Boj o Gánovce pokračuje. Podporte petíciu!

Naozaj chceme každú slovenskú dedinu metastázovať na mesto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Občianske združenie Machaon International sa už dlhodobo snaží o to, aby sa ďalšia slovenská obec – situovaná  neďaleko okresného mesta Poprad – v túžbe po „domčeku v prírode“ nezmenila na mesto a stratila tradičný kolorit ako to môžeme vnímať v početných živelným urbanizmom metastázovaných obciach v širšom okolí Bratislavy.

Obrázok blogu

Okrem iného, citujem, Zmeny a doplnky Územného plánu obce Gánovce (ZaD ÚP č.6) - zverejnené aj na Enviroportáli - zasahujú do plôch osobitného záujmu ochrany prírody s výskytom cenných biotopov a druhov európskeho významu v lokalite KC9 (lúčne porasty). Zmena funkčného využívania v KC9 na IBV by viedla k vážnemu znehodnoteniu prírodného prostredia, narušeniu koridorov migrácie a mohla by vážne ohroziť zachovanie predmetu ochrany Prírodnej pamiatky Briežky a územia NATURA 2000 Gánovské slaniská. Obe lokality sú mokrade a pre účel zachovania týchto chránených území je nevyhnutné poznať detailne hydrický režim celého spádového územia, čo je možne zistiť len fyzickým hydrogeologickým prieskumom, ktorý doposiaľ nikto nevykonal. Podobne v KC9 sú viaceré plochy s rizikom zosuvných procesov, avšak možný rozsah a riziko nebolo vyhodnotené na základe prieskumu, teda zatiaľ sa nedá vyhodnotiť skutočná miera tohto rizika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripomienky k návrhu zmien a doplnkov č. 6 Územného plánu obce Gánovce môžete podporiť podpísaním hromadnej pripomienky, a to do 12.01.2022.  

Obrázok blogu

 Ako sa úrady (ne)vyjadrovali k územným plánom obcí pod Tatrami (Zdroj:  Machaon International)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Foto: https://snaturou2000.sk/ 

Súvisiace články

Metastázy rozvoja v podtatranskej obci Gánovce

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 529x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu