(Zlý) sen živnostníka

A už je opäť pri moci mesiac Marec, ktorý je časom jarných písomných skúšok nielen pre živnostníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Chcel by som sa podeliť s vami o pár postrehov ohľadom podávania daňového priznania (ďalej len DP) a možno ponúknuť nápad, na ktorý nie je ťažké prísť. Tí, čo neabsolvujú toto vypĺňanie kolóniek v DP, si môžu namiesto neho doplniť nejakú podobnú administratívno-znalostnú úlohu.

Áno úlohu, alebo zadanie, písomka, … asi by sa našlo mnoho vhodnejších a výstižných termínov. Lebo okrem znalostí našich číselných údajov od nás vyžaduje znalosť (pre niekoho nie elementárnu) nejakých tých zákonov, vyhlášok a pod.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže keď nás už pritlačí končiaci sa marec k stolu, resp. k PC, aby sme spočítali, čo sme dostali a čo máme dať, tak kolotoč písomiek sazačne nanovo.

Pre tých, čo majú prístup k webu, je síce úloha jednoduchšia, ale prehrýzť sa spleťou článkov (nie vždy navzájom konzistentných) tiež stojí nejaký ten čas a nervy.

Daňové priznanie si z nás robí asi srandu, kopec odkazov na všelijaké zákony, vyhlášky... položky nie vždy však vyčíslené – daňovník hľadaj, tráp sa. Na jedenej strane to trochu chápem, čo keby „sa“ niečo zmenilo po vytlačení návodov k DP, ale... okrem toho, že sa robia každý rok obmeny na DP (aby sme náhodou nevyšli z cviku), tak zafixovať zopár vecí na krátky čas by nemalo byť problém.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúsim však ponúknuť nápad Daňovému riaditeľstvu (v prípade záujmu poskytnem číslo môjho účtu pre honorár). Urobte konečne jednoduchý programček - sprievodcu DP, ktorý zvládne aj „murár“ a dajte ho ZADARMO na web, aby sme si ho stiahli.

Veď celé DP mi pripomína okrem iných vecí nejakú úlohu na vývojové diagramy typu „zisti, čo robí toto“. Krížové odkazy z riadka na riadok s rôznymi podmienkami vetvenia ako v nejakom programe... veď to mnohí iste poznáte.

Program by robil asi toto:

Zadaj meno, mesto, …, počet detí, vek, …, príjem, výdavky na poistenie,... jednoducho program sa pýta, daňovník odpovedá – t.j. nesleduje účtovnícku krížovku. Všetky pohyblivé údaje akými sú nezdaniteľná časť, rôzne percentá, položky, bonusy,...by si program stiahol každý rok aktuálne z internetu. Možností na vylepšovanie sa nájde mnoho. Celý tento produkt by bol „podpísaný“ Daňovým úradom.

Skryť Vypnúť reklamu

Na webe daňového úradu je síce „elektronické DP“, ale okrem pomoci prepočtu niektorých riadkov asi veľa nepomôže.

Tento typ dokumentu, akým je DP sa totiž priam pýta, aby naň niekto urobil jednoduchú aplikáciu. Asi potiaľto sa to páči aj štátnym úradníkom (nebojte sa, myslím tých „najvyšších“) ... to by bol kšeft...užitočné, ľudia to potrebujú, jednoduché,... to by boli ďalšie milióniky do kešene. Ale sklamem ich a mnohých asi poteším, a iných neprekvapím. Je to úloha tak pre šikovnejšieho stredoškoláka-programátora, resp. pre vysokoškoláka na nejaký menší projekt. Takže stačí na túto úlohu vypísať nejaký projekt, súťaž a pod. a osloviť s tým nejakú/nejaké školu/školy. Študenti budú mať zmysluplnú úlohu zo života, škola nejakú symbolickú sumu, prípadne zviditeľnenie za program, daňovníci spoľahlivého pomocníka pri ich ročných domácich úlohách a štát.... štát bude mať ušetrené peniaze za program (možno :-) ), správne podané DP od daňovníkov, nemusí vyrubovať pokuty za rôzne preklepy,... skúste ma doplniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak čo? Už ma chcete prebudiť zo snívania? Ale ak chceme žiť svoje sny, tak treba prestať snívať a začať … programovať. Takáto elektronická príloha by potešila nejedného daňovníka-amatéra napr. v nejakom denníku. Čo Vy na to?

Martin Šiška

Martin Šiška

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa veci vidieť srdcom, lebo najkrajšie veci sú očiam neviditeľné. Stále sa však presviedčam, že je toneľahká úloha, ktorá sa mi nie vždy darí. Takýto pohľad však človeka robí skutočným Človekom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu