Dnes je Medzinárodný deň čistého ovzdušia. Pokiaľ vám pred domom neprefičí 12 000 automobilov vrátane kamiónov denne, nemáte za suseda notorického spaľovača odpadov resp. nežijete v emisnom spáde priemyselného gigantu – a vonku nevládne inverzné počasie – ovzdušie je tá nehmatateľná a neviditeľná hmota obklopujúca vašu telesnú schránku. Ak to šťastie nemáte a patríte ešte k tomu do rizikovej skupiny (alergici, astmatici, tehotné ženy či detí), tak okrem pravidelného utierania prachových častíc z parapiet domu, pociťujete tu neviditeľnú hmotu ako súbor nežiaducich reakcií vášho tela.
Nevhodné trasovanie dopravných tepien a minimálne saturačné opatrenia, kvalita paliva v tisíckach zastaraných domácich kúrenísk, erupcie priemyselného smogu, nie sú výmyslom bláznivých environmentalistov, ale kvalitu života ovplyvňujúcim a život skracujúcim faktorom, ktorý pravidelne kvantifikuje EEA či národné správy.

Emisie tuhých polietavých častíc PM2,5 (Zdroj: EEA)
Niektoré z nich vieme ovplyvniť na osobnej úrovni napr. preferenciou hromadnej dopravy pred individuálnou, „výchovou“ suseda spaľovača, niektoré záujmom o veci verejné napr. občianskym vplyvom na trasovanie obchvatov či líniových ciest, kvalitu naplánovanej pufračnej a izolačnej zelene atď.
Nielen kvalita ovzdušia, ale aj napr. environmentálne záťaže v blízkosti miesta nášho dlhodobého pobytu (toxicita prostredia) t. j. environmentálne pozadie sa cca 30% podieľajú na vzniku civilizačných chorôb, ktoré v mnohých prípadoch neprebije ani náš zdravý či dokonca asketický spôsob života a priaznivý genetický základ.

Najviac znečistené oblasti SR (Zdroj: Správa o kvalite ovzdušia SR – 2019)