... za dvadsať minút nezvratne poškodiť drevina rastúca desaťročia.
Trinásteho mája odvysielala TV Markíza v Televíznych novinách reportáž „Neodborné opílenie,“ ktorá priniesla šokujúce zábery z úprav drevín v lokalite letnej čitárne v Bojniciach. Z prezentovaného príspevku bolo zrejme, že miesto relaxu nielenže stratilo svoje čaro, ale neodborným opílením stromov došlo k významnému narušeniu ich habitusu a nezvratnému poškodeniu.


Na prípad sa pozrela Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá skonštatovala, že realizátor zákazky – ku ktorému sa dajú na internete dohľadať početné objednávky a faktúry na rôzne „zelené“ práce v obciach – nielenže nedisponoval súhlasom organu ochrany prírody, ale pri tejto „údržbe“ ich významne poškodil, čím znížil ich ekologické a estetické funkcie.


Takáto „údržba“ verejnej zelene sa však v SR stáva pravidlom, čo dokumentujú desiatky prípadov nahlásených občanmi, napr. v Liptovskom Mikuláši, Smrečanoch, Lubine.Najčastejšie dochádza k dekapitácii t. j. sťatiu hlavy (koruny). Každý vlastník motorovej píly v SR si totiž o sebe myslí, že je odborne spôsobilou osobou pre údržbu a ošetrovanie drevín rastúcich mimo lesa.
Pritom akékoľvek orezy stromov alebo ich výruby musia byť v súlade s § 47 a násl. zákona o ochrane prírody a krajiny, vyhláškou MŽP SR č. 24/2003, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny i STN 83 7010 Ošetrovanie, udržiavanie a ochrana stromovej vegetácie.
„Údržbu drevín“ by mala realizovať odborne spôsobila osoba, ktorú vo všeobecnosti nazývame „arborista,“ ovládajúca techniku rôznych typov rezov vrátane vlastného bezpečného pohybu v korunách drevín (stromolezec). Je zásadným omylom, že napr. absolvent lesníckej školy je odborne spôsobilou osobou pre takúto činnosť. Údržba zelene v obciach nie je ťažobnou činnosťou a ani hospodárskou úpravou lesa.
Certifikovaných arboristov združuje ISA Slovensko.

Zo stránky ISA Slovensko
Nakoľko nezvratne poškodenému stromu „odborným ošetrením“ alebo vyrúbanej drevine sa už nedá pomôcť, je žiaduce, aby občania sledovali oznamy o vyrúbových konaniach na úradnej tabuli obce (ich zverejňovanie je povinnosťou obce) a v prípade „údržby zelene“ okamžite žiadali preukázanie odbornej spôsobilosti a príslušných povolení od prítomných pracovníkov. V krajnom prípade je možné zavolať políciu.
Iba občianska angažovanosť môže zabrániť zdevastovaniu posledných vzrastlých stromov v slovenských dedinách a mestách a ich nahradeniu eurofondovými - mnohokrát nevhodnými cudzokrajnými bez reálneho tienenia a plnenia ďalších ekologických funkcií - atrapami. Aj takúto paradoxnú podobu má „boj“ s klimatickými zmenami na Slovensku.