Okrem strát na životoch dochádza na Ukrajine s veľkou silou aj k systematickému ničeniu prírodného prostredia. Lesy sú zničené a orná pôda sa stáva nevyužiteľnou. Namiesto kombajnov zaplavujú pšeničné polia nádrže a nádrže. Okrem ekonomických škôd to spôsobuje aj morálne škody.
V posledných mesiacoch sme mnohokrát videli, ako sa po raketových útokoch a delostreleckých súbojoch vytvárajú obrovské stĺpy dymu, ktoré sa len pomaly rozptyľujú, pretože nie je vietor. Zbrane neušetria rastliny a ich zničenie spečatí životy stoviek tisíc zvierat. Hlavným vinníkom je, samozrejme, Rusko, ruská armáda, ale Ukrajinci, ktorí bránia svoju vlasť, nie sú veľmi ohľaduplní k životnému prostrediu, pokiaľ ide o vytvorenie palebnej pozície alebo prekročenie rieky.
Greenpeace sa doteraz pokúšal zhrnúť škody spôsobené na prírodnom prostredí. Na tento účel použili údaje a pozorovania ukrajinských vedcov, environmentálnych aktivistov, miestnych predstaviteľov a právnikov. Dokázali vyčísliť, koľko kompenzácie možno požadovať od agresorského Ruska: 51 miliárd dolárov. Táto suma bude, samozrejme, len vyššia, pretože koniec vojny sa nikde nenachádza.

Kyjevské ministerstvo životného prostredia zriadilo vyhradenú telefónnu linku, kde môže ktokoľvek nahlásiť akékoľvek škody, ktoré vidí. Týždenné úhrny sú vydávané, pričom k 21. februáru bolo vo východných a južných okresoch krajiny zaznamenaných 2303 prípadov. Tu je zoznam podľa skupín:
320104 výbušné zariadenie muselo byť deaktivované
Plocha 174000 kilometrov štvorcových, tretina Ukrajiny, sa stala nebezpečnou
Tretina pôdy sa stala neobrábateľnou
40 percent ornej pôdy sa stalo nevyužiteľnými
3000 230 ton šrapnelov a trosiek spadlo z ruských tankov a iného vojenského vybavenia
160 prírodných rezervácií, 16 mokradí a 2 biosféry čelí úplnému zničeniu
obrovské množstvo mín v Čiernom mori bráni lodnej doprave a ohrozuje ju
600 živočíšnym druhom a 880 druhom rastlín čelí úplnému vyhynutiu
Príklad poľnohospodárskych strát: východné a južné kraje, t. vojnové zóny, majú prevažnú väčšinu ukrajinských slnečnicových plantáží. Tretina z nich bola úplne zničená a niekoľko spracovateľských závodov padlo do ruských rúk. V ostatných okresoch je však spracovanie na plné obrátky, ale môžu dodať iba 50-60 percent predchádzajúceho objemu vývozu.
Skupina ukrajinských právnikov je teraz v procese zhromažďovania súdnych materiálov pre medzinárodné konania o zločinoch proti prírodnému prostrediu. Je zaujímavé, že medzinárodné právo ešte presne nedefinovalo, čo predstavuje "ekocídu", t. j. genocídu prírody, ale tento koncept už existuje v ukrajinskom trestnom zákonníku a vyskytli sa prípady, keď bol použitý v určitých postupoch v rámci krajiny.
Na úvodnom obrázku: Nádrž namiesto kombinácie, útok namiesto zberu v pšeničnom poli. Ruskí vojaci sa pripravujú na streľbu 240 mm samohybných mínometov Tyulpan na ukrajinské ciele na Ukrajine v júli 2022. Foto: MTI/EPA/Tlačová služba ruského ministerstva obrany