Samozrejme, pomocníkmi sú mi rôzne atlasy rastlín, internet i priatelia z oblasti poľnohospodárstva. Zaumienil som si totiž vypracovať fotoherbár rastlín rastúcich v našom regióne. Kým ho dokončím, potečie ešte veľa vody v našom Laborci, lebo kvetiniek je naozaj veľa. Dúfam, že sa mi to raz podarí.


Kozobrada lúčna – nachádza sa takmer v celej Európe. Odborníci tvrdia, že z chemického hľadiska táto rastlina ešte nie je celkom preskúmaná. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri poruchách pečene a žlčníku, močových ciest, tráviaceho traktu a pri kožných chorobách.

Ostrôžku poľnú som našiel pri poraste jačmeňa. Je to jedovatá rastlina. V starších dobách mala povesť močopudného prostriedku. Dnes sa hádam používa len v zverolekárstve...
Fialka roľná – zahŕňa asi 450 druhov. Našiel som ju na pokosenom brehu rieky. Okrem iného obsahuje vitamín C a E. Zbiera sa kvitnúca vnať. Má protireumatický účinok, podporuje vykašľávanie, dobre účinkuje pri ciecnych a kožných chorobách, doporučuje sa i pri exémoch.

Ruža šípová je nielen krásna, ale i lieči. Ešte stále kvitne.
Snímky: Stano Orolin