Otvorenie tajnej jaskyne nacistov i komunistov

Minulé režimy po sebe zanechali kilometre podzemných tunelov, o ktorých sa dozvedáme len postupne. V novembri minulého roku tak jaskyniari Moravského krasu získali od armády Výpustek, gigantický podzemný komplex, ktorý bol celú polovicu minulého storočia jedným z najprísnejšie strážených vojenských území v bývalom Československu. Počas vojny slúžil ako podzemná nemecká továreň, neskôr našla jaskyňa využitie ako tajný kryt ÚV KSČ a velenia vojsk Varšavskej zmluvy. Od jari bude podzemie prístupné pre verejnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Začalo sa to hnojivom

 Pre nezaujatého pozorovateľa by sa mohlo zdať, že Moravský kras zbohatol iba o piatu sprístupnenú jaskyňu. Nie je to však celkom tak... Komplex sa nachádza v Křtinském údolí a prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1663. V okolí sa našli najrôznejšie paleontologické nálezy, ktoré svedčia o dávnom osídlení v blízkosti Brna. Dlho zostalo toto miesto bližšie nepovšimnuté, až do dvadsiatych rokov minulého storočia. Zistilo sa, že jaskynná hlina je neskutočne bohatá na fosfáty vhodné na hnojenie. Rozbehla sa rozsiahla ťažba, v jaskyni sa vybudovala dokonca úzkokoľajná dráha. Kapacita jaskyne predstavovala približne dva až tri vagóny čistej fosfátovej hliny denne. Vtedy ešte nikto netušil, že prvotné banícke úpravy podzemných priestorov sú predzvesťou oveľa rozsiahlejšej a monštróznejšej prerábky, ktorá Výpustek čakala o pár rokov neskôr.

Vojenskí krtkovia

 Keď v roku 1938 Klement Gottwald len v neďalekom Mariánskom údolí brojil proti fašizmu, československá vojenská správa zahájila v jaskyni prvé úpravné práce. Odstrelili sa prečnievajúce skaly, prerazili sa nové vchody, postranné chodby boli zamurované a priestor bol celkovo upravený ako vojenské skladisko. Nenávratne tak zaniklo prírodné krasové bludisko, zato však teraz jaskyňou mohli prechádzať aj nákladné autá.

 Zo začiatkom okupácie boli práce prerušené. Nacisti prestavali Výpustok a neďalekú Drátenickú jaskyňu na podzemné továrne. Nemecká Flugmotorenwerke Ostmark tu začala vyrábať súčiastky do leteckých motorov a olejové pumpy. Toľko aspoň oficiálna verzia. Konštrukcia podzemných priestorov s mohutnými komínmi vedúcimi až na povrch však nasvedčuje, že sa tu vyrábalo všetko možné, len nie olejové pumpičky. Hovorkyňa Ministerstva obrany Českej republiky Jindřiška Verešová však len potvrdila ďalšiu z oficiálne prístupných možností, a to, že jaskyňa slúžila ako skládka liekov po záruke: „Na základe prieskumnej činnosti speleologickej organizácie sa vo Výpustku našli rôzne tablety, maste, injekcie a destilovaná voda.“ Možno aj preto sa v minulosti zaužíval pre toto miesto krycí názov Zdravotícky sklad, Pobočka 05, Brno-Křtiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Každopádne, pri ústupe nacisti vybavenie továrne zničili náložami, zbytok podpálili. Stará časť jaskyne tak zostala nenávratne zdevastovaná a plná haraburdia z nefunkčných strojov. V roku 1950 bolo celé údolie vyhlásené za prírodnú rezerváciu.

Kde skončili nacisti, komunisti pokračovali

 Začiatkom šesťdesiatych rokov sa o podzemnú ruinu znova začali zaujímať vládni pohlavári. Priestory prečistili a podzemné chodby dobudovali na ešte rozsiahlejší komplex, aby mohli slúžiť ako prípadná ochrana aparátu ÚV KSČ. Gigantické betónové bunkre mali údajne odolať výbuchom o sile tridsiatich kiloton. Od roku 1989 bol objekt „prísne tajnej zvláštnej dôležitosti“, ako sa toto podzemie desaťročia nazývalo, prevedený pod správu armády. O štrnásť rokov neskôr sa armáda územia definitívne vzdáva bez nároku na náhradu.

 Momentálne vo Výpustku vrcholia posledné úpravy, nakoľko má byť jaskyňa na jar tohto roku plne sprístupnená verejnosti. K dispozícii bude náučná expozícia o postupnej premene prírody človekom, ako aj dokonale zachované staré vojenské vybavenie. Ak ste teda fanúšikom starých podzemných tajomstiev, máte jedinečnú možnosť si prezrieť dlho utajované a zapierané podzemné priestory.

Zdroj: OZ Agartha, MF

Martin Mydlár

Martin Mydlár

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Publicista-flákač, ktorý sa už nečuduje ničomu. Ale občas ma niečo prekvapí. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťŠkola fotografieUdalosti

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu