
Vraj za dnešný rozpad vzťahov môžu feministky. Lebo to oni rozvracajú rodinu. Ale robia to naozaj? Fakt je ten, že v minulosti nebolo postavenie žien práve najružovejšie a to sa týkalo aj vyšších vrstiev. Žena bola závislá na manželovi a bez manžela nemala veľkú šancu uplatniť sa v normálnom živote. Manželstvá z lásky neboli veľmi normou ani medzi šľachtou a ani medzi plebsom. A preto sa netreba čudovať, že ľudia neočakávali od manželstva tak veľa. Hlavne neočakávali lásku. Často sa museli skutočnej lásky vzdať a zobrať si niekoho iného. V manželstve už neskôr nemali čas a ani energiu zamýšlať sa nad kvalitou svojich vzťahov. Boli unavení, upracovaní a nemali o živote ilúzie. Jednoducho sa podvolili rodičom a osudu. Často vo vzťahu ostávali preto, lebo museli a pretože sa to od nich očakávalo. Je tiež možné, že výber rodiča nebol ovplyvnený hormónmi a teda bol viac racionálny. A keď aj nebol, proti rodičom sa jednoducho nešlo.
Dnes od vzťahov očakávame viac. Ženy, ale aj muži majú oveľa vyššie nároky na samotné manželstvo. Väčšie očakávania však prinášajú aj väčšie sklamania. Je podľa vás zlé mať vyššie nároky na vzťahy? Chceme nekonečnú lásku, chceme vzájomný súzvuk duší, chceme porozumenie od nášho partnera, niečo o čom kedysi mohli ľudia poväčšine iba snívať. Nie preto, lebo nechceli, ale preto, že na také romantické myšlienky jednoducho nebol čas. Ich realita bola oveľa tvrdšia, ako naša. Mimochodom, myslím si, že väčšina ľudí, ktorí sú v rozvodovom konaní by dokázalo svoje nezhody potlačiť a začali by spolupracovať, ak by boli vysadení na pustom ostrove a museli bojovať o holé prežitie. Jednoducho by museli, ak by chceli prežiť. Tak nejak to fungovalo v minulosti, ľudia proste nemali veľmi na výber. Emocionálne sa s nikým nemaznali. Ale to nijak nevypovedá nič o kvalite ich vzťahov versus dnešných vzťahov.
Ja by som to napísala asi takto. Nedá sa porovnať prvácka matematika na základnej škole s prváckou matematikou na gymnáziu. Každý dokáže zvládnuť základné nároky prváckej matematiky na základnej škole. Ale vyššie nároky na matematiku na gymnáziu už každý nezvládne. Je to často drina a preto sa ľudia vzdajú. Nie je to fér, lebo niektorí to majú ľahšie a niektorí ťažšie, to uznám, ale nie je to ani znak toho, že sa rútime do záhuby, ako to sem tam počúvam. Jednoducho s vyššími nárokmi príde aj vyššie percento zlyhaní. Každý má nárok na šťastie. A robiť chyby je normálne.
Áno, 45% manželstiev sa rozpadne. Ale rozpadá sa preto, lebo dynamika vzťahov je iná, neporovnateľná s minulosťou. 55% je podľa mňa dosť vysoká miera úspešnosti, ak vezmeme do úvahy, že je to vlastne dobrovoľné rozhodnutie nášho partnera, kedže rozvod je pomerne dostupný. Ja osobne som rada, že máme dnes možnosť rozvodu, a to aj za cenu toho, že stále čelíme riziku, že sa to stane nám. Pretože som radšej keď viem, že môj manžel je so mnou preto, lebo chce, a nie preto, lebo musí a lebo čo by povedali susedia, keby ma nechal. Lebo to pre mňa znamená najviac.