V týchto dňoch oslavuje Izrael 60 výročie vzniku štátu. Pri príležitosti osláv sa koná mierová konferencia za účasti vyše troch tisícok hostí z 27 krajín sveta.Za prísnych bezpečnostných opatrení prišli gratulovať predstavitelia od najmocnejších krajín až po tie nezávislé či počtom obyvateľov menej zaujímavé. Prišli oslavovať s dnes už sedem miliónovou krajinou, ktorá 60 rokov odoláva permanentným útokom, ktorá obstála vo vojnových konfliktoch, prehra v ktoromkoľvek z nich by znamenala zánik štátu Izrael. Pravda, odolala i vďaka materiálnej a technickej pomoci svetových veľmocí, no nezabúdajme, že i táto pomoc je len výsledkom Božieho zasľúbenia; Izaiáš 41:14 Neboj sa, červíku Jakobov, hŕstko Izraelova! Ja ti pomôžem, hovorí Hospodin, a tvoj vykupiteľ, Svätý Izraelov.
Roky po vyhlásení štátu boli nesmierne ťažké. Hrozba vojny, miestne útoky na osamelé kibucy (osady), neúrodná zem, neboli zrovna lákadlom kvôli ktorému by neváhali židia z celého sveta opustiť svoje dočasné, pohodlné domovy. Bola to iná sila, tá s ktorou žili celé stáročia a očakávali Boží zázrak, naplnenie Slova o zemi oplývajúcej mliekom a medom.
Do roku 1951 prišlo do Izraela 686 739 prisťahovalcov židovského pôvodu. Národy, ktoré židov považovali za vykorisťovateľov, za svojskú neovládnuteľnú menšinu, za vyžírky, ktoré židov prenasledovali a nenávideli im paradoxne emigráciu nechceli dovoliť. Až na nátlak a politické jednanie predstaviteľov krajín sa uvolili dať emigrantom zelenú. Nie však lacno. Napríklad Sovietsky zväz spolu s Irákom vydal nariadenie, že každý emigrant musí pred svojím odchodom odovzdať všetky klenoty, zlato, cenné papiere a musí sa vzdať príslušného občianstva. Odchádzali holí, ošklbaní a predsa odchádzali. Čo za silu ich k tomu viedlo?
Negevská púšť je jedným z najmŕtvejších miest na svete. Cez to všetko sa Izraelčania rozhodli, že toto miesto bude budúcnosťou Izraela. V roku 1950 založili prvú experimentálnu farmu v Jotvate. Bolo potrebné vykopať studne, vyplaviť z pôdy soľ, začať s rastlinami, ktoré najskôr obohatia neúrodnú zem o živiny. Až potom sa mohlo pokračovať s pestovaním bežných poľnohospodárskych plodín. Podarilo sa. Dnes na púšti, v obrábaných častiach rastie nielen zelenina, kvetiny, ďatle, tropické ovocie, ale aj stromy s koreňmi hlboko v bývalej neúrodnej zemi. Zem precitla presne podľa zasľúbení Božích. Dnes je Izrael vývozcom poľnohospodárskych plodín, dopestuje ich o takmer 50% viac ako dokáže sám spotrebovať.
Stále však ostáva tŕňom v oku najmä arabskej časti sveta. Zničený Jeruzalém sa stal stredobodom pozornosti všetkých svetových náboženstiev, politika Izraela, jeho úspechy a nezlomnosť je hnacím motorom teroristických útokov, verbálne podporovaných predstaviteľmi okolitých, viac či menej vzdialených štátov, materiálne podporovaných z neuveriteľne finančne výnosných zdrojov čierneho zlata.
Začala mierová konferencia. Prajem jej aby priniesla pokoj do tejto oblasti. Žiaľ viem, že ak sa aj niečo podarí, bude to len dielčí a dočasný úspech. Trvalý mier v tejto oblasti je vylúčený. Tak to hovorí Boh a ja mám snahu veriť skôr Jemu ako všetkým ostatným.
Pichli ste sa niekedy do oka? Len tak celkom máličko, je neopísateľná bolesť. Dotkli ste sa niekedy vlastným prstom zreničky? Je citlivejšia ako všetky iné časti ľudského tela. Boh si svoj národ stráži napriek tomu, že ho trestá, naďalej ho aj vedie a zachováva. Dávno, veľmi dávno skrze proroka varoval každého, kto by chcel Izraelu ubližovať. Zachariáš 2:8 Lebo takto hovorí Hospodin Zástupov: Po sláve ma poslal k národom, ktoré vás olupovaly; lebo ten, kto sa vás dotýka, dotýka sa zrenice jeho oka .
Izrael sa vrátil pred šesťdesiatimi rokmi do svojej zeme. Pripájam sa ku všetkým gratulantom, ku všetkým ktorí sympatizujú s židovským národom, ktorý je Božím vlastníctvom. Môže niekto bojovať proti Bohu? Nie. Ako teda zaútočím na Boha? Tak, že zaútočím na Jeho vlastníctvo, na židovský národ. Jeho ochrana je však silnejšia. Dokazuje to i nových 60 rokov jeho existencie v zasľúbenej zemi.
Použité zdroje
Izrael dějiny; Martin Gilbert
30 Let sjednoceného Jeruzaléma; Ludwig Schneider
Boží jeviště, Jeruzalém v proroctvích; Randall Price
New Bible Dictionary; Universities and Colleges Christian Fellowship
Gratulujem k šesťdesiatinám Izrael
V sedemdesiatom roku nášho letopočtu, keď rímske vojská zničili Jeruzalém a rozprášili židov, zastal čas na hodinkách sveta z pohľadu naplnení proroctiev a zasľúbení. 14. mája 1948, keď Ben Gurion vyhlásil štát Izrael sa opäť pohli. O päť hodín neskôr vyhlásilo 160 miliónov Arabov Izraelu vojnu.