Niežeby už v uplynulých rokoch v Švédsku neseparovali odpadky viac, ako som kde videla. Ale tohtoročná inovácia to dotiahla, takpovediac, do dokonalosti.
Každá domácnosť dostala 2 zberné nádoby. (za ich čistotu zodpovedajú obyvatelia tej ktorej domácnosti a prípadne neestetické zahnusenie je pokutované!).
V Švédsku sa za odvoz odpadu platí a dosť veľa, takže máte motiváciu starať sa o to, koľko akého odpadu vyprodukujete.

Vo vnútri každej nádoby sa nachádzajú ďalšie menšie, ktoré sú určené na presný druh odpadu. Je to tam nakreslené, takže sa nemôžete pomýliť. Smetiak č. 1 - zelené sklo, noviny, potravinové zvyšky, netriedený odpad. Smetiak č. 2 - papierové obaly a kartóny, plast, biele sklo, kovy. Ak sa pomýlite, opäť vás pokutujú – keďže má každý nádoby pred domom, je úplne jasné, komu patrí pokuta. Preto je spoločensky neúnosné, aby ste, napriek tomu, že smetiaky stoja pri ceste, hodili niečo do cudzej zbernej nádoby!

Pred samotnou inštaláciou nových smetiakov dostala každá domácnosť viacstranovú brožúru, kde sú všetky postupy jasne vysvetlené a nakreslené. Čo, kam a ako patrí. Ako šetriť priestorom a obaly skladať úsporne.

Na zvyšky jedla (biozvyšky) je aj presne určený recyklovateľný papierový sáčok. Napriek tomu, že by ste použité papierové vreckovky a papierové utierky považovali za recyklovateľný bioodpad, nemôžu sa tam dávať. Zasekávajú vrtule, ktorými sa bioodpad skompostováva. A čo sa mne úplne najviac páči – na bioplyn, ktorý sa spracovaním bioodpadu získava, jazdí smetiarsky voz! Aby to bolo dovedené do dokonalosti, máte aj presne určené, aby majú byť umiestnené smetiaky, aby sa k nim to bioplynové smetiarske auto dostalo najlepšie.

Ak máte niečoho priveľa – plastu, skla, papiera, kovu – máte možnosť odviezť ho k najbližšiemu nákupnému stredisku, kde sú veľkokapacitné kontajnery. Opäť sa do nich poctivo triedi a sú zadarmo. Samozrejmosťou je, že všetky predmety (aj keď sú to smeti) sú umyté a čisté. Nezapáchajú a nehnijú.

Plastové fľašky od nápojov a plechovky sú zálohované. Táto informácia je na nich napísaná presne v korunách.

A vykupuje ich späť automat v nákupnom centre – ale len tie švédske. Že sú švédske si prečíta z čiarového kódu. Preto žiaden Švéd plechovku po vypití nepokrčí, ale pekne krásne odloží a vráti. Cudzokrajné fľašky a plechovky bez zálohy zas zrecykluje do veľkých kontajnerov.

Fľaškoplechovkovému automatu robí spoločnosť ďalší – 6-dierový. Je určený na také veci, ktoré sa nedajú zatriediť, rozobrať alebo sú životnému prostrediu škodlivé. Nádobky od domácich chemikálii, baterky a batérie, žiarovky (až 2 otvory), nádobky od sprejov, drobné elektro prístroje (kábliky, sluchátka a tak).

Keď takto motivovane zodpovedne pristupujete k vlastným smetiam, zrazu zistíte, že v nádobe s ostatným (neroztriediteľným) odpadom máte pomerne málo vecí. Ale na vlastné oči vidíte tú poriadnu kopu plastu. Ta rastie zo dňa na deň. A zistili to aj obyvatelia laholmského okresu – preto sa musela meniť pôvodne plánovaná časová štruktúra odvozu. Z troch týždňov na dva týždne – pretože plast každému zaberá najviac odpadového priestoru v popolnici č.2!
Mne sa to veľmi páči. Aj keď pri každej návšteve musím na tento proces opakovane nabehnúť a pri niektorých predmetov sa musím pýtať, ako ich rozseparovať. Celý proces triedenia a recyklácie je jasný, zrozumiteľný a efektívny. Je to napísané a nakreslené na jednotlivých tovaroch a ich baleniach, v informačnom letáku, na smetnom koši, na veľkom smetiaku aj veľkokapacitnom kontajneri. Nemôžete sa pomýliť. Vy urobíte svedomito svoju domácu úlohu a spoločnosť likvidujúca odpad len usmerňuje tok už vytriedených smetí. Spokojnosť na oboch stranách.
Nemohli by sme sa tým inšpirovať aj my tu, na Slovensku?
Nielen trochu a lokálne. Ale tak poriadne a úplne všade.