Smrť v súlade so zákonom

Písmo: A- | A+

Na Slovenskú verejne dostupný jed, v USA pod paľbou súdnych sporov.

Ako pred časom informovala agentúra DPA nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer, ktorý v roku 2018 kúpil výrobcu herbicídu Roundup americkú spoločnosť Monsanto, prehral ďalšie odvolanie v súvislosti s kauzou jeho používania. V prospech Alvu a Alberty Pilliodovcov, ktorým diagnostikovali non-Hodgkinov lymfóm, priznal odškodné vo výške 86,7 milióna USD (73,72 milióna eur).

Práve kauza Roundup stiahla v roku 2020 koncern do straty vo výške 10,5 miliardy eur, pri predchádzajúcom zisku viac než 4 miliardy eur. V lete minulého roka sa Bayer dohodol na urovnaní väčšiny žalôb v USA, cena za to však dosiahla v prepočte viac než 9 miliárd eur. Ďalšie desaťtisíce žalôb sú na stole.  

Skúste do obdobného súdneho sporu a žiadosťou o odškodné vstúpiť na území farizejskej a o životnom prostredí tliachajúcej EÚ či priamo na Slovensku.

Uprostred pandemickej hystérie, v štáte formálnych noriem a predpisov i kontrolnej činnosti vykonávanej poloslepými úradníkmi čakajúcimi v kanceláriách na podnety, existuje právo zabiť vás – v súlade so zákonom  - polietavými prachovými časticami PM10 a PM2,5 z dopravy a domácich kúrenísk, polychlorovanými bifenylmi váľajúcimi sa v  skladoch a lesoch , výparmi z riadených i divokých skládok umiestnených v blízkosti ľudských sídel, cukrovaním poľnohospodárskych kultúr chémiou od výmyslu sveta a všeľudovou dostupnosťou rôznych chemických jedov v maloobchodnom predaji.  Vysvetlenie dostanete na tlačovej konferencii  rezortu životného prostredia.

Roundup sa stal jedom na dennej báze. Tisíce záhradkárov ním chránia záhradnú dlažbu pred cez špáry sa derúcimi zárodkami života, správcovia tokov ním manažujú brehové porasty a je aj integrálnou súčasťou boja s prioritnými invazívnymi druhmi rastlín (ambrózia palinolistá, rod. pohánkovec,   zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská, beztvarec krovitý, kustovnica cudzia, javorovec jaseňolistý). Tu však hlas lekárov a politikov nepočujete.    

Smrť je vždy smrť, ale najhoršia je tá netušená, pomalá, každodenná, bez bolesti a signálov, ktorú napokon nazveme osudom či hodíme na plecia Boha.

Skryť Zatvoriť reklamu