Pred príchodom hostí si pripravíme:
Kompóty podobnej chuti. Marhule, broskyne, čerešne a višne.
Poháre na stopkách, vyskáče, v žiadnom prípade nie štamperlíky, tie pre istotu uzamkneme v špajzi na mieste, kde trónili spomenuté zaváraniny.
Naberačku , najlepšie chrómovú, antikorovú, z ktorej dôkladne očistíme zbytky od nedeľnej polievky a hrachovej kaše! Nehodí sa umelohmotná! Stôl mal by byť konferenčný, majúci takú výšku, aby na ňom umiestnené akvárium mal sediaci človek priamo pred očami.
Zástavu v našom prípade išlo o ruskú s kosákom a kladivom. Jej zhanobenie (čo bolo prakticky akékoľvek použitie, ktoré nesúviselo s oslavou komunizmu a socializmu) bolo naším cieľom (nie je pravidlom)! Vaším môže byť napríklad oslava, pompéznosť... v tom prípade odporúčam (aby ste boli "in") použiť americkú, alebo európskej únie. Ak by ste napríklad na žúr pozvali Žirinovského, použite ruskú, keď Slotu, neodporúčam maďarskú..., v prípade Fica asi treba vlajky kombinovať (našu s úniovou), Dzurinda by naopak preferoval iba úniovú, kým Mečiar len slovenskú. Výberu sa medze nekladú, len treba dbať na zloženie pozvaných.
Akvárium toť najdôležitejšia rekvizita. Najlepšie by bolo, ak by ste z neho odstránili obsah. Rybičky, štrk, rastlinky. Dôkladne vymyť. Jeho veľkosť voľte podľa počtu pozvaných. V najhoršom prípade zabehneme kúpiť nepoužité, s obsahom tak cca do 20 litrov.
V každom prípade treba obsah akvária |
Samotná príprava nie je zložitá. Konferenčný stolík pokryjeme vybranou zástavou. Do stredu umiestnime akvárium s naberačkou, okolo poháre všeho druhu. Vsypeme obsah kompótov, bez nálevu, ten zlejeme do nádoby v kuchyni.
Čakáme hostí . V našich žúrovacích časoch, bolo prirodzené, že každý prinesie to čo chce piť. Možno to funguje tak aj dodnes. Ak nie, treba zariadiť, aby to bolo podmienkou účasti na žúre.
Vítame hostí. Každý z nich musí obsah svojho príspevku sám vyliať do akvária. Je úplne jedno, či sa jedná o bublinky, víno, alebo značkový alkohol. V žiadnom prípade nelejeme do akvária džús, colu, a iné tekutiny bez obsahu alkoholu. Pozor! Ani pivo, či by to bolo desať stupňové alebo 18 stupňové. Pivo tam nepatrí!
Priebežne miešame a ako hostiteľ, môžeme aj ochutnávať. V prípade, že účastníci priniesli väčšinou 40 a viac stupňový alkohol, dorieďujeme zliatym nálevom z kuchyne, alebo máme v zálohe dve (tri, päť) fľaštičky šampusu, ktoré vhodne dávkujeme. Po príchode väčšiny začíname konzumovať. Každý sám si naberá do pohára podľa svojej chuti i ovocie.
Hudba, video, rozhovory, proste normálny priebeh zábavy už riadime čoby hostiteľ s prehľadom nám vlastným. Ožrať sa môžeme až keď sa väčšina hostí vytratí, nech aj my z tej srandy niečo máme! Keď preferujeme iný spôsob zakončenia žúru, smerujeme jeho dianie k našej predstave.
Hovorí sa, že alkohol neslobodno miešať. V tomto prípade je miešanie cieľom a musím povedať, že ten kto pozná svoju mieru sa ráno zobudí ako rybička. (Nealko samozrejme na výslovné požiadanie podávame!) Ten kto ju nepozná, toho by bolela hlava aj keby pil čistú značku. A hlavne, nám ide o originalitu!