Podľa informácií, ktoré má OZ TATRY k dispozícii a ktoré získalo na základe žiadosti v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám, nemá mesto Liptovský Mikuláš stanovený žiadny plán kontrolnej činnosti predmetného VZN (rovnako nemá stanovený plán kontrolnej činnosti tzv. náhradných výsadieb nariadených v rámci konaní o výruboch drevín).
Mestská polícia kontroluje dodržiavanie príslušného VZN sporadický a náhodne. Poverení pracovníci mestského úradu zrejme neexistujú. Orgány štátnej správy (ne)riešia svoju agendu. Členovia komisie ŽP a zdravia pri MsZ chápu svoje pôsobenie pri MsZ v inej rovine a minimálne do augusta 2011 nedisponovali žiadnymi preukazmi, ktoré by ich oprávňovali vykonávať takúto činnosť. A iné poverené osoby sa zrejme len hľadajú.
Výsledkom je to, že VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi ... (a nielen predmetné VZN) je „dobrovoľným“ dokumentom a jeho dodržiavanie jednotlivými občanmi a firmami je založené skôr na individuálnej slušnosti než na strachu z následkov kontroly. V modernom západnom svete, kde obdivujeme čistotu prostredia, slušnosť ľudí ..., sú tieto postoje vynútené správne vyváženým mixom osvetových a represívnych opatrení.
Čo bráni pracovníkom MÚ a Mestskej polície každý týždeň skontrolovať jednu ulicu pred ranným vývozom smetia – skontrolovať obsah vyložených 110-litrových kontajnerov – a vyvodiť príslušné konzekvencie? Čo bráni MÚ zaviesť v mestských častiach s rodinnými domami kontrolovateľný a kontrolovaný množstvový systém zberu odpadov? Znečisťovateľ má platiť a nie smiať sa!
Informačné zdroje:
- VZN č. 6/2011/VZN O nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácnosti (http://www.mikulas.sk/files/File/vzn/vzn062011.pdf )