Zmenila sa doba a niektoré spôsoby. Technika v podobe kvalitných digitálnych váh značne obmedzila špekulácie s hmotnosťou tovaru. Nie však s kvalitou. Zvýšenie cien bolo to jediné čo náš národ dohnalo k odmietaniu návrhov predavačov,
- Môže ostať paninko?
Zákon o ochrane spotrebiteľa upravil jeho práva a značne obmedzil vynaliezavosť vo výhovorkách predajcov.
Človek bažiaci po zisku za každú cenu však siahne po akomkoľvek spôsobe ako k nemu prísť. A spotrebiteľ je nielen v niektorých prípadoch bezzubý, kedy si nedokáže presadiť svoje práva, ale vo väčšine prípadov svojim mlčaním súhlasí s kúpou tovaru a služieb predražených, nedostatočných, len kvôli tomu, aby si nekomplikoval život, je ako taká ovca. Strata nejakej tej korunky, onedlho centíku z eura predsa nezruinuje rodinný rozpočet.
V servise Vám na garančnej prehliadke vymenia olej, filter a zoštelujú motor. V skutočnosti však starý olej zriedia s novým, filter prepláchnu, očistia, poprípade nasadia iný takto upravený od predošlého zákazníka, motor doladia tak, aby nemuseli meniť žiadne súčiastky, ktoré Vám následne vyúčtujú. Olej, filter, ten ušetrený, súčiastky, mechanik ľahko speňaží.
U mäsiara kúpite mäso na polievku za super výhodnú cenu 50,-Sk za kilo. Až doma zistíte, že ste kúpili kosti s mäsom, kde z kila predaného tovaru je desať deka mäsa. Inde podobné „mäso“ na polievku predávajú ako kosti za štrnásť korún kilo, respektíve ponechávajú ich v mäsiarskych lodniach zadarmo, nech si každý pre svojho psa zoberie čo uzná za vhodné.
Zastavíte sa na kofolu, pivo či dva deci bieleho. Obyčajný centimeter piva pod čiarku znamená pri dnešných cenách od 1,90Sk po 2,90Sk. Milimetríky pri víne, centimetre pri kofole... zatiaľ sú to len slovenské korunky... V potravinách si aj ten výčapník nechá vydať do haliera a riadne si pozrie či desať deka šunky je skutočne desať deka. V reštaurácii následne doslova okradne predavačku, ktorá mu ráno šunku vážila a po smene sa rozhodla zastaviť na malé pivko. Bez hanby a začervenania sa.
Boli ste niekedy na obede spolu so svojím dieťaťom v školskej jedálni? Mali by ste. Napriek tomu, že normy pre detské porcie sú značne odlišné od tých dospeláckych, iste nemá byť cez plátok mäsa vidieť. Tanier gulášu s dvomi kockami mäsa rozhodne nespĺňa stanovenú hmotnosť detskej porcie. Inou kapitolou je stravovanie dospievajúcich detí, žiadna výnimka keď po príchode zo školskej jedálne si doma namaže dva krajce chleba len aby sa zasýtil. Za čo teda mesačne platíme?
Čo horšie. Tak ako mäsiar, servisák, výčapník, kuchár a ostatní, tak i jeho (ich) nadriadení, vedúci firiem, obchodných reťazcov konanie svojich zamestnancov v podstate schvaľujú a tolerujú. V niektorých prípadoch svojich zamestnancov k takémuto správaniu vlastne nepriamo nútia, napríklad už len výškou ich mesačného príjmu, ktorý sa pohybuje tesne nad hranicou minimálnej mzdy. Som zvedavý ako sa situácia vykryštalizuje po zavedení eura. Napriek uisteniam o nezvyšovaní cien, dočkali sme sa opaku. Napriek ukazovateľom ako nás euro posunie vpred, platy stagnujú a ich rast ruka v ruke s infláciou je zatiaľ v nedohľadne. Vzrastú zlodejské praktiky alebo nie?
Čo najhoršie, zákazník ktorý sa ozve je terčom posmechu, cieľom nevraživosti, odsúdenia. Hádam to bude preto, že i ostatní sú si vedomí svojho nečestného správania, či nepoctivo zarobených koruniek podobným spôsobom. Hádam preto, lebo doteraz to tu tak bežalo a beží na rozdiel od našej bratskej krajiny Česka, kde mentalita obyvateľstva je predsa len iná. Som zvedavý na príchod eura. Či aj potom budeme tolerovať centík, dva, či aj potom ostaneme ovcami, ktoré budú ľahostajné k tým, ktorí s úsmevom na tvári budú bohatnúť na našich sklonených hlavách. Dokiaľ sa my spotrebitelia nezačneme ohradzovať, dovtedy nás budú okrádať.
PS. Uvedené profesie som vybral náhodne. Chcem veriť, že i medzi nimi je väčšina poctivých pracovníkov.
Ostaneme stále ovcami?
Prosím si dvadsať deka debrecínky. Tovar hodený na váhu, ručička sa kýve zo strany na stranu. Dvadsaťpäť, môže byť? berie tovar z váhy predavač. Prikývnem, áno. Doma sa to ani neopovážim prevážiť. Utešujem sa tým, že som vôbec debrecínku dostal. Že na mne zarobil nejakých pár halierov predavač, veď každý musí z niečoho žiť. Takto to fungovalo za čias totalitného socializmu. Myslíte si, že sa niečo zmenilo? Máte pravdu, zmenilo.