Námietky proti exekúcii predstavujú procesný prostriedok obrany oprávneného v prebiehajúcom exekučnom konaní.
Podľa položky 13 písm. b/ sadzobníka súdnych poplatkov sa vyberal súdny poplatok za konanie súdu o námietkach proti exekúcii vykonávanej podľa Exekučného poriadku, a to vo výške 6% z vymáhaného nároku, najmenej 66 eur, najviac 16 596,50 eura.
Podľa nálezu Ústavného súdu SR zo dňa 11. júla 2012, sp. zn. PL. ÚS 109/2011-48, položka 13 písm. b) v časti I prílohy Poplatky vyberané v občianskom súdnom konaní (Sadzobníka súdnych poplatkov) zákona Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov nie je v súlade s článkom 1 ods. 1, článkom 13 ods. 4 a článkom 46 ods. 1 Ústavy SR a čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý je medzinárodnou zmluvou poľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky.
Z právnoteoretického pohľadu nález Ústavného súdu vydaný v konaní o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 Ústavy slovenskej republiky spôsobuje zánik účinnosti právneho predpisu, ktorého nesúlad bol nálezom vyslovený. Do šiestich mesiacov predmetné nesúladné ustanovenie právneho predpisu stráca aj platnosť, t.j. prestáva právne existovať a nie je naďalej súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky.
Z uvedeného vyplýva záver, že odo dňa vydania nálezu PL. ÚS 109/2011-48 až do účinnosti novelizácie zákona o správnych a súdnych poplatkoch, ktorou bola zrušená položka 13 písm. b/ sadzobníka súdnych poplatkov, došlo ku vzniku škody u tých povinných, od ktorých bol vybratý súdny poplatok za podanie námietok voči exekúcii.
V zmysle § 106 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Ide o subjektívnu premlčaciu lehotu, ktorá platí pre premlčanie práva na náhradu škody. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví. Trojročná premlčacia lehota je objektívnou premlčacou lehotou. V týchto premlčacích lehotách sa teda môžu poškodení občania, ktorí majú postavenie povinného v exekučnom konani domáhať nápravy žalobou o náhradu škody na nezávislom a nestrannom súde.