Slovenské mamičky, pekné dcéry máte

V čase, keď sa internetom aj oficiálnymi fórami prevaľuje šialenstvo etnickej nenávisti, niekto našiel odvahu vytvoriť dielo zasvätené tolerancii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Škoda, že je to práve reklama na alkohol, takže nie je prístupná pre najmladšie vekové kategórie.

Hoci na alkohol, predsa dobre, že je to reklama. Práve reklama má šancu dostať sa k veľkému počtu občanov tohto štátu a skutočne zasiahnuť svojím posolstvom. Tne do živého a predpokladám, že aj preto vyvolá mnoho nenávisti a odsúdenia (čo sa určite objaví aj v komentároch k tomuto textu).

Predpokladám, že sa do nej najviac pustia „národne orientovaní“ občania.

Kto sa bude pohoršovať, že dievča s tmavšou pleťou nemôže reprezentovať Slovensko, ukáže, že jeho/jej mentálna úroveň zostala na úrovni roku 1984, keď si vo filme Ako básnici prichádzajú o ilúzie černoch obliekol slovácky kroj. Vtedy sa obecenstvo smialo na tom ostrom kontraste so šedým a jednorozmerným svetom komunistickej konzervy. Málokto vnímal, že svet sa hýbe úplne inak ako u nás. Mnohým pripadala tá situácia dokonca ako svätokrádež – veď tak aj vo filme reagoval majiteľ kroja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto je dnes schopný sa rovnako urážať pri najnovšej reklame, zostal v tých rokoch. Možno.

A možno ešte horšie, možno zostal ešte ďalej v minulosti.

Pretože Slovensko si mnohí stále predstavujú, aj navonok chcú ukazovať, ako krajinu „obyčajného ľudu“, krajinu krojov, idylickej pastierskej kultúry, maľovaných domov z Čičmian, chleba so soľou, krajinu ľudovej hudby a tradičných remesiel. A možno aj ako krajinu, ktorá neviem čo stráca, keď pomaly zaniká to „ľubozvučné ľ“ v reči.

Netreba pokračovať. Je to konzervovaná predstava o Slovensku z 19. storočia, čo má málo spoločného s moderným, pohyblivým a meniacim sa, živým, otvárajúcim sa, pestrým a „pestrofarebným“ Slovenskom. A dokonca nezodpovedá ani vtedajšiemu Slovensku, to sme si len spätne idealizovali štúrovské storočie.

SkryťVypnúť reklamu

Možno také reakcie nebudú len ukážkou pohľadu do histórie. Možno to bude ukážka obyčajnej nevzdelanosti človeka, ktorý netuší, aké pestré vždy Slovensko bolo, ako sa v tomto regióne vždy miešali a prerastali kultúry, etniká, povolania, odevy, náboženstvá, sociálne vrstvy...

Kto odmietne túto reklamu kvôli farby pleti, možno prejaví svoje rasistické predsudky. Ale nemusí byť práve rasistom. Môže byť len človekom, čo hľadí do minulosti a netuší, kam sa doba posunula a kam sa posunulo Slovensko.

Alebo bude tomu človeku proste chýbať vzdelanie.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  216
  •  | 
  • Páči sa:  189x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu