Zvykli sme si, lebo pokrok vraj nezastavíš. Chémia na poliach i lúkach, záhradných chodníkoch i v korunách ovocných stromov, v kúpeľniach i kuchyniach. Vraj stačí správne dávkovať, dôkladne prečítať návod na použitie, a problém zmizne. Sneť zo pšenice, vykukajúca tráva spomedzi chodníkových dlaždíc i zlé baktérie zo záchodovej misy.
A tak či kráčame chodníkom popri vode, lesnou cestičkou alebo poľným úvozom, všade nás vítajú – v tom lepšom prípade – varovné upozornenia na fakt, že opäť raz niekto, v našom mene i záujme, víťazí nad Prírodou a zabezpečuje krajšie zajtrajšky. Vraj trvalo udržateľný rozvoj.
A pokrok cvála ďalej ...
Kopa dreva na medzisklade prikrytá cypermetrínom – podľa množstva štúdií potenciálnou rakovinotvornou látkou a hormonálnym disruptorom – napustenou sieťou, z ktorej sa molekuly účinnej látky postupne uvoľňujú do okolia. A zabíjajú. Neselektívne.
Geráková (2011) uvádza „Na jakém principu síť funguje? Částice insekticidu jsou uzavřeny uvnitř struktury sítě a pouze malá část jich zůstává na povrchu a je schopna usmrtit usedající hmyz. Vlivem povětrnostních podmínek je insekticid z povrchu postupně odstraňován, na jeho místo se však uvolňuje insekticid vázaný uvnitř struktury vláken. Účinnost sítí je garantována nejméně po dobu jednoho roku, po aplikaci v jarním období nejsou nutná žádná další ošetření. Lze ovšem předpokládat, že účinnost může být i delší, což se v současné době testuje. Účinnou látkou je α-cypermethrin s obsahem 100 mg/m2. Jde o stejnou účinnou látku, která je obsažena např. v insekticidu Vaztak 10 EC.“

Foto: Janka Strnádová
V onkologických ambulanciách sa mlčí. Na oboch stranách. V tichu sa hľadá odpoveď na matku všetkých otázok: „Prečo?“ A žiadny slovenský lekár zatiaľ neobvinil nadbytok pokroku a túžbu zvíťaziť za každú cenu.