Morské oko ako budúca developerská bašta?

Ministerstvo životného prostredia v rámci predloženého návrhu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej zóny existujúcej Národnej prírodnej rezervácie Morské oko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Morské oko s vrcholu Sninského kameňa (Zdroj: http://www.spoznaj.eu/sninsky-kamen-morske-oko-vylet)

Jedná sa o samotnú vodnú hladinu jazera Morské oko, okolitých asi 20 hektárov lesných porastov, existujúce stavby a asfaltovú cestu.

Lesoochranárske zoskupenie VLK (LZ VLK) iniciovalo hromadnú pripomienku – aktálne s vyše 58 000 signatármi - ktorej podstatou je požiadavka, aby bola zachovaná prísna ochrana vodnej plochy a okolitých lesných porastov. Pripomienku je možné podporiť do 17. februára 2020.

Ako uvádza LZ VLK v stanovisku: Ministerstvo ani ŠOP SR nepredložili žiadne odborné zdôvodnenie, prečo by malo dôjsť k zrušeniu prísnej ochrany týchto území. Jediný známy dôvod je umožnenie výstavby a iných developerských aktivít v tomto území, tak ako to uviedol p. Mika zo štátneho podniku Lesy SR, ktorý o tomto území na rokovaní v decembri 2019 v Michalovciach hovoril ako o „rozvojovom území“. Zároveň si VLK uvedomuje problémy, ktoré spôsobuje prítomnosť stavieb a asfaltovej lesnej cesty, ktoré sa území nachádzali už pred vyhlásením, dokopy cca 2 hektáre, a preto podporuje ich vyňatie z piateho stupňa ochrany. Ale zdôrazňujeme, že iba asfaltovú lesnú cestu, kaštielik, 2 chaty a informačné stredisko ŠOP SR. Dôležité je, že takto to oficiálne komunikovala aj ŠOP SR a MŽP SR. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

NPR Morské oko (Zdroj: Wikipedia)

Ministerstvo životného prostredia navrhuje preradiť spomenuté územia z 5. stupňa ochrany do 4. stupňa ochrany podľa zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny. Toto sú zásadné rozdiely medzi týmito stupňami ochrany:

Umiestnenie stavieb: Kým v piatom stupni je umiestnenie stavieb zakázané, vo štvrtom stupni ochrany už stačí iba súhlas orgánu ochrany prírody.

Poľovníctvo: Kým v piatom stupni je zakázané loviť živočícha, vo štvrtom stupni je to povolené, ale nesmie sa tak stať na spoločných poľovačkách a nesmú sa v území zriaďovať poľovnícke zariadenia (posedy, krmelce a pod.).

SkryťVypnúť reklamu

Ťažba dreva: Kým v piatom stupni ochrany je zakázané zasiahnuť do lesného porastu a dokonca aj narušiť vegetačný a pôdny kryt, t.j. je zakázané ťažiť drevo aj stavať cesty vo štvrtom stupni ochrany je povolené ťažiť drevo a na výstavbu lesných ciest a zvážnic sa vyžaduje súhlas. Vo štvrtom stupni je síce zakázané „rúbať dreviny“, ale „drevina“ je v zákone jasne definovaná ako „strom alebo ker rastúci mimo lesného pozemku“. Čiže toto ustanovenie sa netýka lesných porastov.

Iné: Okrem vyššie uvedených aktivít sú v štvrtom stupni povolené mnohé iné aktivity a tiež na mnohé stačí súhlas orgánu ochrany prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Poznajúc salámovú metódu developerov za asistencie štátnych orgánov z iných lokalít Slovenska - tu si napr. spomeňte na pokalamitné ubezpečenie splnomocnenca vlády pre obnovu Tatier Ivana Štefanca "tam kde bol les, bude opäť les", vieme, ako nenápadne sa môžu zóny ticha premeniť na lunapark. 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu