Žiadosť o výmaz z registra cirkvi

Kauza človeka, ktorý chcel vystúpiť z cirkvi a dočkal sa zamietnutia je na Slovensku ešte živá. Na jeho mieste by som použil zdôvodnenie človeka, ktorý bol do úlohy člena cirkvi uvedený proti svojej vôli. Záver odôvodnenia tejto fiktívnej žiadosti je jednoduchým a pravdivým riešením situácie ako z toho von.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (244)

Mnou uvedené dôvody sa nemusia zhodovať s motívom a dôvodmi všeobecne známej osoby, ktorá požiadala o vystúpenie, výmaz z registru, exkomunikáciu z cirkvi.

Zdôvodnenie žiadosti

Začnem mojím vstupom do cirkvi. Udial sa bez môjho vedomia a slobodného rozhodnutia v čase, kedy som nebol schopný samostatne posúdiť vážnosť tohoto kroku. Moje malé modré očká kukali na svet a nevideli z neho viac ako životodarnú bradavku.

Cítil som vzťah, lásku, ktorú som prežíval už v momentoch, kedy som ešte nemal šajnu o tom čo je to nalogať sa vzduchu, kedy mi stačila voda matkinho tela. Láska ostala, prebudenie z bezpečia matkinho lona bolo šokom. A tak som začal vrešťať. Na všetko a na všetkých. Vždy keď mi bolo nepríjemne...

Ilustračné foto

Denne ma zakuklili ako larvu motýľa, na rozdiel od nej, z mojej trčala aspoň hlava. Prišiel okamih vstupu do cirkvi. Aj keby som chcel protestovať, a podľa očitých svedkov som tak aj robil v rámci svojich možností, šancu na akceptáciu mojich protestov som nemal.
V čase kedy som si začal uvedomovať svoju identitu a osobnosť, som bol vedený rodičmi ku viere. Keďže nepoznali inú náboženskú komunitu ako rímsko-katolícku, niesla sa výchova v tomto duchu za podmienok, ktoré boli diktované kňazom príslušnej farnosti. Jednalo sa hlavne o účasť na výuke katechizmu, ktorú som musel navštevovať, kým iní kamaráti si užívali voľna a oddychu, o povinnú účasť na omšiach a následnom referovaní o obsahu ešte pred nedeľným obedom. Nepochyboval som o tom, že Boh existuje, no v kostole ma to vyslovene nebavilo. Nebol som sám, kto bol takto rodinou vysielaný na "vzdelávacie stáže" (ktoré väčšina babiek prespala), utvorili sme odbojovú skupinu. Kým ostatní behali po hradbách, plánovali hry a nové dobrodružstvá, jeden z nás vždy absolvoval omšu a o obsahu kázne referoval nám ostatným. Ale dedinská CIA je dokonalejšia ako jej originál v Langley.
-Ja ti dám, že o ovečkách! burácala babka po jednej takej referácii... Ale vráťme sa k dôvodom!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na krku som nosil hliníkový medailónik s podobizňou panny Márie, na ktorú som sa mal obracať pri všetkých svojich rozhodnutiach a žiadostiach, prosbách. Pravdu povediac, keď mi niekedy niečo z mojich prianí vyšlo... (teda o čom som si mohol myslieť, že to bolo na zásah nadprirodzenej bytosti), bol som presvedčený, že je to na zásah Márie z medailóniku, zvlášť keď mi babka prízvukovala, že sa jedná o medailónik posvätený samotným biskupom "XY".

Ilustračné foto

Splnili sa aj také želania ako: Aby mu skapali tie mečúňky čo sme spolu nachytali v potoku alebo, Aby sa Jana vykašlala na Joža, lebo on mi už dva razy nechcel požičať prak. Možno náhody, no v mojich očiach vtedy pripisované Márii. Žeby Mária bola čarovným "abraka dabra?"

V čase, kedy bolo treba potvrdiť rozhodnutie mojich krstných rodičov (dnes viem, že to malo byť akési verejné akceptovanie krstných sľubov, ktoré za mňa sľúbil niekto iný), birmovaním a následným svätým prijímaním oplátky upečenej v štátnej pečivárni (asi Sereď), prišlo k časovému sklzu a ja som tieto obrady chvála Bohu neabsolvoval.

Po čase (približne 30 rokov), kedy som žil ako každý iný človek zo sveta (napriek tomu, že som vo vyznaní viery v dotazníkoch uvádzal rímsko-katolícke vyznanie), nastala v mojom živote vážna zmena. Začal som sa po Bohu pýtať, hľadať ho a volať k nemu. Aké bolo moje prekvapenie, keď som zistil nasledovné skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadné rozdiely

Svätým Otcom je Boh Stvoriteľ a nie pápež vo Vatikáne.
Jediným na koho sa máme obracať je Pán Ježíš Kristus, prostredník medzi jednotlivcom a Bohom Otcom, nie plejáda svätých na čele s kráľovnou nebies .
Výzdoba chrámov pripomína modlárske pohanské svätyne, obrazy Boha (aj keď len spodobnené ako oko v trojuholníku), podobne ako obrazy Krista, kríža, výjavy umučenia, kde figuruje Boh sú zakázané už v desatore !

Cirkev Kristovu tvoria veriaci, ktorí Ho prijali ako osobného Spasiteľa, nie veriaci hlásiaci sa k nadnárodnej cirkvi, ktorá sa snaží všetky partikulárne cirkvi dostať pod svoj diktát.

Krstiť sa má biblicky ponorením v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Krst pokropením, liatím vody, je nesprávny .

Ilustračné foto Krst v Peru

Cirkev nevysluhuje Pamiatku Pánovej Večere (iba akúsi zlátaninu vďakyvzdávania nazývanou sa omšou, s množstvom predpísaných a odrapotávaných fráz, ktoré volajú modlitbami, nad hlavy pozdvihujú symbol slnka a veriacim upierajú právo prijímať z kalicha), nevysluhujú tú Pamiatku , počas ktorej veriaci lámali chlieb, prijímali z kalicha a blahorečili Bohu, tak ako to ustanovil Pán Ježíš.
Očistec je nebiblický výmysel , podobne ako bohoslužby za mŕtvych. O svojom smerovaní po smrti rozhodujeme počas vlastného života a žiadna posmrtná čistiareň alebo počet odslúžených omší na tom nič nezmení.
Spovede, odpustky, apoštolská sukcesia (nástupníctvo), celibát, ruženec ... Mám pokračovať? Nemusím, však?

SkryťVypnúť reklamu

Čarovné slovko "Tradícia"

Všetky tieto nebiblické praktiky obhajuje cirkev pomocou formuliek "tradícia cirkevných otcov", "tradícia nám hovorí", "na základe tradície". Dovoľte sa mi pousmiať. Tradícia, ktorá nerešpektuje Božie pokyny je svetskou tradíciou opierajúcou sa o porekadlo, "čo sa babe chcelo, to sa babe prisnilo", či "účel svätí prostriedky". Takúto tradíciu nedokážem rešpektovať, byť by bola sebalepšie zdôvodňovaná konštrukciami nesúvisiacich častí Písma Svätého, Slova Boha.

Sviatosť krstu zrušiť nemožno, alebo o nás bez nás

Tak tento argument vo svetle Písma neobstojí, pokiaľ sa jedná o krst bez vedomia pokrsteného. Keď sa jednalo o bývalom Československu v Mníchove roku 1938, boli všetci pobúrení skutočnosťou, že niekto rozhodol za nás a hlavne bez nás. Cirkev zaviedla túto praktiku v spojení s krstom, odvolávkou na zmytie dedičného hriechu v treťom storočí. Dennodenne sa rozhoduje o tisícoch novorodencoch bez nich po celom svete a nikto nie je pobúrený. A keď dosiahne človek veku, kedy sa môže slobodne a zodpovedne rozhodnúť tak ako to požaduje Boh, dostane odpoveď, že krst je nezrušiteľný. Nepripadá Vám to prinajmenšom ako podvod?

SkryťVypnúť reklamu

Skutočný stav

Na základe uvedených skutočností som dospel k záveru, že cirkev,

ktorá ma eviduje ako svojho člena, eviduje len prázdnu kolónku s menom, ktoré si trúfalo požičala v čase mojej bezbrannosti. Bolo by nanajvýš čestné požičaný subjekt vrátiť vymazaním z evidencie. Praktika získavania duší bez vedomia jedinca, tak blízka šamanom primitívnych kmeňov, je inteligentnými bytosťami považovaná za nezákonnú. Najvyššia inteligentná bytosť Boh netoleruje podvody a faloš.

Ilustračné foto

Nech už bude Vaša reakcia na túto žiadosť akákoľvek viem (z Písma Svätého), že som príslušníkom Vašej cirkvi nikdy nebol, preto ju považujte za bezpredmetnú. Píšem Vám len preto, aby ste so mnou zbytočne nerátali. Stal som sa členom Cirkvi Kristovej a ako iste viete, na dvoch stoličkách sa sedieť nedá.

pavel ondera

pavel ondera

Bloger 
  • Počet článkov:  256
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Egoista, ale už s tým bojujem, optimista, ale s realistickým pohľadom, snílek s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  Sranda musí byťTaxikárske storyRealita životaKresťanstvo včera a dnesCez objektívDutá vŕbaPoviedkyReceptyNázoryBratislavské kostoly

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu