Patrí medzi ne pravoslávna katedrála s roztrhanou vežou, židovská škola zasiahnutá ostreľovaním a farské kostoly, ktoré zostali takmer úplne zrovnané so zemou.
Zameranie sa na historické pamiatky a miesta kultúrneho dedičstva je podľa Haagskeho dohovoru podľa medzinárodného práva vojnovým zločinom.
Rusko popiera, že by útočilo na civilnú infraštruktúru, ale BBC identifikovala niekoľko náboženských miest, ktoré utrpeli škody.
Ostreľovaná katedrála
Mariupolská turistická kancelária opísala katedrálu svätého Michala ako "najkrajšie miesto" v mestskej štvrti Left Bank.
Katedrála - otvorená v roku 1997 - ponúka "panoramatický výhľad na Azovské more, zelené kopce a pobrežné dediny" a priťahuje veriacich aj návštevníkov.

Ale po týždňoch vytrvalého ruského bombardovania južného prístavného mesta je korunovačná kupola pravoslávnej katedrály teraz zničenou hromadou odhalenej ocele a rozbitého muriva.

Sklenené okná katedrály boli rozbité a cez steny z červených tehál boli vyfúknuté medzery.

Roztrhaný farský kostol
Kostol v malej dedine Jasnohorodka, asi 40 kilometrov západne od Kyjeva, bol tiež zasiahnutý ostreľovaním, tvrdí ukrajinská pravoslávna cirkev.

Dve strely zasiahli kupolu na vrchole kostola Narodenia Panny Márie 5. marca a vážne poškodili jeho zvonicu.
Jeho okná a dvere boli údajne tiež pretkané dierami po guľkách z guľometu ťažkého kalibru.
Uprostred ťažkých bojov ruský útok na dedinu v to popoludnie zabil aj kňaza z inej dedinskej kongregácie.

Zasiahnutá synagóga
Ruská strela vyhodila dieru do strechy ješivy, ktorá sa používa na štúdium náboženstva, v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov, uviedla židovská komunita v meste v príspevku na svojej facebookovej stránke.
Budova ješivy funguje aj ako synagóga, stredná škola a internát.

"Raketa nevybuchla, ale urobila veľkú dieru v streche," povedala manželka hlavného rabína Charkova Moše Moskovitza pre hebrejský spravodajský server 0404.
Štrajk podnietil šéfa Svetovej organizácie synagóg Davida Ben-Na'eha, aby napísal hlavnému rabínovi Ruska Berelovi Lazarovi a vyzval ho, aby požiadal Vladimíra Putina, aby nariadil ruskej armáde, aby prestala poškodzovať synagógy a sväté miesta.
"Synagógy sú "malým chrámom" pre židovský národ všade. Títo boli oporou Židov všade na svete po tisíce rokov," napísal a vyzval Rusko, aby zachovalo ich "posvätnosť a integritu".
Rusko popiera, že by zasiahlo židovské sväté mesto
V prejave v izraelskom parlamente minulý týždeň ukrajinský prezident Zelenskyj tvrdil, že Rusko zasiahlo mesto Uman, miesto, ktoré uctievajú mnohí chasidskí Židia.
Zelenskyj, ktorý je Žid, uviedol, že ruské rakety zasiahli mesto v prvý deň invázie vo februári. Desaťtisíce chasidských Židov cestujú do Umanu každý Roš hašana (židovský Nový rok), aby navštívili hrob rabína Nachmana z Breslova, ktorý oživil chasidské hnutie a zomrel v roku 1810.

Moskva toto tvrdenie poprela a zdieľala zábery ukrajinských síl nabíjajúcich zbrane v blízkosti tamojšej synagógy.
"Chcem zdôrazniť, že ruské ozbrojené sily v rámci špeciálnej vojenskej operácie neútočia na civilné ciele," uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Umanská židovská komunita však odmietla tvrdenia o zbraniach v blízkosti synagóg alebo v nich.
"Všetky synagógy a židovské miesta na Ukrajine sa používajú výlučne na určený účel, na vykonávanie náboženských aktivít alebo na pomoc členom židovských komunít a miestnemu obyvateľstvu," napísala Zjednotená židovská komunita Ukrajiny na svojom Telegrame.
Pokrčený kostol v zničenom meste
Jeden kostol v juhovýchodnom meste Volnovakha utrpel po niekoľkých dňoch ruského bombardovania vážne škody.
Mestský chrám pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, postavený na počesť ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli v boji proti proruským militantom v roku 2014, je v troskách. Zlatá kupola kostola je zničená a jeho drevené výrobky boli rozdrvené.


Na úvodnom obrázku: Kňaz dediny Jasnohorodka neďaleko Kyjeva stojí vo svojom zničenom kostole