Hlas podobný Gorile

Písmo: A- | A+

Píše sa rok 2012, a ja som 16- ročným študentom prvého ročníka strednej školy. Slovenskom práve otriasa asi najväčšia kauza v samostatnej histórií. Má zvláštny názov- Gorila.

 Na uliciach sa stretávajú rôzni ľudia v gorilích oblekoch, s transparentami, s obrázkami prečiarknutých politikov. Neviem úplne presne, o čom Gorila je, a vlastne ma to až tak nezaujíma. Chalani z triedy chcú však tiež ísť na protesty, chystajú sa hádzať vajíčka na úrad vlády. To odmietam, avšak keďže som tiež trochu rebelsky naladený, idem s nimi. Páči sa mi revolučná atmosféra, nadávanie politikom, nepokoje v uliciach. Hoci ani poriadne neviem, proti čomu protestujem.

Od vtedy čas pokročil, a ja som sa postupne rozhodol vŕtať sa v špine zvanej politika trošku viac. Už zhruba viem, proti čomu som v tom legendárnom roku protestoval, a cítim sa pri mojich spomienkach trošku smiešne. Čo je však o niečo menej smiešne je fakt, že sa za tú dobu o Gorile síce hovorilo veľa, no odsúdený za ňu nebol nikto. Hlavní aktéri, hoci niektorí už v politike nepôsobia, žijú svoj každodenný život bez väčšej ujmy. Zdá sa, že Gorila je bezpečne zavretá v klietke, kľudná a neškodná. Až smrť dvoch mladých ľudí, policajná razia u dlhoročného mafiána a jeho pracovný stôl, ju opäť vypustia na slobodu.

Ten mladý chalan, ktorý už len nostalgicky spomína na tie krásne bezstarostné časy na strednej škole, je už dospelý. Po skoro 8 rokoch mám konečne možnosť pustiť si nahrávku kauzy, ktorá sa tiahla počas celého môjho dospievania. Hoci je občas aktérom zle rozumieť, viem celkom ľahko identifikovať, kto sú. Je to Robert Fico. Je to Jaroslav Haščák. Žiadne „podobné“ alebo „zameniteľné“ hlasy. Sú to oni, vravia mi všetky moje racionálne zmysly.

Keby sme boli v Americkom filme, toto by bola pravdepodobne veľká záverečná scéna, pri ktorej by Fico a Haščák stáli nervózni a upotení na lavici obžalovaných. Porota by pri púšťaní nahrávky len neveriacky otvárala ústa, a sudca by na záver veľkolepo tresol svojim kladivkom s výkrikom „vinný !“ Fica s Haščákom by v putách odprevádzali mimo súdnej siene. Aká skvelá predstava, však?

Nie sme však v americkom filme, ale na Slovensku. V tejto malebnej krajine môže štátna radkyňa chodiť s odsúdeným talianskym mafiánom, generálny prokurátor môže byť riadený slovenským mafiánom, a Jožo Ráž môže 2 roky po smrti novinára mieriť iným novinárom na hlavu pištoľou. Nie, v takomto prostredí je skutočne nepravdepodobné, že nahrávka Gorily, ktorá sa konečne dostala na verejnosť, niekoho pošle za mreže. Sme defenzívna, nie ofenzívna demokracia. Nesnažíme sa zbaviť nepriateľov demokracie, ale odvolávame sa na ich prezumpciu neviny. Vysokí skorumpovaní predstavitelia neodchádzajú zo svojich postov kvôli podozreniam zo zločinov, ale až keď už majú trestné stíhanie na krku. Niekedy ani vtedy nie. Voliči týchto zločincov sa nepohoršujú na tom, aké špinavosti sa nachádzajú na inkriminovaných nahrávkach, ale na tom, ako ich DenníkN získal.

Oveľa pravdepodobnejšie ako to, že súd skutočne pripustí nahrávku Gorily ako dôkaz, je to, že Penta od redakcií DenníkaN, Sme, alebo JoJ vysúdi peniaze. Prečo? Lebo majú na to právo. Lebo Gorila možno nebola urobená zákonným spôsobom. Lebo odpočúvanie mohlo byť nelegálne. Lebo ju do redakcií poslal anonym, nie polícia. Jej zverejnenie je teda v podstate rovnako zákonné, ako by noviny uverejnili nahrávku vás pri sexe s partnerom. Všetky tieto právne aspekty dávajú Pente, Ficovi a ďalším politikom obrovskú výhodu. Spoločenský záujem? Politická kultúra? Vyššie nároky na politikov ako na bežných ľudí? Nebuďme smiešni. Na takéto veci sa tu už dávno nehráme. Slovenské súdnictvo rozhoduje len podľa „suchých“ zákonov. Nechráni demokraciu, ale necháva ju v záujme práva ničiť. Pre to sa na nás Fico ďalej bude na infantilných nahrávkach usmievať so slovami, že to, že bol niekde s niekým je predsa v poriadku, a hajzli sú tí, čo ho nahrávali. Pre to bude Penta ďalej robiť svoje špinavé obchody a váľať sa v peniazoch z vyhratých súdov. Pre to budú skorumpovaní poslanci Mosta alebo SDKÚ ďalej na slobode. Pre to bude strana Smer ďalej najväčšiu nenávisť smerovať na novinárov. Pre to budú ďalej rásť Harabin a Kotleba. Lebo hoci sa často obhajujeme tým, že predsa medzi politikmi aj sudcami sú aj slušní ľudia, je nám to nanič. Lebo náš štát nefunguje v úplných základoch.

Ten mladý chalan by si naozaj veľmi prial, aby to nebola pravda, aby nemusel každodenne v rámci svojho oboru riešiť veci, ktoré súvisia iba s ješitnosťou a pýchou jednotlivcov, aby novinári nemuseli suplovať prácu polície. Slovensko sa neposunie dopredu, kým sa táto traumatizujúca kauza nevyrieši. A ďalšie nové skutočnosti, ktoré nebudú mať žiadny dopad, traumu ešte viac prehĺbia. Slovami Roberta Fica- Vyzerá to ako Gorila, správa sa to ako Gorila, je to Gorila.

Skryť Zatvoriť reklamu