
Havária nosnej rakety H2-A v novembri 2003 zasadila ťažkú ranu japonskému vesmírnemu programu. Lacnejšia náhrada pôvodného nosiča H-II mala dovtedy nepoškvrnený záznam, toto bol jej šiesty let. Zaujímavé je, že to bol let, pri ktorom vynášala na obežnú dráhu špionážne satelity (za účelom monitorovania severokórejských rakiet) - ktoré veľmi prekážali Číne a ďalším štátom v tomto regióne. Po štarte prestala fungovať jedna z pomocných rakiet a nedostatočný ťah odsúdil raketu na suborbitálnu dráhu. Po 10 minútach letu bola raketa na pokyn z riadiaceho centra zničená.
Japonci vkladali do nového nosiča veľké nádeje. Cena pôvodnej H-II bola neúnosná, niekoľkonásobne presahovala náklady na výrobu európskej Arianne 5, alebo amerických rakiet. Bohužiaľ, ani modifikovaná H2-A sa nestala komerčne úspešnou - zaostáva za konkurenciou v cene, aj v spoľahlivosti.
Pôvodne bol najbližší štart naplánovaný na tento štvrtok, bol však v dôsledku zlého počasia odložený na sobotu 26 februára. Raketa H2-A by mala odštartovať z vesmírneho centra Tanegašima. Japonsko má dve základne na štartovanie svojich rakiet, obe sú na odľahlých ostrovoch južne od Kjušú. Aj keď na palube ponesie "iba" meteorologický satelit Himawari 5, pre zachovanie vesmírneho programu je veľmi podstatná. Nezabudnite sa preto v sobotu večer dívať na správy - snáď sa do nich okrem správ o katastrofách dostane raz za čas aj niečo úspešné.