Bratislavské fontány

Veľa toho o bratislavských fontánach na internete nenájdete. Prešiel som starým mestom, zablúdil až k Polus City Center. Niektoré fontány lahodili oku, iné boli osirelé. Vo fotočlánku nájdete i pár zimných pohľadov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Fontána je výraz pochádzajúci z latinčiny a znamená veľkú ozdobnú nádrž na vodu s vodometom. Tryskajúca voda zo skaly je spomenutá už v biblickom príbehu kedy Môjžiš udrel palicou o skalu a z nej začala prýštiť voda, ktorá znamenala záchranu. Symbol vyvierajúcej vody, studne má hlboké korene v spojitosti so životom, nie nadarmo je voda jeho základom.

V dnešnej dobe a pár storočí nazad zriaďovanie fontán predstavovalo demonštráciu bohatstva (pokiaľ išlo o súkromné fontány v palácoch), ale aj naplnenie estetického a zdravotného zámeru architekta, ktorý tú či onú fontánu citlivo do priestoru zapracoval. Fontány sú významným zvlhčovačom ovzdušia a tiež ionizujú ovzdušie. Pôsobia esteticky a vo svojich prejavoch (zvukových i optických), navodzujú atmosféru harmónie a pokoja. Pre nás sú už nedeliteľnou súčasťou koloritu miest, rôznych zákutí a súkromných záhrad. Tento trend, ktorý začali Peržania využívame do dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Detail fontány na Hlavnom námestí v Bratislave. Dnešná doba využíva kvôli estetike a harmónii i svetlo a farby. Rolandova fontána.

Pôvodnú fontánu postavili v roku 1572 na návrh Ondreja Luttringera z Deutsch Altenburgu. Vybudovanie fontány na najväčšom námestí mesta podnietil požiar, ktorý vznikol pri prvej korunovácii uhorského kráľa Maximiliána a jeho manželky v roku 1563. Keďže dôsledky požiaru boli tragické, kráľ prikázal postaviť na hlavnom bratislavskom námestí fontánu s takým množstvom vody, ktoré by postačovalo na bežné i mimoriadne potreby obyvateľov. Maximiliánova fontána dostala dnešnú podobu po úprave v 18. stor. Na vrchole sa vyníma socha Maximiliána v rytierskom brnení, ktorý drží v ľavej ruke meč a pravou sa opiera o štít Uhorska. V 19. stor. dostala fontána meno po rytierovi Rolandovi - ochrancovi spravodlivosti. Pieskovcová fontána po rekonštrukcii v r. 2006, ktorej autormi sú Oto Grossmann a Juraj Šimek, získala okolo kruhovej nádrže ešte jednu modernú - žulovú.



Zima. Fontány sú osirelé a čakajú na svoj comeback.



Hviezdoslavovo námestie. Modrá symbolizuje vodu, základ života. Samotný život symbolizuje pohyb vody. Táto fontána, dielo s pred pár rokov dokonale zapadla do architektúry samotného námestia.

Pozdĺž námestia sa vinie fontána Vodný potok, zakončená malým vodopádom. Sú to vlastne vodné hodiny, ktoré každú celú hodinu signalizujú čas zvýšeným prúdom vody. Autormi vynoveného Hviezdoslavovho námestia sú Oto Grossmann a Juraj Šimek.



Donedávna nešťastné námestie z ktorého sa komunisti snažili vyrobiť repliku námestia nebeského pokoja v Číne. Hádam preto, lebo sa nachádza priamo v blízkosti Úradu vlády SR. Ústredný motív je už chvála Bohu minulosťou, ostala megafontána. Aj tej je teraz zima zimúca.



Vráťme sa do centra. Najznámejšia fontána Bratislavy, Ganymedova. O jej vzniku a histórii sa toho popísalo na rozdiel od ostatných dosť a dosť. Nebudem sa opakovať, výstižne to obsiahla kolegyňa Andy Sekanová

Historická Ganymedova fontána z roku 1888 stojí pred bývalým Mestským divadlom, dnešným Slovenským národným divadlom. Fontánu darovala mestu Prvá bratislavská sporiteľňa. Jej autor, bratislavský rodák, sochár Viktor Tilgner sa pri jej tvorbe inšpiroval antickou legendou o chlapcovi Ganymedovi, ktorého orol na príkaz boha Dia uniesol na Olymp do sídla bohov, aby im slúžil ako pohárnik nalievajúci sladký nektár.



Tu máme jednu z moderných fontán v tesnej blízkosti historickej budovy SND. Pravda, skrášľuje okolie zrenovovaného hotela Carlton. Prístupná je však každému návštevníkovi Bratislavy, zaujme meniacim sa režimom intenzity prúdu tryskajúcej vody, dokonalým dizajnom a vo večerných hodinách pôsobivým nasvietením.



Milenci. Výstižný názov fontány pred hotelom Dukla na Dulovom námestí v Bratislave. Plne funkčná, mestu patrí poďakovanie.



Opäť sa vrátime do centra. Napriek tomu, že za chrbtom tryská voda, fontána poskytuje neuveriteľný pokoj.

Človek zabúda rozjímať, relaxovať, pokojne uvažovať. Je zaneprázdnený neustálym náporom zo strany médií, ruchom okolo neho, nevie si v pokoji oddýchnuť. Táto pani však svedčí o opaku. Skutočne je čas sa zastaviť. Neskúsite to niekedy?



Tak a tu som ostal zarazený. Nie kvôli tomu, že by fontána mala fungovať ale nebolo tomu tak, ale kvôli tomu, že o Zichyho paláci je tak málo historických materiálov v internetovej forme. "Najdôležitejšie a samozrejme najnepotrebnejšie" čo sa o ňom dočítate je toto: Zichyho palac bol postaveny v r. 1775 pre grofa Frantiska Zichyho. Dnes sa tu konaju svadobne obrady.

Tak tu Vám v úvodzovkách "ďakujem pekne", páni z mesta a pracovníci najvychytenejšieho sobášného miesta v Bratislave! Posledná dedinka a významný objekt v nej má nielen svoju prezentačnú stránku, ale aj historicky opis koreňov. Zichyho palác sa touto oklieštenou definíciou rovná trafike na námestí, ktorú každý navštevuje a hlavne zarába, však?



Na svojich túlačkách som dorazil (podľa mňa), k najkrajšej fontáne v Bratislave. Kačacia.

Sochár Robert Kühmayer v nej zhmotnil do bronzu príbeh o vodníkovi a troch chlapcoch - kamarátoch, ktorí pásli na dunajskom nábreží kačice. Po návšteve dunajského dna, kam ľudská noha nesmie, pastierikovia neudržali toto tajomstvo a skameneli. Tak sa splnila kliatba čiernej ropuchy, strážkyne dunajského brehu. Fontána z roku 1914 má kruhovú kamennú nádrž, v ktorej je osadený podstavec z nepravidelných kamenných blokov, predstavujúci breh rieky. Na ňom sú sochy troch nahých chlapcov chytajúcich splašené kačice, ktorým zo zobákov tečie voda. Napriek smutnému koncu povesti fontána pôsobí na návštevníkov živým a veselým dojmom.



Detaily Kačacej fontány.



Detaily Kačacej fontány.



Fontána vyzerá ako jedna, ale v skutočnosti ide o dve. Dokonca i v sprievodcoch nájdete na tejto adrese Uršulínska 6 dva názvy: "Cikacia" a "S rybou". Neskôr podľa stránky Staromestské fontány sa názov spojil.
Cit: Nazvali sme ju Fontána s cikajúcimi chlapcami a rybou. Spodná pieskovcová nádrž zdobená kanelúrami pochádza pravdepodobne z fontány, ktorá predtým stála na nádvorí uršulínskeho kláštora. V strede je kamenný podstavec, na ktorom dominuje pôvodný segment z Maximiliánovej fontány, znázorňujúci štyroch cikajúcich chlapcov. Hore na pilieri je plytká nádrž s kamennou plastikou ryby, ktorej z úst strieka voda.



Detail cikajúcich chlapcov. Tu si neodpustím poznámku o prúde chlapca vľavo, ktorý by som sťaby tvorca reklamy na liek podporujúci činnosť prostaty iste využil.



Posledná dnešná fontána v centre mesta. Levia. Cit:
I táto fontána vznikla skladbou z rôznych častí iných fontán. Pôvodne renesančná fontána pochádzajúca asi zo 17. stor. je osadená v kruhovej nádrži. Z nej vyrastá baňatý podstavec zdobený veľkými akantovými listami a hlavami levov s girlandami v papuliach. Na vrchole stĺpa sedí lev opierajúci sa o znak mesta.



V dnešných dňoch je pitný režim základom prežitia. Videl som vtákov piť z mlák, jazera, riek... v Bratislave sa prispôsobili podmienkam. Načo sa nahýnať a následne dvíhať krk, keď voda pod tlakom sama vtečie do hrdla?



Fontána pri Polus City Center. Moderné poňatie a využitie pohybujúcich sa prúdov vody. Niet čo dodať. Vodný prúd preskakuje z jedného otvoru do druhého až napokon skončí vo fontáne, ktorej gro predstavuje stekajúca voda po jej kaskádovej stene.



Pauzy medzi jednotlivými cyklami prúdov vody už dostali nejedného turistu, ktorý pozabudol odkiaľ a kam bude nasledovný prúd smerovať.



Voda má tisíce tvarov.



Pozor! Letím!



Poďakovanie patrí pani Marcele Duchkovej vychovávateľke ŠKD ZŠ s MŠ M. R. Štefánika, ktorá zhromaždila údaje z ktorých som konečne po dlhom hľadaní mohol čerpať. Staromestské fontány

Originály fotografií nájdete na Foto-Bratislava

pavel ondera

pavel ondera

Bloger 
  • Počet článkov:  256
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Egoista, ale už s tým bojujem, optimista, ale s realistickým pohľadom, snílek s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  Sranda musí byťTaxikárske storyRealita životaKresťanstvo včera a dnesCez objektívDutá vŕbaPoviedkyReceptyNázoryBratislavské kostoly

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu