Ako prežiť manželstvo, o skutočnej láske

Byť dobrým manželom, manželkou, je skutočne veda. Každý jedinec je samostatná osobnosť so špecifickými vlastnosťami, návykmi a zlozvykmi. Nie vždy sa podarí preplávať manželským životom ako po kľudnej hladine mora, často prichádzajú búrky, ktoré môžu a nemusia viesť ku stroskotaniu. Tento článok je i pre tých, ktorí ešte nevedia do čoho idú, no a tým, ktorí sú práve na mori to len oživí spomienky, možno i poradí. Začíname sobášom. "Moju manželku som si zobral preto, lebo protiklady sa priťahujú. Ona bola tehotná a ja nie..."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Obdobie zaľúbenosti

Jeden kvet hovorí druhému:
- Miluješ ma?
- Áno. A ty mňa?
- Tiež.
- No tak kde do šľaka sú tie včely?

Hádam to prežil každý z manželov v stave pred manželstvom. Srdce bije pre iného, čakáme na každú správu z druhej strany, nevieme sa sústrediť na prácu, okolie, v mysli bežia predstavy podobajúce sa na film, kde sa nám premietajú scény, želané situácie, predstavy ideálne sa zhodujúce s našim chcením, túžbami, vykreslenou budúcnosťou nasledujúcich hodín strávených s milovaným objektom.

Ilustračné foto
Nevieme sa dočkať! Dokážeme prepáčiť hocičo. Takmer hocičo! Meškanie, očko na pančuchách, nedostatok mejkapu, zlú náladu (veď jej - mu, ju dvihneme), platobnú neschopnosť, pripálené párky, rozcuchaný účes, smradľavé ponožky... proste hocičo! V istých prípadoch by sme však nedokázali prepáčiť návrh na ukončenie vzťahu kvôli tomu, že si to mamička neželá, potvrdenú neveru, výčitky voči vlastnej osobe týkajúce sa mužnosti, či frigidity, homosexuálnej a lesbickej orientácie. Potom sa z milovaného objektu stáva razom objekt nenávisti! Medzi láskou a nenávisťou je stena z mokrého krepového papiera.


Ak prekonáme prvotné dni a týždne zamilovanosti v pohode, začneme plánovať budúcnosť. Kde sa bude bývať, aké auto kúpime, čo bude v obývačke, kde bude v kuchyni umývačka riadu, aké povlečenie bude v manželskej pracovni - spálni na letisku, kde budeme každý večer pristávať a rolovať do hangáru, a nakoniec, na úplný koniec po všetkých materiálnych hodnotách príde rad na to koľko detí a kedy, či chlapec, dievča, ako budú po nás múdri a čo budú študovať, kde budú pracovať..... možno i to, ako sa im budeme starať o ich deti. Racionálne myslenie je tomto období potlačené citmi, vidinou svetlej a ničím nenarušitelnej budúcnosti, možnosťami, ktoré sa otvárajú mladému a zdravému človeku, ktorý ani na okamih nepripustí, žeby jeho plány mohlo niečo narušiť, žeby sa jeho život mohol zmeniť, poprípade skončiť pred plánovanou stovkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rada

Pre rodičov V tomto stave zaľúbenosti mladých sa im nedá radiť. Iba ak ich jemne, veľmi jemne usmerňovať. Pozor! Ak by ste začali mať výhrady voči partnerovi, ktorý si Váš zbožňovaný syn, dcéra vybral, môžete sa sami ocitnúť v roli toho, ktorého ste chceli zo života svojho dieťaťa vytesniť, odstrániť, vylúčiť! Odporúčam v čo najvyššej miere zapnúť myšlienkové pochody do režimu "diplomatic"!
Pre zaľúbených Zamerajte sa na rodinu svojho proťajšku! Tak ako vyzerá matka, bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať po rokoch i Vaša drahá, platí to aj v prípade muža, otca. Nie je to len o fyzickom vzhľade a počte kíl či ovisnutých prsiach, ktoré Vás dnes v plnom rozkvete tak priťahujú, ale i o tom, aké priority v rodine prevládajú, aké sú vzťahy medzi partnermi (rodičmi), kto je v rodine "pánom". Všímajte si aj také maličkosti aký druh stravy dominuje v rodine partnera, čo sa preferuje v oblasti kultúry (ak nemáte rád-a operu, neodporúčam nevestu-ženícha, ktorej-ého matka spieva árie z Aidy počas varenia), všimnite si hobby, a v neposlednom rade denný verbálny prejav.

SkryťVypnúť reklamu

Deti na scéne

- Miláčik, chcela by som pod stromček dievčatko.
- Čo blázniš?! Veď by mu do očí napadalo ihličie!

Po úspešnom absolvovaní manželských obradov a vyriešení bytovej otázky prichádza manželský život so všetkými slasťami a pravdupovediac s viac "utrpeniami". Vaše deti budú očakávať najnetrpezlivejšie obidve strany rodín. Ak nevesta vstúpila do manželstva ako panna Mária, je to najideálnejší začiatok vzťahu. Nuž ale takú babu, aby ste dnes mikroskopom hľadali, panny jednoducho na sklade nie sú. Ani panici. Uspokojíme sa s tým, že nevesta nie je v očakávaní, čo svedčí o Vašej "zdržanlivosti", alebo neschopnosti či predvídavosti alebo o úspešnom plánovaní budúcnosti za použitia dostupných metód ako predísť počatiu. Ak by predsa len prichádzala do manželstva v istom stupni tehotenstva, overte si, kedy Váš vzťah začal a v prípade, že to akosi nevychádza a napriek tomu ju chcete, zatnite zuby a potomka milujte, ako by to bol Váš vlastný. Za prvé aj tak Vám už nič iné neostáva a za druhé, ten nenarodený človiečik si lásku zaslúži!
V prípade ideálneho priebehu vzťahu, kedy dieťa nehrozí skôr ako deväť mesiacov po termíne sobáša, budete musieť už dopredu rodine avizovať, ako to s tými deckami vlastne máte naplánované. Neodporúčam oznámiť pokus o splodenie potomka počas svadobnej noci! Mohli by Vám zakázať piť, baviť sa, popr. sa rozhodnú počúvať za dverami, či ide všetko podľa plánu!

SkryťVypnúť reklamu

Rada

Pre rodičov
Spomeňte si na svoje plánovanie rodiny a netlačte na pilu. Mohli by sa vylámať zuby a Vám na krku ostane dcéra či syn spolu s deckom!
Pre novomanželov
Odporúčam sľuby o snahe splodiť potomka typu "do roka a do dňa" (sľub sa dá predlžovať ľubovoľne, neodporúčam naťahovať ho až do veku, kedy žena prekročí tridsiatku. Tu už ide o krk a šanca chytiť posledný vlak sa znižuje), a že to akurát tento rok nevyjde, pretože by ste mohli prísť o perfektný pracovný post, nemusíte hneď vešať rodine na nos. Ohovárať Vás budú obe strany tak či tak, napriek tomu, že pred cudzími budú básniť o Vašej zodpovednosti zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre malého caparta, v noci budú tajne smokliť do vankúša a tešiť sa na okamih, kedy sa mladému šmyknú nohy a mladá si to tak skoro nevšimne!

SkryťVypnúť reklamu

Škriepime sa, škriepime

Večer príde vyhladnutý muž domov a hovorí žene:
- Daj mi večeru!
- A čarovné slovíčko?
- Abraka-dabra?

Ó, aká to slasť poškriepiť sa na maličkostiach a potom sa udobrovať! Musím uznať, že takéto nevinné škriepky s jasným úmyslom skončiť v objatí toho druhého majú niečo do seba. I tu je však nevyhnutné poznať mieru. Pozor na partnerov, pre ktorých je škriepka spôsobom presadzovania vlastnej vôle. Takéto manželstvo nemusí skončiť dobre. Buď sa rozpadne, alebo jeden z partnerov bude doživotným a dobrovoľne nasilu "podpapučiarom". Ak to však niekomu vyhovuje, a i takéto prípady poznám, proti gustu žiaden dišputát.
Príchodom starostí o rodinu, malé, večne nespokojné škvŕňatá, ktoré sa stávajú prioritou číslo jeden (doteraz sme ňou boli my) sa prvotná zamilovanosť mení na skutočnú lásku, vzťah, manželský zväzok. I tu však platí, mení alebo nemení. Zamilovanosť je časovo ohraničená a postupne zmizne. Nesmieme náš vzťah zanedbať aj keď po príchode domov už nenachádzame roztúženú milenku či nadržaného samca, ale unavenú partnerku s nátačkami vo vlasoch, bez mejkapu vo vyťahanom tričku či neoholeného chlapa v teplákoch s dierou na ponožke. Musíme si zvyknúť, že nami plánované nežnosti vyšumia z hlavy v okamihu, keď takto doriadený svoj poklad zbadáme pri šporáku a za gate sa jej držia dve milované umrnčané bytosti, ktoré ak nás zbadajú milostivo poskytnú voľnosť matke s varechou a štvornožky sa rútia k nám. Ešte vyfasujeme lístok so sortimentom potraviny, drogéria, lekáreň a po chvíli mazlenia sa s potomstvom šviháme na nákupy. Predavačka sa nás bude dívať ako na bezprizorného, veď načo by nás upozornila, že na saku máme sopľavé čiarky a na košeli rozmazanú čokoládu, ktorú tam zanechali naši miláčikovia. Nie je to jej vec a keď takto chodíme na nákupy, asi nám to nevadí.
Toto obdobie však prináša i iné nebezpečenstvo. Chlap, donedávna obskakovaný, obletovaný, plne sexuálne vyťažený začína pociťovať zanedbanie, úbytok lásky. Ak pracuje ako baník, je všetko v poriadku. Namaká sa ako vôl, domov chodí ako zbitý pes, nie je až tak žiadostivý sexu a stretnúť v bani babu, no to je taká šanca ako stretnúť kardinála na koncerte Black Sabbath. Pokušenie prichádza, ak pracuje v prostredí plnom krásne vyfintených žabiek, či postarších zabehnutých modelov, ktoré ráno aj tak musia vstávať o dve hodiny skôr, aby sa venovali vlastnej vizáži, odvozu detí do škôl a škôliek, vypraveniu do zamestnania podobného prototypu akým sme my sami. Tamtie v robote nám udierajú do očí a nohavíc a vôbec nemyslíme na to, že sú to tie isté ženy, aké máme doma a tá naša práve vrtí zadkom pred očami úplne iného cudzieho chlapa, ktorý na ne vypliešťa oči ako to robíme práve my teraz. Ak si svoje predstavy a vidiny čo by sme s takouto kolegyňou (pre ženy kolegom) všetko vystrájali prinesieme domov a zrealizujeme s vlastnou manželkou, je všetko v poriadku. Horšie je ak podľahneme pokušeniu a zapletieme sa do nevinného flirtu v bláznivej nádeji, že cúvnuť sa dá vždy, respektíve,že ide len o nevinný flirt, či dokonca kamarátsky vzťah. Zapamätajte si Páni a Dámy. Kamarátstvo medzi mužom a ženou približne rovnakého veku, spoločných záľub, problémov (je jedno či pracovných alebo súkromných), !neexistuje! (pokiaľ sa nejedná o vzťah lesbičky s mužom alebo homosexuála so ženou). Použitie tohoto slova je len prelepením skutočného názvu, "sexuálna príťažlivosť", nedaj Boh "zamilovanosť". Ak začínajúci vzťah neukončíte v zárodku, takmer vždy skončíte v posteli. Nuž a toto je už vážny problém! (O nevere niekedy inokedy).

Skutočná láska

-Prečo existuje na svete láska?
-Aby sa aj slušne vychované dievčatá mohli milovať.

Ak chceme predísť upadnutiu do takéhoto stavu zlyhania, treba dbať o to, aby sme na seba mali v manželstve na seba dostatok času, napriek všetkým okolnostiam, ktoré sú proti. Aj za cenu, že chlap si odriekne posedenie s kámošmi pri pive, či žena klebety na pravidelnom stretnutí miestnych bosoriek, či sledovanie futbalovej stredy alebo románu Rosamundy Pilcherovej. Urobiť si čas, stojí skutočne za to. Aj za cenu, že sa svokra dovalí strážiť spiace poklady, (môžeme jej nahovoriť, že ideme na návštevu k známym do susedného mesta a nie na večeru a do hotela, pokiaľ nechce deti zobrať k sebe) a vrátime sa až na druhý deň.

Ilustračné foto
Aj úplne obyčajná prechádzka po meste, zastaviť sa na dvojku červeného, držať sa za ruky, pošpásovať, dobre sa napapkať, urobí malý zázrak. Ta tam je kolegyňa vrtiaca zadkom, ta tam je fešáčisko od vedľajšieho compu. Takto sa vracia čas do obdobia zamilovanosti, tentoraz sa však vyvíja skutočná láska.

Nie som romantik, a absolvovať takúto štrapáciu každý týždeň, asi by som vstúpil do seminára. Tak isto žene by tento spôsob oživenia a rozdúchávania lásky po čase zovšednel. Keď však idem mestom a vidím starenku a šedivého starca ako sa vedú pod pazuchy, ako sa na seba nežne usmejú, oslovujú Petrík a Vlastička, viem, že toto je tá skutočná láska medzi partnermi, ktorú by som chcel i ja v ich veku prežívať. Budem sa o to snažiť zo všetkých síl, ďakovať Bohu za milujúcu manželku a deti ktoré máme, za lásku ktorá prúdi od Neho k nám a za to, že ju môžem i ja opätovať, rozdávať svojím drahým a ostatným.

Tolerancia, kompromis a prejavy lásky

- Pozri, starký, tá strakatá sliepka je nejaká smutná. Nemala by som ju zabiť?
- No... keď myslíš, že ju to rozveselí.

Keďže do veku dôchodcov mi chýba len o čosi menej ako štvrťstoročie, budem si musieť na tú srandu chvíľu počkať. Hovorí sa, mladosť preč a do dôchodku ďaleko. Podobne dávno zmizla za rohom zamilovanosť, ostala tlejúca láska, ktorej snahu zahorieť naplno potlačuje bežný život a každodenné problémy. Otázku žiarlivosti (mimochodom témy hodné knihy veľkosti encyklopédie Britannica) mám vyriešenú, podobne ako otázky nevery, hazardu, alkoholu, zdalo by sa, že žiadne manželstvo ohrozujúce faktory už nemajú šancu.
-Nekrič hop, pokiaľ si nepreskočil, hovorí porekadlo. Je to tak. Aj malá iskierka vie spôsobiť veľký požiar. Všetky takéto zápalné stavy v manželstve sa dajú a musia riešiť toleranciou, kompromisom a dôverou, zodpovednosťou a to !vzájomne! z obidvoch strán. Je to jediný možný spôsob a smer ktorý vedie do pokojného prístavu staroby v láske! Iného niet. Každý spor, udalosť, ktorú považuje partner za pochybenie, svojvôľu, poníženie, oklamanie, vypočítavosť atd. treba pri najbližšej príležitosti predebatovať. Nie v afekte, nie v emóciách. Treba hovoriť. Bez hovorenia o probléme, bez vysvetľovania a ochoty riešiť akúkoľvek situáciu (aj keby pre nás mohla dopadnúť nedobre), je nám kompromis a tolerancia k ničomu, nahradí ho pocit krivdy jednej strany, čo napokon môže viesť k zlyhaniu celej funkčnosti manželstva. Múdro napísane, čo? Ľahko sa píše, ťažko realizuje. Verte mi však, inak to nejde. A ak by sa Vám i podarilo riešiť vec mlčaním, môže sa stať, že po rokoch, kedy už skutočne láska z Vašej strany bude tým najpodstatnejším, sa Vás partner opýta či vytkne nevyriešenú udalosť s "x" pred rokov. Mať potom výčitky, duševnú bolesť, že sme mu spôsobili trápenie, ktoré ho škrelo celé roky, nestoja za to, napriek tomu, že to bude svedčiť o veľkosti jeho lásky k Vám, ktorá mu dala silu vydržať a ostať s Vami.

Ženské a mužské telo je stvorené pre lásku. Prejavy tej telesnej, môžu byť takmer nepostrehnuteľné alebo evidentne jasné ako facka, či tajomne zaobalené do pláštiku anonymity, ktorá má vyprovokovať naše túžby odhaliť jej autora. Od úsmevu po slzy, od pohladenia po vášnivé milovanie, od dotyku po zovretie v náruči, od darovania jedinej fialky po auto za milióny. Prejavom lásky môže byť i obyčajné umytie riadov, pomoc pri deťoch, proste všetko čo človek urobí nezištne pre toho druhého. Nezabúdajme na to, muži a ženy.... slovo "láska" sprofanovalo v dnešnom svete a jeho význam upadá úmerne rastu sexuálnej neviazanosti. Nenechajme si vziať jej skutočnú hodnotu, jej silu, ktorá dokáže rozplakať alebo potešiť, až sa srdiečko zovrie, nenechajme si ju zobrať a rozdávajme ju. Zadarmo sme dostali, zadarmo dávajme!

Láska zhovieva, je dobrotivá;
láska nezávidí;
láska sa nechlúbi, nenadúva sa,nechová sa neslušne, nehľadá svojho vlastného, nerozhorčuje sa, nemyslí na zlé,neraduje sa neprávosti, ale sa spolu raduje pravde;
všetko znáša, všetko verí, všetkého sa nadeje, všetko nesie trpezlive.
Láska nikdy neprestáva.
1Korintským 13:4-8.

pavel ondera

pavel ondera

Bloger 
  • Počet článkov:  256
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Egoista, ale už s tým bojujem, optimista, ale s realistickým pohľadom, snílek s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  Sranda musí byťTaxikárske storyRealita životaKresťanstvo včera a dnesCez objektívDutá vŕbaPoviedkyReceptyNázoryBratislavské kostoly

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu