Pred čítaním nasledujúceho článku čítajte najprv rozhovor so sociológom Michalom Vašečkom, ktorý nájdete tu: https://presov.korzar.sme.sk/c/23432277/kvalita-zivota-v-bratislave-je-nizsia-ako-v-bardejove-hovori-sociolog-a-vysvetluje-dovody.html
Pôjdem rovno k veci. Tvrdenie pána Vašečku, že „zvyk odchádzať z regiónu sa dedí,“ je nezmyselné, najmä z pohľadu človeka, ktorý žije v regióne, odkiaľ ľudia odchádzajú. Rovnako nesprávne mi príde tvrdenie, že kvalita života v Bardejove je vyššia ako v Bratislave. Pôsobí to ako zidealizovaná predstava niekoho, kto nikdy nemusel v Bardejove hľadať prácu. Keby to totiž bola pravda, boli by sme svedkami hromadného prílevu Bratislavčanov, ktorí by sa sem hrnuli za „kvalitnejším“ životom. Nič také sa však nedeje. Ľudia odchádzajú zo severovýchodného Slovenska za prácou, a nie preto, že by si na odchody zvykli, zdedili to od svojich rodičov alebo to mali zapísané v génoch.

Materiálny základ pre nemateriálne kvality života
V rozhovore s pánom Vašečkom zaznelo: „Je to aj o kvalite života v nemateriálnej oblasti.“ Súhlasím, kvalita života sa nemeria len materiálnymi hodnotami. Ale aby sme mohli hodnotiť nemateriálne aspekty, musíme najskôr dosiahnuť základné materiálne zabezpečenie. Dôstojný život začína pri určitej výške príjmu. Ak ľudia nemajú dosiahnutú túto úroveň, všetky ostatné diskusie sú bezpredmetné, podobne ako pri Maslowovej pyramíde potrieb.
Porovnávať kvalitu života v nemateriálnych oblastiach môžeme len vtedy, keď je materiálna úroveň aspoň porovnateľná alebo na takej úrovni, že vyšší príjem už neovplyvňuje výrazne kvalitu života. V Bardejove, bohužiaľ, mnohí obyvatelia túto úroveň nedosahujú, preto odchádzajú. Nie preto, že by tu nemali radi kvalitnejší život
Pohľad vysťahovalca aj navrátilca
Viem, o čom hovorím. V roku 2001 som z Bardejova odišiel a po dvadsiatich rokoch som sa vrátil. Nie preto, že by sa tu lepšie žilo, ale kvôli rodine, priateľom a koreňom. Chcem prispieť k tomu, aby sa tu žilo lepšie – áno, lepšie ako v Bratislave. Ale momentálne to tak, bohužiaľ, nie je ani v nemateriálnej oblasti.
Bol som súčasťou vlny vysťahovalectva, ktorá bola priamo spojená s ekonomickou a politickou situáciou v krajine. Táto vlna sa zastavila v momente, keď nastúpila druhá Dzurindova vláda a prejavili sa ekonomické a politické reformy. Vtedy už nebolo dôvodu odchádzať.
Dôvody, pre ktoré ľudia z východu odchádzajú, sú stále rovnaké. Súvisia s ekonomickými a politickými podmienkami, kde majú talentovaní mladí ľudia oveľa menej príležitostí. Majú určité očakávania od svojho spoločenského prostredia a po otvorení Európy prirodzene odchádzajú na západ, nie na východ. Ak si ich chceme udržať, musíme zmeniť práve ekonomickú a politickú situáciu.

Zdravá demografia na zostupe
Bardejov je demograficky prestarnuté mesto, ktoré buď produkuje mladé talenty pre iné časti sveta, alebo lacnú pracovnú silu pre západné krajiny. Demografický pokles je tak výrazný, že je ho možné pozorovať voľným okom.
Môžem súhlasiť s tvrdením, že v Bardejove sa dá žiť kvalitný život, AK... a to „AK“ je dôležité. Ak nie ste závislí na miestnych pracovných podmienkach a príjmoch. Skutočná nemateriálna kvalita života spočíva v rodinných a sociálnych vzťahoch, nie v tom, že máme okolo seba prírodu alebo že tu neštekajú psi.
Vplyv Bratislavy
Na otázku, že najväčšími zamestnávateľmi v Bardejove sú nemocnica, radnica a kúpele, čo demotivuje ľudí hľadajúcich kariérny rast, pán Vašečka radí: „Zabudnite na kontext národného štátu.“
Chápem, čo tým chcel naznačiť. Ako však môžeme zabudnúť na národný štát, keď každé rozhodnutie, každú dotáciu a opravu štátnych ciest vybavujeme v Bratislave? Keby ste povedali, že regiónom by pomohla väčšia decentralizácia verejných financií, zhodli by sme sa.

Pozvánka
Pán Vašečka, pozývam Vás presťahovať sa do Bardejova, kde podľa Vašich slov máme vyššiu kvalitu života. Máme tu dve plavárne, príroda je hneď za rohom a ľudí je minimum – hlavne na námestí. Byty si môžete kúpiť už od stotisíc eur. Do Bratislavy sa dostanete za päť hodín autom alebo vlakom s dvoma prestupmi. Kariérne možnosti sú tu skvelé – v nemocnici, na radnici alebo na home office.
Ak upustím od irónie, ďakujem Vám, že otvárate dôležité témy ako je vysťahovalectvo zo severovýchodného Slovenska. Rád by som s Vami o tom diskutoval – verejne alebo súkromne – lebo ide o otázky, ktoré treba riešiť.
Plánovanie mesta
Pri územnom plánovaní sa zaoberáme troma hlavnými funkciami mesta– prácou, bývaním a relaxom. Ak nemáte prácu alebo bývanie, relax vás nezaujíma.
Pre úplnú transparentnosť – v roku 2022 som kandidoval za primátora Bardejova, pretože verím, že sa tu dá žiť dobre. Nie každý si to však môže dovoliť, alebo je ochotný prižmúriť oči nad miestnymi pomermi. Odliv mladých nás núti čeliť aj demografickým zmenám. Ak chceme, aby zostali, musíme im ponúknuť to, čo nachádzajú inde – kvalitné vzdelanie, príležitosti a rovnosť šancí.
Aj keď sa to môže zdať ako utópia, verím, že zmeníme nielen pohľad Bratislavy na regióny, ale aj skutočnú kvalitu života, ktorú bohužiaľ treba začať merať základnými potrebami, až potom tými nemateriálnymi.
S úctou,
Milo Olejár
