V byte vydávala noviny
Horúčkovitý zápal ju pohnal až k vydávaniu vlastného periodika – Robotníka.Výrazná črta húževnatosti sa tu prejavila naplno. Stala sa editorkou a zároveň aj vydavateľkou. Inšpiráciu našla v novinách Józefa Pilsudského, a nie len to, ale vštepila si jeho myšlienku – boj za nezávislosť Poľska ! Pre nedostatok financií a zákazu mali noviny len štyri strany. Farba sa nanášala ručne – valčekom. Postup na výrobu periodika pripomínal vrátenie sa do ďalekej minulosti. Iné však boli reakcie na obsahovú stránku novín. Charakteristická črta periodika – zrozumiteľnosť, vecnosť a používanie hovorovej poľštiny, ju kategorizovalo do ľahko rozpoznateľného rukopisu. Náklad stúpal. 300 výtlačkov, už nestačilo na utíšenie hladu ľudu po informáciách. Po troch rokoch sa v tajných tlačiarňach a byte hromadilo až 20 000 výtlačkov. Radosť Heleny a kolegov netrvala dlho. Dňa 13. decembra 1981 oznámil generál Jaruzelski výnimočný stav. Udalosť nabrala rýchly spád. Mnoho najbližších aktivistov zatkli. Novinárka s neskutočnou energiou mala šťastie. Naďalej sa podieľala na slovnej vojne, ktorú chcela doviesť do úspešného konca.
Odhodlané ženy, ale aj deti
V roku 1982 s príslušníkmi Solidarity založila - Tygodnik Mazowsze. Zvláštnosťou je fakt, že na tomto ilegálnom periodiku pracovali prevažne ženy. Ich deti sa tiež zapojili do kampane a svojou nevinnosťou prispeli k rozširovaniu tlače. Policajti uverili sladkej hre detí. Hoci sa malé, usmievajúce tváričky tvárili, že sa tešia do školy, ich malé telíčka sedeli na zakázaných balíkov. Takéto sedemročné sladkasté prepravovanie tovaru oslavovalo úspech. Traduje sa, že náklad stúpol až na neuveriteľných 60 000 výtlačkov.
Nie ma wolnósci bez Solidarnósci
Toto heslo sa stalo pohonnou silou v novom založenom periodiku – Gazeta Wyborcza. Organizátorkou sa stala pre svoje mnohoročné skúsenosti práve Helena Luczywova. Redakcia sa presťahovala do bývalej materskej škôlky. Názory a postrehy preberali na detskom pieskovisku, ktoré bolo omnoho príjemnejšie ako škôlka. Tu sa formovali ďalšie kroky Poľska. Najväčšia sila hlasu tohto periodika bola citeľná po voľbách – prezidentom sa nestal komunista a aj pobúrenej Moskve sa podarilo privrieť oči.
Hodnota Gazeta Wybornica stúpa do dnes
Denník sa zaraduje medzi najúspešnejšie periodiká v postkomunistických krajinách. Potvrdzuje to aj hodnota podniku. V roku 2000 sa vyšplhala až na neuveriteľných 600 miliónov dolárov. Hodnota však naďalej stúpa míľovými krokmi. Až nasledujúce roky ukážu ďalšie smerovanie tohto historicky zaujímavého periodika.
Malá, veľká žena
Útle židovské žieňa tajne kráčalo k dverám nelegálnej tlačiarne. Stihlo sa ešte dobre poobzerať, či ju nesledujú pomstychtivé oči... Pravou ruku siahla do vrecka nohavíc, kde ucítila tiaž známeho kovového kľúča. Pootočila ho a ocitla sa na známom, dôvernom mieste. Áno, tá vôňa, šepot hlasov a zvuky sa jej vryli už dávno hlboko do pamäti. Práve tu zhromažďovali ,,revolucionári“ svoje myšlienky, ktoré sa tlačili na papier, ilegálne a tajne putovali v tlačenej podobe do rúk odberateľom.