Kto potrebuje ponižovať učiteľov v európskych projektoch?

Po skúsenosti z práce v niekoľkých európskych projektoch odporúčam všetkým učiteľom: Nevstupujte do európskych projektov. V projekte budú za vami sliediť a ponižovať vás slovenskí úradníci, ktorí vám prácu nielen skomplikujú, ale postupne úplne znechutia. Naučíte sa, že nie je dôležité odviesť dobrú prácu, ale dobre a správne ju vykázať vo formulároch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Je pochopiteľné, že akúkoľvek prácu treba vykazovať a kontrolovať. Ak niekto na niečo dáva peniaze, mal by a má právo si platenú prácu riadne kontrolovať. Ale to, čo sa deje v slovenských projektoch za európske peniaze, nemá nič spoločné s precíznou kontrolou. Je to sekírovanie a ponižovanie ľudskej dôstojnosti.

Princíp je jednoduchý - obsah práce a jej vykazovanie vôbec nesúvisia.

Práca vysokoškolského učiteľa sa neviaže na presný pracovný čas, lebo často učí aj po 16-tej hodine a okrem toho sa na hodiny pripravuje aj večer doma, aj cez víkendy. Preto niekedy zasa cez pracovný čas robí aj niečo, čo so školou priamo nesúvisí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súhrne pracuje viac ako osem hodín denne, len sa to nie vždy deje v presnom čase a na jednom mieste. Platí to aj pre tých, čo pracujú v laboratóriách, aj oni musia veľa práce urobiť mimo laboratória.

Ak sa však vysokoškolský učiteľ zapojí do európskeho výskumného projektu, môže celú prácu vykazovať iba v čase 8,00-16,00. Nedajbože, aby pracoval mimo tohto času - riadiaci orgán vyhlási peniaze vynaložené na jeho prácu za neoprávnený výdavok a nepreplatí ich.

Ak zasa pracuje na zmluvu, teda mimo pracovného času, nedajbože, aby projektu venoval hoci len 10 minút medzi 8,00 a 16,00, aj keď mu zamestnávateľ uzná, že si tých pár minút zo zamestnania riadne nadpracuje. Výsledok bude rovnaký. Mal pracovať mimo pracovného času, teda - peniaze nebudú.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou výskumu je vystupovanie na konferenciách a prezentácia výsledkov projektu. Hlavný príspevok na medzinárodnej konferencii je veľká vec. Zvlášť vtedy, ak špeciálne vás pozvú, aby ste ho predniesli...

Lenže pri vykazovaní tejto práce nestačí predložiť text príspevku alebo prezentáciu, ktorú ste na konferencii využili. Slovenskí úradníci potrebujú aj program konferencie - no, dobre, pre informáciu by som to pochopil. Oni si však od vás vyžiadajú prezenčnú listinu, aby mali dôkaz, že ste sa konferencie skutočne zúčastnili.

Mal som na medzinárodnej konferencii hlavný príspevok, ktorý si odo mňa organizátori vyžiadali. Paradoxne môj podpis na prezenčnej listine nebol. Usporiadateľom konferencie ani nenapadlo, aby si od hlavného referujúceho pýtali podpis!

SkryťVypnúť reklamu

O výskume sa treba na pracovisku pravidelne rozprávať. Ak sa na pracovisku stretnú traja a viacerí výskumníci, aby sa o tomto výskume poradili, v ich výkazoch práce sa stretnutie objaví. Ale v takom prípade si musia napísať program stretnutia, zápisnicu a prezenčnú listinu. Aj keby sa potrebovali poradiť len o drobnosti. - Lebo traja a viac, to už je porada, schôdza, zasadanie! Bez týchto dokumentov ich budú slovenskí úradníci asi podozrievať, že za európske peniaze išli spolu na pivo.

Súčasťou práce vo výskume je neustále štúdium literatúry, čo si žiada dosť času. Pochopiteľne, že si do výkazov práce musíme písať aj „štúdium literatúry". Tu však poriadny úradník okamžite spozornie:

SkryťVypnúť reklamu

Čo ak si len vymýšľajú a žiadnu literatúru nečítajú?! - Asi len tak sedia, hľadia z okna a znova pijú pivo za európske peniaze!

A tak si slovenský úradník vypýta zoznam literatúry, aj so stranami, ktoré sme v danom dni čítali. Nedajbože čítať tú istú knižku dvakrát - peniažky nebudú.

Alebo surfovať po internete? Oni buď klamú, že surfovali, alebo si za európske peniaze pozerali pornostránky - tak si od riešiteľov výskumu vypýtame presné adresy stránok, ktoré si pozerali.

Aj surfovať po internete je možné len v presne vymedzenom čase - buď len 8-16, alebo pri práci na zmluvu len po 16-tej. Nesmiete surfovať cez víkendy, lebo ekonomický softvér je schopný takú prácu zaúčtovať len ako nadčasy, na čo zasa v projekte peniaze nie sú.

Lenže kedy sa najčastejšie surfuje po internete, aby sme našli informácie? Po večeroch a po víkendoch.

Pracovať možno len na mieste, pre ktoré bol projekt schválený. Idete na konferenciu na inú inštitúciu? Treba na špeciálnom tlačive zdôvodniť, že váš príspevok je súčasťou projektu.

Čítate odbornú literatúru k projektu doma a večer? Do výkazov to nesmiete dať, lebo máte pracovať cez deň a vo svojej kancelárii.

Vyvrcholenie príde, keď si úradníci vypýtajú od riešiteľov titulné stránky knižiek, ktoré ste čítali, alebo screenshoty webov, ktoré ste navštívili. - Táto požiadavka jasne ukazuje podozrenie, že si vysokoškolský učiteľ knižku a web vymyslel, len aby niečo napísal do výkazu.

Z obyčajnej kontroly sa stalo zbytočné sekírovanie a ponižovanie. Pretože titulné stránky a screenshoty žiadajú úradníci od všetkých učiteľov, nielen od potenciálne podozrivých, znamená to, že všetci učitelia sú principiálne považovaní za klamárov a podvodníkov.

Pri budúcej návšteve Univerzitnej knižnice si pravdepodobne od služby vypýtam potvrdenie, že som tam bol. Ak som tam náhodou študoval nejakú literatúru v pracovnej dobe, potvrdenie je viac ako isté.

Okrem toho, Univerzitná knižnica nie je miestom riešenia nášho projektu. Vznikne ďalší problém, lebo do výkazu musím písať miesto výkonu práce, a čo keď Univerzitná knižnica sídli na inej ulici ako naša fakulta?

Publikované výsledky sa nekontrolujú podľa svojho obsahu, ale podľa toho, či obsahujú čarovnú formulku - „tento text vznikol ako súčasť riešenia európskeho projektu..." Ak ju náhodou zabudnete, publikácia sa vám do projektu nezaráta. Môžu v nej byť výsledky priamo z centra projektu, bez čarovnej formulky nemá pre projekt cenu. (Čo, žiaľ, platí aj pre iné grantové schémy na Slovensku.)

Riešenia podobných absurdností sú jednoduché.

Návštevu Univerzitnej knižnice si radšej nevykážem a budem sa tváriť, že som čítal vo svojej kancelárii na fakulte.

Keď sa stretnem s kolegami, aby sme sa poradili, tak asi stretnutie štyroch učiteľov rozpíšeme do výkazov na dve stretnutia po dvoch, lebo vtedy nemusíme písať ani program stretnutia, ani zápisnicu, ani prezenčnú listinu.

Čarovnú formulku dáme do akéhokoľvek textu, ktorý čo len trochu súvisí s riešením projektu, aby sme náhodou nejaký dôležitejší nevynechali.

A tak nás výkazníctvo európskych projektov naozaj naučí klamať.

Vlastne nás klamať neučí výkazníctvo, ale slovenskí úradníci, ktorí tie výkazy vymysleli a kontrolujú ich.

Učitelia, nevstupujte do európskych projektov. Slovenskí úradníci vás budú ponižovať, budú za vami sliediť, budú klásť také požiadavky a budú vás dovtedy podozrievať z klamstva, až vás donútia klamať.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  217
  •  | 
  • Páči sa:  196x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

70 článkov
SkryťZatvoriť reklamu