Mínus 12°C a vodné delo v akcii

Písmo: A- | A+

Bratislava 3.2.2012 Vonkajšia teplota -12°C. Polícia má na hradnom vrchu pripravené vodné delo, aby chránila budovu parlamentu. O pár desiatok minút ho použije.

Nie som zástancom násilia, nemám rád ani aroganciu, výtržníctvo, úplatky, korupciu, extrémistov, nacionalistov a iných -istov, či ostatných zbohatlíkov a mafiánov. Nemám rád podvody a klamstvá. Zdá sa, že som príliš obyčajný človek.

Kauzy a kauzičky ma v podstate nezaujímajú. Odchovaný reálnym socializmom som akosi privykol na to, že človek samotný toho môže zmeniť len veľmi málo. Akási nádej na zmenu sa mi zablysla v 89-tom, no už o pár mesiacov som prišiel na to, že zmeny sa budú týkať len možnosti cestovať a to len pre tých, ktorí na to budú mať. Čas po tom, mi dal za pravdu. Z chudákov sa stali ešte väčší chudáci, stredná vrstva zmizla a z tých, ktorí sa chopili šance ako desperádi a pištoľníci na Klondiku sa stali vážení podnikatelia, úspešní obchodníci a v neposlednom rade politici, pre ktorých je stoeurovka bývalou socialistickou korunou, päťdesiat haliernikom. Podobných akcií ako bola tá piatková sa nezúčastňujem (výnimka TU), a dnes, ako fotograf amatér, vynechanie tejto akcie ľutujem.

Nuž ale nie o tom som chcel. Krv v žilách slovenského národa, o ktorej som si myslel, že už dávno vychladla a má trvale teplotu kryhy čo poslala ku dnu Titanik, nečakane zovrela. Pravda, nie u všetkých, a nie všetci tento var vedia dať najavo účasťou na nových demonštráciách, čo však pričítam len a len tomu, že vonku vládne nie obrazne, ale doslovne ujo Sibír, aj so svojou ľadovou bakuľou.

Človek pri vyjadrovaní svojej občianskej nespokojnosti volí také prostriedky prejavu aké sú mu dostupné a aj keď sa nechá uniesť emóciami, stále ho treba považovať za človeka, jedného z nás. Podobne tomu bolo, keď ľudia utekali z komunistického raja. Volili také prostriedky, ktoré im boli dostupné. Dnes sa ľudia oprávnene búria. Divím sa, že až dnes! Takéto protesty a demonštrácie som očakával už pri štrajku lekárov. Nuž ale darmo, sme národ dobromyseľný, prajný, a hlavne vysoko tolerantný. Nie tak tí, ktorí sa nabalili a majú v rukách moc a nás. Tam by ste tieto vlastnosti hľadali márne.

Prvý šok som zažil, keď hradný vrch podal žalobu na tých, čo im obhádzali ich ryžovisko vajciami. Čo si to vôbec dovolili? Kto im postavil ten mramorový palác a kto ich dosadil do tých kresiel? Komu majú slúžiť? Pre koho blaho sa zaviazali sľubom pracovať počas celého funkčného obdobia??? Vajcia na stene sú len dostupnou formou, akou ľudia ocenili ich prácu! A za to ich žalujú!

Druhý šok prišiel v podobe zákazu vydania knihy o prípade Gorila. Tak tu už reálne a prakticky končí demokracia a sloboda. A politici mlčia a krčia ramenami. Zakázal? Ja nie, to on ... voľajaký sudca. My sme za vyšetrenie, odhalenie ... (a v duchu dodajú: a rýchle ututlanie).

Nuž a v piatok večer to zaklincovali. Vodné delo pri mínus dvanásť stupňov Celzia. Videl som už dokumenty, kedy fašistické potvory oblievali židov pri takých istých teplotách vodou. Poviem vám, bolo mi z tých náckov zle. V piatok som mal podobné pocity, napriek tomu, že so zásahom proti výtržníkom súhlasím. Keby namiesto dlažobných kociek hádzali kvetiny, "to by bolo iné kafe".

S čím však nesúhlasím je to, aby sa striekalo na demonštrantov studenou vodou pri takejto teplote. To nemohol vymyslieť zdravý mozog. Polícia mala prevahu, dostupné prostriedky (napr. slzný plyn), aby málopočetný dav vytlačila, spacifikovala iným spôsobom, keď už ťažkoodenci boli v ohrození. Použitie vodného dela pri takejto teplote je podľa mňa neadekvátnym zásahom, ktorý si zaslúži odsúdenie. (Chvála Bohu, že nemajú vo výzbroji plameňomet!)

Nuž ale aby toho nebolo dosť, po odchode demonštrantov ostalo na ceste kadiaľ vedie vyťažená linka MHD klzisko. Policajti privolali zástupcov magistrátu i firmy starajúce sa o komunikácie. Žiadali okamžité sprejazdnenie úseku. Pri -12°C normálna soľ nezaberá, tá je určená do teplôt -5°C. Kamennú drť si mesto z nepochopiteľných dôvodov neobjednalo u jej dodávateľa služieb, firmy ASA, - teda ona ňou nedisponuje. Napokon prišla k slovu špeciálna soľ (ktorá bola objednaná len na posyp bratislavských mostov do -12°C), tá zaberie až po istom reakčnom čase. A tak sa muselo po viacnásobnom posype čakať.

Jednoducho aj tak si myslím, že pri teplote mínus dvanásť stupňov sa na ľudí striekať vodou nemá!

Skryť Zatvoriť reklamu