Ako je to s tým sexuálnym obťažovaním v USA?

Po prečítani pár diskusií ku článkom ohľadom zákona o sexuálnom obťažovaní som dospela k názoru, že mnoho ľudí nemá predstavu, ako to vlastne funguje. Samozrejme, že nie raz zazneli výroky, že dopadneme ako USA. Takže pár mojich pohľadov, aby ste sa mohli dopredu pripraviť na to, kam to spejeme. Či to ide dobrým smerom, alebo zlým bude Vaším rozhodnutím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)

Hneď na začiatok si vyjasníme bojové pole, aby ste vedeli, na ktorej strane stojím ja (a nestrieľali naslepo ;-D). Stojím na strane zákona a myslím si, že tento zákon je v našej spoločnosti viac ako potrebný. Citujem pravidlo, ako znie v našej príručke (môj preklad):

"Sexuálne obťažovanie je forma obťažovania na základe pohlavia osoby a zahŕňa nežiadúce, nepríjemné a zastrašovacie správanie, do ktorého je zahrnuté (a nasleduje výpočet správaní, ktoré sa za také považujú)". 

Mimochodom, Xcel Energy pravidlá obsahujú aj celkové pracovné obťažovanie (t.j. buzeráciu, či hádzanie polien pod nohy), nie len sexuálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ináč, podstata zákona nie je feministická. Zákon nie je len pre ženy, kľudne ho môže využiť aj pracovník, muž, ktorý je obťažovaný šéfkou. Že je takýchto situácií pomenej, iba znamená, že feministky majú pravdu v tom, že ženy nie sú v pracovných pozíciách ešte rovnoprávne odmeňované. Oveľa častejšie je šéfom muž ako žena, a tak majú feministky ešte kopec roboty pred sebou (ale to je téma na iný článok). A preto chápem, že tento zákon, práve kvôli tomuto faktu, vyznieva feministicky, v prospech žien. 

Viem, že na svete je veľké množstvo mužov, ktorí majú srdce a mozog na správnom mieste a ženy si vážia. Ale žiaľbohu sú aj muži, ktorí tieto kvality nemajú. V bežnom každodennom kontakte muža a ženy, máme vcelku vyrovnané pozície, a problém mužov, ktorí sú grobiáni a hulváti sa dá riešiť pomerne jednoducho. Žena má možnosť z danej situácie odísť, či ísť sa sťažovať autoritám (teraz nehovorím rodinných vzťahoch). Ale v pozícii hierarchickej organizácie firmy sa takéto problémy pre ženu (ale aj muža), ktorá je v podriadenej pozícii ku svojmu šéfovi riešia oveľa nepríjemnejšie. Nakoľko nadriadený pracovník je v pozícii sily, tak môže túto autoritu, ktorá mu bola prenechaná na riešenie profesionálnych konfliktov, veľmi ľahko zneužiť na vlastné účely. Zákon o sexuálnom obťažovaní je v podstate protisila, ktorá posúva ručičku váh naspäť do rovnováhy. Preto veľmi nerozumiem, prečo je tento zákon prijímaný s takou nevôľou a negativizmom. Ale vlastne rozmiem. Mnohí muži (ktorým chýba sebavedomie) sa boja dať ženám do rúk akúkoľvek silu, za či proti.

SkryťVypnúť reklamu

Zakaždým, keď čítam nejaké reakcie, ktoré nám predpovedajú, že skončíme ako USA (väčšinou od mužov a väčšinou od takých, čo USA ani nevideli, či videli z rýchliku) sa musím pousmiať nad tým, ako skreslenie vidia túto problematiku ľudia na Slovensku. Mnoho ľudí na pocit, že tu sa stačí usmiať na ženu, podržať jej dvere, či milo sa jej pozdraviť, a už sú na súde za sexuálne obťažovanie. Ale milí moji, ono to vôbec tak nie je. V prvom rade, ľudia (a dokonca aj ženy :-)) v USA, sú úplne normálni ľudia ako aj u nás na Slovensku. V našej firme sa neraz stretávam s milým úsmevom a pozdravom, či pridržaním dvier, alebo počkaním na mňa vo výťahu. Myslím si, že ako všade na svete, sa to aj tu počíta ako normálne slušné správanie sa ľudí v spoločnosti. Tiež vidím, že ľudia sa dávajú dohromady aj na pracoviskách. Vedenie sa všeobecne nerado pozerá na takéto pracovné párovanie (už len kvôli tomu, že takéto vzťahy pootvoria dvere možným nepríjemnostiam), ale žiadne disciplinárne akcie nerobia. Pretože pokiaľ ani jeden nemá pocit, že správanie toho druhého bolo nežiadúce a nepríjemné (baliť sa dá aj žiadúco a príjemne ;-)) tak, nie je problém. Kde nie je žalujúceho, tam nie je obvineného. A čo si robia dvaja ľudia v súkromí, je ich vec.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to vlastne chodí v takej firme? V prvom rade existuje rebríček postupnosti. Ak Vás obťažuje kolega, či kolegyňa, sexuálne, či pracovne, najprv idete za svojim šéfom. Ak je to šéf, čo Vás obťažuje, idete za jeho šéfom. Ak tento nerieši situáciu, idete na HR. Sťažnosť sa bude riešiť a budete potrebovať aj nejaké dôkazy. Falošné obvinenia sa neprijímajú pekne a konečnom dôsledku sa vrátia naspäť a uhryznú Vás do zadku. Ak má Vaše obvinenie solídny základ, tak sa to rieši ako závažný priestupok. Šéf, (kolega(yňa)) bude zavolaný na koberček, a podľa závažnosti, buď dostane pozitívnu disciplínu a bude musieť absolvovať nejaké kurzy, alebo bude odvolaný z postu a presunutý, alebo aj vyhodený. Súdenie je až úplne najposlednejší krok a mnoho firiem sa snaží situáciu vyriešiť dávno predtým, ako sa tam dostane.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade, musím povedať, že ani v mojej terajšej práci - Xcel Energy, ani v mojej minulej práci - Siemens, som nikdy nemala žiadne problémy, či už so sexuálnym, či pracovným obťažovaním. Tiež som ani v jednej firme nemala pocit sterilnosti, či nejakej nútenej slušnosti. Naopak, pracujem (a pracovala som) vo veľmi dobrom kolektíve; žartujeme spolu, oslavujeme sviatky, výročia a narodeniny, na narodeniny si dávame srandovné darčeky. Napríklad, jednej kolegyni, čo chodieva často na záchod sme vyrobili prenosný "whizonator" - žltá onálepkovaná bandaska s flexibilnou hadičkou a lievikom na konci, aby nemusela odchádzať v strede schôdze na malú ;-D. Ale tiež sa vieme v ťažkých chvíľach podržať. Keď sa niekomu niečo stane (osobne, či členovi rodiny), pozbierame sa na kvety a kartu, niekedy aj finančný dar, podľa potreby.

Samozrejme, že nechcem a ani nemôžem porovnávať zo Slovenskom, lebo na Slovensku som nikdy nepracovala. A tak si rada vypočujem všetky Vaše názory na túto tému.

Ivana O'Deen

Ivana O'Deen

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dieťa šťasteny a večný optimista.Možno zasnený romantik? Zoznam autorových rubrík:  Zo života nevážneFoto-článkyNa rozmedzíMoja rodinaMoje úletyPohľad do duše US tínedžera...iba slováKobyla - filozofTam za vodou v rákosíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu