
Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) dvadsať rokov odvádza zdravotné i sociálne odvody za zamestnanca, ktorý multifunkčne pokrýva agendu prislúchajúcu vo veľkých firmám niekoľkým pracovníkom, napriek tomu v súčasnej pandemickej situácii neregistrujeme žiadnu pomoc zo strany štátu – ani rezortného ministerstva – smerovanú k environmentálnym mimovládnym organizáciám (EMVO).
Tu si dovoľujem podotknúť, že štát i bankový sektor napr. v prípade vedenia účtu nás vníma ako „podnikateľský subjekt,“ pritom v reálnom výkone terminologický nepracujeme s pojmami ako zisk, zníženie obratu a pod. Naše finančné zdroje pochádzajú predovšetkým z dotácií, grantov a darov bežných ľudí či firiem, pričom každý z týchto zdrojov je vysoko nestabilný: je výsledkom grantovej súťaže či priamo závislý na aktuálnom stave príjmov na strane darcu (fyzickej osoby, firmy).
Nedá sa opomenúť ani to, že „rutinná“ ochrana a tvorba životného prostredia zo sebou neprináša, z hľadiska získavania finančnej podpory, emóciu Modrého z neba, príbehy vážne chorých ľudí s akútnymi potrebami. Ide o monotónny monitoring krajiny a podávanie podnetov, účasť v rôznych správnych konaniach či hodnoteniach vplyvu životného prostredia, spestrených pozitívnymi nekonfliktnými aktivitami ako sadenie stromov či čistenie riek.
V ideálnom svete by naše náklady pokrývali pravidelné mesačné dary (trvalé príkazy) od osôb či firiem, ktoré cítia potrebu existencie takýchto subjektov ako prirodzenej protiváhy strojcov ohrozenia životného prostredia. Žiaľ nežijeme v ideálnom svete. OZ TATRY udržiava chod organizácie len za cenu postupného rozpúšťania rezerv.
Odpoveď na žiadosť o informácie s jedinou otázkou: „Akú podporu a na základe akej žiadosti môže naše občianske združenie získať nenávratnú štátnu pomoc na saturáciu dôsledkov pandémie Covid-19, udržanie pracovného miesta atď.“ dopadla očakávane.


„Sú medzi nami rôzni vtáci, ktorí si dávajú v rámci nejakého eko neviem čo rôzne podmienky typu fontánka na streche, trávnik na balkóne a týmto zdržujú stavby a doslova vydierajú stavebníkov. Je toto váš prípad?“ pýtal sa nedávno vo videu minister hospodárstva Richard Sulík.
Je však vysoko pravdepodobné, že práve „vtáci“ - ktorým firmy platia tisíce eur za nezdržovanie procesov - tu prežijú na úkor zásadových ale korektných environmentálnych mimovládnych organizácií.
