Tlak na VN Liptovská Mara pripomína počiatok skazy Demänovskej doliny. Pobrežné ochranné lesy, ktoré mali byť trvalo nedotknuté a preto neboli vrátené pôvodným majiteľom, sa menia na stavené parcely. A nitky záujmov pravdepodobne siahajú – cez okresu Liptovský Mikuláš nadradený štátny aparát v Žiline až k najvyšším poschodiam Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Gôtovany zátoka (Zdroj: SRZ, Rada Žilina)
Podľa dobre informovaného zdroja v 70-tych rokoch, pred výstavbou VN Liptovská Mara, štát vykúpil pozemky od súkromných vlastníkov v lokalite terajšej Gôtovanskej zátoky - ako ochranné pásmo vodnej nádrže - za 10 halierov / m2.
Za záhadných okolností bola táto ochrana zrušená a parcely boli údajne predané firme RyOS, s. r. o. so sídlom v Žiline (historický názov Recyplast, s. r. o.) ktorá nemá žiadnych zamestnancov a ani tržby. 100%-ným spoločníkom tejto firmy je WILLAS Corporation, Broadway 214, Bayonne NJ, U.S.A.
Tieto pozemky sa v súčasnosti predávajú ako stavebné na rekreačné účely za 30 € /m2, čo predstavuje pri rozlohe takmer 70 000 m2 tržbu vo výške cez 2 mil. eur.

38 stavebných parciel v Gôtovanskej zátoke (Zdroj: PROMA INVEST, s. r. o.)
Na inom mieste vodnej nádrže sa ochranné lesy transformovali na hospodárske s realitu zmäkčujúcim označením „pobrežný rekreačný les s rekreačným využitím.“ Zámer z roku 2013 „Rezort rekreačných rybárskych chalúp pri Hliníku I. a II.,“ ktorého výstavba mala začať už v roku 2014, opätovne ožíva. V prípade súhlasov štátnych a samosprávnych orgánov by tu vyrástlo 32 rekreačných chalúp.

Rezort rekreačných rybárskych chalúp pri Hliníku I. a II. (Zdroj: EIA, 2013)
Líderstvo Liptova v cestovnom ruchu, ktorý už prekročil rámce trvalo udržateľného rozvoja, vyvoláva neuveriteľný tlak na investičnú výstavbu pripomínajúci situáciu Španielska pred rokom 2008 a následnou hypotekárnou krízou (v Jasnej sa už šušká o podfinacovaní niektorých rozostavaných zámerov). O pozemky v Demänovskej doline i na brehu VN Liptovská Mara sa trhajú seriózni investori i špekulanti, zámery nerešpektujú celospoločenský záujem vrátane principiálnej ochrany životného prostredia. A štát sa na to nečinne pozerá alebo je toho súčasťou.

Súvisiace články:
VN Liptovská Mara: Zmiznú do 30.06.2020 nelegálne objekty?
Liptovská Mara: Ak na zabijú, čo bude potom?
Fotoreportáž: Liptovská Mara – smetisko po sezóne
Liptovská Mara: Kým začne horieť majetok ...
Neveselé postrehy z brehu Liptovskej Mary
Kočnerovská arogancia na brehu Liptovskej Mary