Vzdúvadlo na Dunaji (foto)

Keď ho po pätnástich rokoch výstavby uviedli do chodu bolo centrom pozornosti na Slovensku a na jeho prevádzku sa ľudia chodili pozerať z miest od Skalice po Ubľu. I dnes sa pri ňom pristavujú turisti a sledujú jeho činnosť. Jedna z komôr bola pre údržbu odstavená tak som sa vybral s foťákom na krku práve k nej. Deň bol ako vymaľovaný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)



Pohľad na rejdy v spodnej časti vzdúvadla. Tu môžu lode pokojne vyčkať až na nich príde rad. Dolná rejda má užitočnú dĺžku 285 m, šírku 180 m. Dĺžka vodiacich múrov v dolnej rejde je spolu 583 m, vrátane stredného deliaceho múru.



Po prvý krát sa mi podarilo prešmyknúť sa okolo SBS-ky na dolnú rejdu ľavej komory. Dúfal som, že sa na obzore čoskoro objaví loď, prinajmenšom Queen Mary a nič. Po pár záberoch som sa vybral obzrieť si komoru v údržbe.



Skutočne pekný bazénik. Zmestí sa doň 210 000 metrov kubických vody. Jeho výška, či hĺbka (ako chcete), je 23,3 metra, na jeden meter vodného stĺpca je potrebných rovných 10 tisíc kubíkov vody.



Pohľad na dno. Miniatúra mobilnej toalety dáva tušiť rozmery komory. Hĺbka 23,3m, šírka 34m, dĺžka 275m. Na dne zbadáte výpustný a nápustný rošt, ktorý je za prevádzky 4,5m pod vodou pri minimálnej hladine, čo napokon dobre vidieť i na stenách komory.



Prešmykávam sa po druhý raz okolo SBS na spodnú rejdu pevne rozhodnutý vyčkať nejakú loď, hoci aj Hochschornerovcov na kajaku.



Po hodinke prichádza tlačný remorkér s dvomi člnmi. Poriadne naložený a pre mňa až priveľmi široký. Ako sa len do tých úzkych vrát trafí?



Pohodlne vplával stredom a kým som vybehol udychčaný hore, už sa priväzoval o vertikálne posuvné úväzníky. Čakal som a čakal, vráta sa nie a nie zavrieť. Po chvíli som zbadal prichádzať zospodu ešte jednu loď, tentokrát osobnú. Už som mal namierené na spodnú rejdu, no tentokrát bola ochranka v strehu. Asi si už na pobehujúceho blázna s foťákom začali dávať väčší pozor. Čo keby som sa náhodou chcel votrieť medzi spoločnosť dôchodcov na výletnej lodi ...



Skutočne elegantný plávajúci hotel mieril do komory. Ako sa tam s tlačným remorkérom pomestia?



V okamihu ako loď vplávala dnu, ťažké vráta sa dali do pohybu. Rozmer vrát je 2 x 17,0 x 21,10 m



Obsluha vzdúvadla sediaca v dozorni vo výške tridsať metrov vyčkala až sa i druhá loď pripútala k úväzníkom. Potom začala komoru plniť. Plniaci systém komôr operuje so štyrmi vtokmi pre každú komoru. Rozmery otvorov vtokov sú 4x4 m. Plnenie komôr sa uskutočňuje dnom komory pomocou systému kanálov v základovej doske a štrbín v dne plavebných komôr (pre rovnomerné rozdelenie plniaceho množstva po ploche komory). Vyprázdňovanie komôr sa uskutočňuje pomocou toho istého systému štrbín a kanálov v dne plavebných komôr cez 4 otvory hradené segmentami do výtokového objektu s dvomi kanálmi 8x8 m (pre každú komoru 1).



O približne 15 minút sa hladina v komore priblížila k hornej hranici. Vrchné paluby sa zaplnili už na spodnej úvrati hladiny zaslúžene oddychujúcimi dôchodcami (ale žiaľ z inej krajiny), oni fotili nás hore kde prevládala čeština a my naopak ich dole, odkiaľ vietor prinášal závan nemčiny a francúzštiny.



Ako vidieť, kapitáni nestrácali čas. Lode na hornej rejde vrtko zamierili do komory (samozrejme po rádiovej komunikácii s obsluhou v dozorni). Vysoko vynorené trupy dávali tušiť, že ide o riadnych riečnych obrov.



Čo som doteraz netušil a to som fanúšik lodičiek a lietadielok, loď sa dá ovládať nielen skrutkami pracujúcimi na korme (vzadu), ale aj systémom bočných skrutiek alebo turbín priamo pod špicou provy (predná časť lode). Na zábere je vidieť tryskajúca voda z boku špice, ktorá pritláča prednú časť lode o bok komory.



Vystriedanie plavidiel v komore netrvalo dlhšie ako 15 minút a už sa horné hradenie komory vysúvalo. O dvadsať minút budú odchádzať dolnou rejdou, možno až do Čierneho mora, ktovie ...



Sila vody je úžasná. Nehovorím teraz o tom ako sme teplou vodou vytopili štyri poschodia pod nami (tiekla takmer 5 hodín v kuse), skôr mám na mysli tú silu vody, ktorá dokáže roztočiť mlynské koleso, vyrobiť elektrinu alebo v momente zahubiť státisíce ľudí. Je to živel. Tu na Dunaji pracuje pod kontrolou. Dravý prúd sa valí z nádrže do sústavy ramien pri obci Vojka. Výborne prekysličená sa o chvíľu stáva pokojne prúdiacim tokom, ktorý poskytuje život veľa ojedinelým živočíchom, flóre a faune lužných lesov.



Technické údaje som čerpal
www.gabcikovo
wikipedia

pavel ondera

pavel ondera

Bloger 
  • Počet článkov:  256
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Egoista, ale už s tým bojujem, optimista, ale s realistickým pohľadom, snílek s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  Sranda musí byťTaxikárske storyRealita životaKresťanstvo včera a dnesCez objektívDutá vŕbaPoviedkyReceptyNázoryBratislavské kostoly

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu