Za koho kope Boris Kollár

Písmo: A- | A+

Ak by sme na Slovensku mali hľadať dokonalý príklad populistu, nebol by to Marián Kotleba, ale Boris Kollár

Boris Kollár nedávno na svojej facebookovej stránke uverejnil video, v ktorom jeho stranu Matteo Salvini predstavuje ako nového člena svojho zoskupenia Európa národov. Keď si niektoré médiá a politici dovolili ho upozorniť na to, že sa jedná o zoskupenie najpopulistickejších a najradikálnejších politických strán v Európe, nahral ďalšie video, v ktorom samozrejme plače nad tým, ako ho liberálne médiá šikanujú za iný názor. Samotné video veľmi zaujímavé nie je, podobné neobsažné hlúposti tam Kollár pridáva takmer na dennej báze. Zaujímavejší je jeden z prvých komentárov pod videom, kde istý Peter O. napísal: Pán Kollár, nikdy som vás nevolil. Som sympatizant Smeru. Začínate sa mi páčiť...Konečne prichádzate aj vy na to, že liberálna mafia sa nezastaví pred ničím...Komentár je dlhší, ale zhruba toto je jeho obsah.

Iste, na základe jedného komentára sa nedajú robiť ďalekosiahle závery. Napriek tomu ma po jeho prečítaní napadlo: Nie je práva Kollár ten nový charizmatický vodca, na ktorého voliči Smeru čakajú? Mal to byť Danko, potom Pellegrini, možno Kotleba? Nikto z nich ale zatiaľ Ficov kult osobnosti nedokázal nahradiť. Prečo nie práve Kollár?

Nejde pri tom len o to, že Sme Rodina často hlasuje práve so Smerom. Ide o podobnosť v samotnej podstate politickej taktiky. Obaja politici sú ukážkoví sociálni populisti. Nesnažia sa o komplexné dlhodobé riešenia, ale predkladajú iba také zákony, aby sa zapáčili konkrétnej cieľovej skupine obyvateľstva. U Fica sú najlepším príkladom staré známe vlaky zadarmo, ktorými si upevnil svoju pozíciu u časti staršej generácie, a k tomu pridal aj pár nových voličov. U Sme Rodina by zase mohla byť príkladom exekučná amnestia. Nie, že by množstvo ľudí s exekúciami na Slovensku nebol problém, ale spôsob, akým si Kollár a Krajniak túto tému privlastnili, je obdivuhodný. Pokiaľ je pravda, čo hovorí Krajniak, okolo milióna ľudí na Slovensku postihujú exekúcie. To je zhruba jedna štvrtina voličskej základne Slovenska, ktorú by mohla týmto krokom Sme Rodina získať na svoju stranu.

Tak Fico, aj Kollár majú taktiež záľubu hovoriť to, čo práve „frčí.“ Momentálne je populárne označovať liberalizmus za najväčšie zlo. Liberálom sa v tomto prípade myslí samozrejme každý, kto nie je proti-európsky naladený. Fico túto rétoriku začal používať zhruba v období vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky, kedy k tomu pridal aj pár výmyslov o Sorosovi. Kollár tému nenávisti k liberálom neakcentoval od začiatku svojho pôsobenia, no momentálne sa mu to náramne hodí. Taktiež je v súčasnosti v móde byť obhajca tradičnej kresťanskej rodiny a odporca homosexuálnych manželstiev. Že sa do tejto role pasuje Robert Fico, na to sme si už zvykli. Ale Boris Kollár? Človek, ktorý má 9 detí s deviatimi rôznymi ženami? No, keď to nevadí jeho voličom, čo s tým narobíme. Vrchol absurdity predviedol ale Kollár hneď na začiatku svojho pôsobenia v politike. Rokoval síce s opozičnými stranami o novej vláde, ale nechcel byť jej súčasťou. To bol výsmech všetkým voličom strany Sme Rodina, no bohužiaľ si to vôbec neuvedomili. Ako je možné tvrdiť, že som sa rozhodol ísť do politiky aby som pomáhal ľudom a dodržal čo som sľúbil, a zároveň sa neuchádzať o vládne miesta, kde môžem mať na splnenie svojich sľubov najväčší vplyv? Jeho vysvetlenie bolo jednoduché- Nechcem tam ísť, pretože nepotrebujem kradnúť. Absurdné. Je zarážajúce, ako sa niektorí voliči ľahko nechajú...oklamať.

A aký je Kollárov vzťah k samotnému Smeru? Presne taký, ako sa dalo očakávať. Kým to bolo populárne, vymedzoval sa proti vládnutiu s nimi. Postupne ale mierni rétoriku a snaží sa dobre vychádzať s každým (lebo to je tiež teraz populárne). Je veľmi pravdepodobné, že pokiaľ by Fico v ďalších voľbách nebol lídrom Smeru, Kollár by nemal najmenší problém ísť s touto stranou vládnuť. Predsa len, ísť do vlády so Smerom na čele s Ficom by už asi bolo príliš aj pre Kollárových voličov.

Keďže Kollár postupne preberá Ficovu politickú agendu, je logické, že sa snaží loviť hlavne vo voličských vodách Smeru. Pochopil, že u liberálnych voličov SaS alebo Progresívneho Slovenska je z princípu neprijateľný, a u autentických katolíkov mu zase neprejdú jeho niekoľkonásobné manželstvá. Iste, nájdu sa výnimky, ale Kollár vie, že pokiaľ chce uhrať dobrý výsledok v roku 2020, musí to hrať na „primitívnejšiu“ notu. To znamená- nie imigrantom, nie homosexuálom, nie liberálom, nie EÚ. 

K tomu, aby mohla Sme Rodina nahradiť Smer, jej zatiaľ chýba potrebná odbornosť. Predsa len, Posledný Križiak na všetko sám nestačí. Pokiaľ sa ale Kollárovi podarí do svojej strany nalákať podobne šikovných ľudí, akých mal Fico v podobe Kažimíra alebo Maďariča, môže byť práve on prvým križiakom na slovenskej politickej scéne.

Skryť Zatvoriť reklamu