
Harmanček pravý (Matricaria chamomilla L.) rastie v podstate ako burina na poliach, pri cestách a na rumoviskách. Kvitne od mája do augusta. Patrí azda k najstarším a najobľúbenejším liečivým rastlinám. Zbierajú sa kvetné úbory bez stopiek. Nazbierané kvety rýchlo usušíme v tieni a v prievane, nikdy nie na slnku. Harmanček pravý rozoznáme od príbuzných druhov podľa príjemnej vône a podľa dutého bezplevného lôžka. Rastlina obsahuje triesloviny, cholín, silicu, horčiny kyselinu salicylovú a iné látky. V liečiteľstve sa harmanček používa na čaje, odvary a tinktúry. Pôsobí proti nadúvaniu, proti krčom a ekzémom. Má tiež protizápalové, dezinfekčné s upokojúce účinky.
Na snímke Plantago major L.
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata L.) rastie všade na lúkach, v priekopách i na poliach. Kvitne od jari do jesene. Zbierajú sa listy. Tie sa odrezávajú z kvitnúcich bylín a opatrne vysušia v tieni, aby nestratili svoju prirodzenú farbu. Droga obsahuje glykozid aukubín, triesloviny, enzýmy a veľa vitamínu C. V ľudovej liečbe sa používa na liečbu dýchacích ciest, čierneho kašľu, na rany a na očné katary.
Jahoda obyčajná (Fragiria vesca L.) rastie hromadne v lesoch, ale ja som ju našiel i na brehu rieky. Rozkvitá v máji a kvitne celé leto. Zbierajú sa mladé listy, ktoré obsahujú silicu, cukor a vitamín C. Z usušených listov sa pripravuje príjemný bylinkový čaj, ktorý má močopudné účinky. Odborníci tvrdia, že listy z pestovaných jahôd nie sú vhodné, ale ak by sme ich použili, nič by sa nestalo.
Ilustračné snímky: Stano Orolin