Vychutnajte si luxus - nemať vlastný názor

Ešte v dobách nedávno minulých sa ľuia obávali mať a prezentovať vlastný názor. Mohli byť za to prenasledovaní, či ešte niečo oveľa horšie. Mám ale pocit, že dnes je to úplne naopak. Kto nemá vlastný názor, akoby ani nebol. Spoločnosť ho považuje za menejcenného, pretože nedokáže zaujať vlastné stanovisko a to aj ku problémom, ktoré sa ho nikdy týkať nebudú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Vytvoriť si vlastný názor znamená zozbierať fakty o danej veci, vyhodnotiť ich a nájsť správny postoj. Ako teória to znie vierohodne, všetci ale dobre vieme, že to takto nefunguje. Dnes sme informovaní o toľkých udalostiach, že nie je v silách človeka sledovať všetky informácie zo všetkých informačných zdrojov. Ba čo viac, k drvivej väčšine otázok máme nekompletné údaje, niekedy dokonca nemáme takmer žiadne. A vtedy do vyhodnocovacieho procesu nastupujú emócie. Pravda, pri niektorých jedincoch nastupujú emócie okamžite...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj preto sa vždy pousmejem nad internetovými diskusiami, kde si jednotlivé skupiny po pár príspevkoch už iba nadávajú. Očividne ani jedna z konfrontujúcich strán nemá dostatočné informácie a emočné vyhodnotenia sa im navzájom nezhodujú. Typickým príkladom bola vojna v Iraku. Veľmi veľa mojich známych bolo proti, zopár ich bolo za. V prvých dňoch vojny nemohol nikto z nich posúdiť existenciu, či neexistenciu zbraní hromadného ničenia, nikto nevedel presné príčiny a budúce následky vojny. Napriek tomu si dokázali z minima informácií vytvoriť názor a silou-mocou ho obhajovať. Ja som to nedokázal.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto prípade to až tak nevadilo, problém sa ma nedotýkal tak bezprostredne. Bojím sa ale chvíle, keď budem musieť zaujať stanovisko k problému, ktorý sa ma bude týkať bytostne a ja nebudem mať informácie. Zatiaľ si užívam luxus nemať názor.

Slavomír Nemšák

Slavomír Nemšák

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť raz stratený v preklade. Zoznam autorových rubrík:  Zo života v JaponskuCestovanie po JaponskuCestovanieVeda a školstvoSúkromneNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu