Kostol sv. Margity sa nachádza v inundácii rieky Moravy na území obce Kopčany v juhozápadnej časti Slovenskej republiky, asi 1,5 km východne od jadra aglomerácie v Mikulčiciach, na juhozápadnom výbežku najvýraznejšej duny východnej časti Mikulčicko-Kopčianskej aglomerácie označovanej aj miestnym názvom „Za jazerom pri svätej Margit.“
Ide o jednoloďovú stavbu s nepravidelným obdĺžnikovým presbytériom. Prechod medzi presbytériom a loďou je jednoduchý, bez víťazného oblúka. Celkové rozmery stavby sú 11,9 x 5,21 m. Základným stavebným materiálom sú tenké pieskovcové dosky z miestnych lomov. Murivo stien dosahuje hrúbku 60 cm.
Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch je jediným autentickým, v hmote, forme, dizajne, materiály, takmer kompletne zachovaným veľkomoravským kostolom s pôvodným využitím a funkciou. Počas svojho vývoja prešiel viacerými stavebnými etapami, ktoré však zachovali jeho veľkomoravskú podstatu. Pri kostole sa od najstarších dôb nachádzalo pohrebisko, z ktorého niekoľko hrobov bolo zistených archeologickým výskumom.
Okolo kostola je cintorín s hrobmi z 9.-17./18. storočia. Z pôvodnej úpravy hrobov sa zachovali neopracované kamenné náhrobné dosky, aké sa v tomto regióne používali na označovanie polohy hrobov v 11.-13. storočí. Veľkosť cintorína nie je známa. Jeho plochu v 18. storočí naznačuje veľkosť parcely, na ktorej chrám stojí. Cintorín je v súčasnosti (2007) neupravený, pokrytý trávnatým porastom.

Genius loci miesta pi Kopčanoch (Foto: Martin Babárik, Zdroj: https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Strazkyne-velkomoravskych-tajemstvi)

Stretnutie kameňa a živej hmoty (Foto: Martin Babárik, Zdroj: https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Strazkyne-velkomoravskych-tajemstvi)

Informačná tabuľa (Zdroj: https://www.planetslovakia.sk/pamiatky/101-kostol-sv-margity-antiochijskej)

Archeopark Mikulčice – Kopčany(Zdroj: http://ckz.kopcany.sk/pages/archeopark.html)
Súčasťou tohto jedinečného miesta je aj vyše 230-ročná lipa – víťaz ankety Strom roka 2018, ktorá reprezentuje Slovensko v 9. ročníku ankety o Európsky strom roka.
Anketa Európsky strom roka, do ktorej je nominovaných 15 stromov zo 14 krajín, má poukázať na zaujímavé, staré stromy ako na dôležité prírodné a kultúrne bohatstvo, ktoré by sme mali chrániť. Na rozdiel od iných súťaží, v tejto nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek stromu, ale jeho príbeh a spojenie s ľuďmi.
Na víťazný strom, ktorý získa titul Európsky strom roka, čaká finančná odmena určená na jeho odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí. Medzinárodnú súťaž organizuje Environmental Partnership Association, ktorej členom je aj Nadácia Ekopolis.
Hlasovanie prebieha počas celého februára a našu lipu – v konkurencii hlasov početnejších národov – môžete podporiť tu.