Chuť na dobrý dokument?

Podobný článok, ako je tento, by som privítal pred pár rokmi. Bol som vtedy nováčik na poli dokumentov a zišli by sa mi tipy na dobré filmy. Musel som sa preto do rešerší pustiť sám. Informácie sa zohnať dajú, no chce to čas. Musíte sa predrať štatistikami oscarových nominácií a víťazov za najlepší dokument, pozrieť si inernetové stránky, venujúce sa dokumentom, prekonať odpor k článkom o filmoch, ktoré musíte vidieť, kým umriete. Tu je teda prvých päť filmov, ktoré sa mi páčili. Príjemné čítanie, ale hlavne skvelý filmový zážitok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Thin Blue Line (Tenká modrá čiara, 1988, réžia Errol Morris) je dokumentárny majsterštyk o hľadaní pravdy. V roku 1976 zatknú v Dallase dvoch mužov podozrivých z vraždy policajta. Vlastne, mužom je len jeden. Ten druhý má iba 16 rokov. Za vraždu však odsúdia len staršieho. Ale bol to naozaj on, kto strieľal? Film rekonštruuje osudnú noc a preberá každý detail, každý rozpor, každú výpoveď. Mimochodom, bol to prvý dokument, v ktorom sa objavili hrané sekvencie. Hudba: Philipp Glass.

http://www.csfd.cz/film/130750-tenka-modra-cara/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Searching for Sugar Man (Pátranie po Sugar Manovi, 2012, réžia Mikael Bendjelloul). O niektorých filmoch platí, že zlozvyk vopred „čeknúť“ čsfd zabije akýkoľvek zážitok. Toto je presne ten prípad. Dobre vám radím, nepátrajte po obsahu, nečítajte kritiky, jednoducho si film pusťte. Inak si všetko pokazíte. Ak nepoznáte osud hudobníka Sixta Rodrigueza, budete na druhú polovicu film čumieť s otvorenými ústami a krútiť neveriacky hlavou. Film získal Oscara za najlepší dokument.

http://www.csfd.cz/film/319507-patrani-po-sugar-manovi/

Man on Wire (Muž na lane, 2008, réžia James Marsh). Akrobat Philippe Petit je „blázon“. Inak sa nedá označiť človek, ktorý riskuje život, aby nelegálne prešiel po oceľovom lane medzi newyorskými „dvojičkami“, v tej dobe (písal sa rok 1974) najvyššími budovami na svete. Ale je to raz tak: „blázni“ hýbu svetom. A hoci ho nechápem, čo robí a prečo to robí, dokument je pútavou výpoveďou o vášni, zanietení a cieľavedomosti. Hudba: Michael Nyman.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.csfd.cz/film/243458-muz-na-lane/

The Imposter (Podvodník, 2012, réžia Bart Layton). Kým Sugar Man preverí vaše krčné svaly zhruba od polovice, Podvodník im dá zabrať od začiatku. A po celý čas si budete šepkať: „To predsa nie je možné.“ Ale je to tak: príbeh je pravdivý. Dokazuje, že ak veľmi túžime po nezvestnej osobe, sme niekedy ochotní v celkom cudzom človeku vidieť milovanú bytosť aj keď sa na ňu vôbec nepodobá a hovorí čudným akcentom.

http://www.csfd.cz/film/311142-podvodnik/

Into Eternity (Na večné veky, 2010, réžia Michael Madsen). Poznáte Onkalo vo Fínsku? Je to miesto, kde Fíni budujú skladisko nukleárneho odpadu. Má vydržať 100 000 rokov. Stotisíc? Najstaršie nepretržite obývané mesto na zemeguli je Damašk v Sýrii. Ľudia v ňom žijú 8300 rokov. Ľudský jazyk vznikol pred 50 tisíc rokmi. Pred stotisíc rokmi sme si Európu delili s neandertálcami... Pri svetle zápalky si režisér kladie otázku, čo bude o stotisíc rokov. Môže ľudská stavba toľko vydržať? Film plynie v pomalom tempe. Divákovi necháva dostatok priestoru, aby sa nad faktami zamyslel a vytvoril si vlastný názor.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.csfd.cz/film/286408-into-eternity/

Filmy sa dajú pozrieť online na youtube.

(Pokračovanie nabudúce)

Otto Kovarik

Otto Kovarik

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  28x

C'est la vie! Zoznam autorových rubrík:  MužiŽenyĽudiaSvetSpektrumDrobnosti a príbehyPoviedky a prekladyListy z ApúlieFotografieNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu