Gustáv Murín ako Humanista roka 2018

Písmo: A- | A+

Autor tohto textu je nositeľom ocenenia Humanista roka z minulosti, ale má veľmi zlý pocit z toho, že sa ocitol v tejto spoločnosti.

Gustáv Murín totiž nereprezentuje to, čo si predstavujem pod humanizmom. Ani nereprezentuje to, čo súčasná slovenská spoločnosť potrebuje.

Humanizmus vidím v niečom inom.

V ideologických zmätkoch, v ktorých sa slovenská spoločnosť nachádza, by humanizmus mal neustále podporovať racionálny pohľad na skutočnosť, opierať sa o fakty a nie o vieru v čokoľvek a v kohokoľvek. Kritický pohľad na svet okolo seba a nie dôvera v neoverené fakty sú dnes absolútnou nevyhnutnosťou. Oveľa silnejšie ako doteraz by mal u nás znieť aj ateistický hlas ľudí, ktorí pre svoju existenciu nepotrebujú žiadnu nadprirodzenú bytosť.

Vedci by mali oveľa viac popularizovať svoje výsledky, aby sa v spoločnosti nešírili rôzne mýty, neoverené správy, z internetu či z pochybnej a zastaranej literatúry náhodne vyhľadané nezmysly o spojení očkovania s autizmom, o geneticky modifikovaných potravinách, o tradičnej čínskej medicíne, o bioenergetických poliach, u pučoch, o vplyve planét na náš život, o prvotnom hriechu a pod.

Slovenská spoločnosť akútne potrebuje racionalistický hlas, ktorý uvádza argumenty a nepodlieha propagande „jedna pani povedala“, ani propagande nepriateľských štátov, ani sa nespolieha na individuálnu skúsenosť suseda.

V takom racionalistickom hlase vidím prínos humanizmu. Slovo humanizmus sa mi spája s úctou k človeku ako k človeku. Človeka si treba vážiť pre neho samotného, pre jeho život, pre jeho túžby a životné straty, nie preto, že vraj Ježiš Kristus umrel za jeho hriechy. Aj o utečencoch treba uvažovať ako o ľuďoch, nie ako o stelesnení nejakej bájnej bytosti z Biblie. Aj tí nešťastní najchudobnejší ľudia na Slovensku sú naši občania, nie „tí neprispôsobiví“, ktorých by si mala všímať hlavne polícia a súdnictvo.

Humanista by asi mal vnímať rôznorodé potreby iných ľudí a asi by mu nemali byť cudzie snahy o rovnaké práva rôznych menšín, či sú to Rómovia, gayovia alebo Afgánci. Humanistovi by sa mal zdesene zastaviť dych po prečítaní správy o rasistickej vražde cudzinca na ulici.

Slovo humanizmus sa mi spája s nekončiacou sa snahou o poznávanie sveta, s dôverou vo vedecké myslenie a v neustále overované vedecké fakty.

Humanizmus môže perfektne fungovať v demokracii, kde je sloboda človeka najvyššou hodnotou a kde politický a sociálny systém zabezpečí, že individuálny človek môže samostatne rozhodovať o svojom živote. Humanizmus perfektne harmonizuje so situáciou, keď opakovane vyjdú do ulíc desaťtisíce občanov, aby vyjadrili svoje zdesenie nad krutou popravou novinára so snúbenicou – a aby vyjadrili, že skorumpované politické špičky majú odísť.

Protirečia humanizmu neoverené rozprávky alebo úplné klamstvá o tajnom práškovaní z lietadiel, o sprisahaní svetových iluminátov, o referende na Kryme, rozprávky o „tradičnej“ rodine a o interrupcii ako vražde porovnateľnej s fašizmom.

Racionalistický hlas, vedecký hlas, hlas ateistov, to sú síce tri odlišné hlasy, ale smerujú k jednému – aby bol človek pánom svojho vlastného života a nenechal sa ovládať svojim strachom, svojimi pudmi, či držiteľmi akejkoľvek moci.

Tieto tri hlasy sú na Slovensku v menšine. Dokonca sú občas v defenzíve oproti útočne naladeným iracionalistickým nevedeckým konšpiráciám, oproti masívnej propagande mocných, oproti trollovaniu na sociálnych sieťach, oproti antidemokratickej ideológii klerikalizmu.

Ocenenie Humanista roka som dostal v roku 2014 a vážim si ho. Chápem ho ako ocenenie mojej snahy brániť sa proti klerikalizmu na Slovensku, ocenenie mojej snahy o propagáciu vedeckého pohľadu na svet. Neviem, či sa mi to vždy darí, ale vnímal som, že tá snaha zrejme stojí za pozornosť.

Humanistami roka sa do dnešného dňa stali viacerí verejne i vedecky pôsobiaci ľudia, ktorých spoločnosť je pre autora tohto textu cťou. Je smutné, že tento rok k nim/k nám pribudol G. Murín. Nemyslím si, že Gustáv Murín stelesňuje ideály, o ktorých je tento text. Jeho texty o rodovej problematike, jeho úvahy o tom, ako s nami niektoré médiá vraj manipulujú, jeho úvahy o #metoo, jeho názory na "slniečkárov", jeho úvahy a aktivity v súvislosti s vraždou J. Kuciaka a M. Kušnírovej, ako aj mnoho ďalších textov vnímam ako protiklad týchto ideálov.

http://gumurin.blog.pravda.sk/

https://gustavmurin.blog.sme.sk/

Skryť Zatvoriť reklamu