OZ Tatry oznámilo ďalších 600 skládok

Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) oznámilo Slovenskej inšpekcii životného prostredia ďalších 600 nelegálnych skládok odpadov, ktoré ohlásili občania SR prostredníctvom aplikácie pre mobilné telefóny - TrashOut. Reagovalo tak na pokračujúcu nečinnosť orgánov štátnej správy vo veci občanmi oznámených skládok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Počas marca minulého roka bola verejnosti predstavená aplikácia TrashOut (http://www.trashout.me), ktorá mala občanom zjednodušiť oznamovanie nelegálnych skládok odpadov vo svojom okolí. Oficiálnym partnerom projektu sa stalo aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré garantovalo, že všetkými skládkami sa budú zaoberať príslušné inštitúcie štátnej správy odpadového hospodárstva.

OZ TATRY zistilo, že obvodné úrady životného prostredia nielenže jednotlivé ohlásené nelegálne skládky odpadu neriešia, ale túto aplikáciu ani nepoznajú. Z tohto dôvodu OZ TATRY, počas októbra 2012, výstupy z aplikácie spracovalo do podnetov a zaslalo príslušným obvodným úradom životného prostredia. Počas októbra bolo takto ohlásených približne 1 100 nelegálnych skládok odpadov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dnes je situácia taká, že väčšina obvodných úradov životného prostredia nám ani po pol roku neoznámila, či začala vo veci našich podnetov konať. Máme informácie, že na niektorých úradoch, nebol realizovaný ani jediný úkon v zmysle zákona o správnom konaní a máme pocit, že v tejto krajine neexistuje žiadna sila či autorita, ktorá by donútila orgány štátnej správy konať. Dokonca niektorí naši spolupracovníci disponujú protichodnými stanoviskami okresných prokuratúr k povinnosti úradov začať správne konanie: od nutnosti okamžitého konania, až po výklad, že správne konanie začína prvým úkonom a úrad nie je viazaný žiadnou lehotou pre jeho uskutočnenie. Podľa takéhoto právneho výkladu môže zrejme úrad začať konať aj o 5 rokov. Myslíme si, že v tomto prípade už asi ťažko môžeme hovoriť o správnom konaní a právnom štáte, skôr je to cesta zametania oznámení do stratená či zabudnutia, a ide, podľa nášho názoru, o ukážkové ignorovanie občianskeho záujmu o veci verejné orgánmi štátu“ povedal Mgr. Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY. Ďalej dodal „začiatkom apríla tohto roku sme preto požiadali Petra Žigu, ministra životného prostredia, o vydanie usmernenia pre obvodné úrady životného prostredia, ktoré by ich zaviazalo reagovať na oznámenia v aplikácii TrashOut v reálnom čase a proaktívne. Prešlo vyše 5 týždňov a minister na doporučený list doteraz nereagoval.“

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým OZ TATRY, v rámci Analýzy odpadového hospodárstva v obciach Košického kraja, zistilo, že o aplikácii nemajú vedomosť ani obce, ktoré, podľa ministerstva životného prostredia, majú byť taktiež zainteresované na riešení problematiky nelegálnych skládok odpadov. „Zistili sme, že aplikáciu TrashOut nepozná 75 % obcí v okrese Gelnica, 69,39 % v okrese Košice – okolie, 87,88 % v okrese Michalovce, 90,2 % v okrese Rožňava, 26,19 % v okrese Sobrance, 73,33 % v okrese Spišská Nová Ves a 80 % obcí v okrese Trebišov. O aplikácii nemá vedomosť ani krajské mesto Košice,“ dodal Pado. 
 

Situácia dospela do štádia, že OZ TATRY zvažuje iniciovanie stretnutia s predstaviteľmi Európskej komisie, aby poukázalo na to, že SR síce má v zákone o odpadoch teoreticky upravený postup riešenia problematiky nelegálnych skládok odpadov, ale v praktickej rovine sa tu realizujú rôzne obštrukcie. „Máme za to, že mnohé ustanovenia v zákone o odpadoch sú kodifikované len preto, aby sa zalepili oči predstaviteľom EÚ a aby SR nečelila rôznym žalobám. Konanie štátu je však neúprimné a špekulatívne,“ dodal Pado.

SkryťVypnúť reklamu

OZ TATRY sa taktiež domnieva, že je potrebné uskutočniť zásadné zmeny v zákone o odpadoch, zákone o správnom konaní a zákone o priestupkoch. Pado pre vysvetlenie uviedol: „Dnes nie je oznamovateľ nelegálnej skládky odpadu, ak nie je vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemku, účastníkom konania. Úrad životného prostredia, ktorý sa dozvedel o skládke odpadu od aktívneho občana či iného subjektu, zvažuje či vôbec začne vo veci konať, a paradoxne, podľa terminológie zákona o odpadoch, koná z vlastného podnetu, aj keď sa o zistenie skládky absolútne nepričinil vlastnou prácou v teréne. Tento systém umožňuje sedieť úradníkom v kanceláriách, čakať na podnety občanov a v teple úradu sa rozhodovať, či konanie začne alebo nie. Pripomína to skôr časy Rímskej ríše, nie 21. storočie. V prípade zákona o priestupkoch, ak nie ste poškodený či páchateľ, ak nie sú dotknuté vaše záujmy, taktiež vám neprináležia práva účastníka konania, aj keď ste nelegálne uloženie odpadu oznámili. Všetky tieto skutočnosti majú následne vplyv na možnosť odvolať sa či žiadať informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. V SR majú v súčasnosti väčšie práva páchatelia skutkov proti životnému prostrediu, ľudia, ktorí si neplnia zákonné povinnosti, než aktívni občania, ktorým záleží na ich bezprostrednom okolí.“

SkryťVypnúť reklamu

OZ TATRY preto pripravuje paragrafový návrh zmien vo všetkých troch zákonoch, ktoré následne zašle poslancom NR SR aj s príslušným zdôvodnením a doložkami vybraných vplyvov.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 526x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu