Viete, čo od vás obec požaduje?

Už niekoľko rokov platí pre obce  a ich občanov povinnosť triediť plasty, kovy,  sklo a papier, oddeľovať nebezpečné zložky z komunálneho odpadu a zhodnocovať tzv. zelený odpad. Stačí však náhodným spôsobom otvoriť niekoľko internetových stránok samospráv a musíte si položiť zásadnú otázku: „Prečo a ako by mali občania odpad triediť?“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Táto otázka vyplýva z faktu, že značná časť obcí, ani v roku 2012, nemá vypracované všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o odpadoch a drobných stavebných odpadoch resp. dokument, ktorý usmerňuje konanie občanov, firiem ... tej-ktorej obce v oblasti odpadového hospodárstva.

Pritom, podľa § 39 ods. 4) zákona NR SR č. 223/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, ide o povinnosť obce: „Obec upraví podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácností všeobecne záväzným nariadením, v ktorom ustanoví najmä podrobnosti o spôsobe zberu a prepravy komunálnych odpadov, o spôsobe separovaného zberu jednotlivých zložiek komunálnych odpadov, o spôsobe nakladania s drobnými stavebnými odpadmi, ako aj miesta určené na ukladanie týchto odpadov a na zneškodňovanie odpadov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obec vám prostredníctvom príslušného VZN oznámi napríklad to aké zložky odpadu sa v obci zbierajú, aký systém odpadového hospodárstva obec preferuje (vrecový, kontajnerový), aký systém poplatkov zvolila (množstvové alebo paušálne poplatky), ako a kde máte odovzdávať nebezpečné odpady, čo máte robiť s drobným stavebným odpadom a iným objemným odpadom, ako nakladať s tzv. zeleným odpadom, aké sú sankcie za porušenie ustanovení zákona o odpadoch ... VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch je veľmi dôležité práve z dôvodu, že prenáša práva a povinností vymedzené v zákone o odpadoch na miestnu úroveň, a to vo veľmi konkrétnej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Neznalosť zákona zo strany mnohých samospráv dokumentuje aj fakt, že časť obcí mylne a zavádzajúco vydáva za VZN o odpadoch VZN o miestnych daniach a poplatkoch za odpady. Zapamätajte si, že VZN o miestnych daniach a poplatkoch nespĺňa požiadavky vymedzené § 39 ods. 4) zákona o odpadoch! Toto VZN len stanovuje poplatky (dane), ktoré máte zaplatiť, bez toho, aby ste poznali rozsah a kvalitu služby, ktorú za príslušný poplatok dostanete. Tento prístup pripomína nákup naslepo: zaplatíte napr. desať eur a až potom vám predavačka prezradí, čo ste si za túto sumu kúpili.

Možno sa vám zdá, že tento problém je banálny. Opak je však pravdou. Uvedomte si prosím, že činností spojené s nakladaním s odpadom už nikdy nebudú lacnejšie, skôr naopak. Vy osobne však môžete rozhodnúť o tom, či rast týchto poplatkov bude pozvoľný alebo extrémne dynamický.
Kvalitné VZN obce o odpadoch a drobných stavebných odpadoch vám umožňuje nielen platiť poplatky vyrúbené obcou, ale klásť jej vedeniu aj (nepríjemné) otázky, napr.: Prečo je v obci málo kontajnerov? Prečo nie sú rozmiestnené kontajnery na papier (alebo prečo sa netriedia všetky 4 povinné zložky a samospráva porušuje zákon)? Ako to, že obec neorganizuje zber nebezpečného odpadu? Ako a kde máte umiestniť drobný stavebný odpad z rekonštrukcie domu? Prečo obec neprejde na množstvový systém poplatkov za odpady (každý nech platí za ním vyprodukované odpady, prečo by ste mali platiť za suseda)? Ako je možné, že sa spaľuje zelený odpad, ak je to zakázané? Prečo je obec benevolentná k občanom, ktorí vytvárajú nelegálne skládky odpadu? Prečo obec neprejde na vrecový systém zberu vytriedených zložiek odpadu? Prečo obec nemá zberný dvor? ...

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomte si prosím, že práve obce – samosprávy (podľa dosť naivnej predstavy, že miestni ľudia, bez ohľadu na ich vzdelanie a osobnostnú výbavu, si lepšie vedia spravovať veci verejné) patria medzi ukážkových ignorantov platných zákonov SR. A práve Vy – miestni občania – máte právo a možnosť nastavovať im zrkadlo, pýtať sa a požadovať.

Na začiatku stačí pár pohybov na klávesnici počítača: Má vaša obec VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch resp. obdobný dokument? Tak čo potom od vás požaduje?

P. S:

Touto cestou si dovoľujem vysloviť názor, že zodpovedné úrady (OÚŽP, SIŽP) by sa namiesto boja s aktívnymi občanmi mali venovať dôslednej kontrolnej činnosti v obciach, zameranej predovšetkým na získanie odpovedí na tieto otázky:

SkryťVypnúť reklamu

- Má obec vypracované VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch resp. obdobný dokument?

- Má obec vypracovaný Program odpadového hospodárstva? (realistický, plnený a kontrolovaný).

- Má obec zavedený účinný zber plastov, papiera, skla a kovov? (tzn. nie jeden kontajner na hornom konci a druhý na dolnom konci)

- Akým spôsobom nakladá obec (a občania) s tzv. zeleným odpadom? (ako je možné, že v dedinách sú stovky „ohníkov“ a okolie dedín je plné skládok obsahujúcich aj zelený odpad, ak skládkovania a spaľovanie tohto druhu odpadu je od roku 2006 zakázané)

- Organizuje obec min. 2-krát ročne zber nebezpečného a veľkoobjemového odpadu? (mnohí obyvatelia ani netušia, že obec má takúto povinnosť)

- Aká je stratégia obce „v boji“ s nelegálnymi skládkami odpadov? (napr. koľko oznámení dostala obec podľa § 18 ods. 6) zákona o odpadoch od tzv. povinných osôb, ak nedostala, koľko priestupkových konaní začala a s akým výsledkom, aká je stratégia kontroly k. ú. obce, v akom režime sa skládky odstraňujú, nezasypávajú sa skládky „in situ“ namiesto odovzdania odpadu na zhodnotenia resp. zákonné zneškodnenie)

- Využíva obec príjmy z odpadového hospodárstva v zmysle zákona – iba na účely odpadového hospodárstva?

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu