Strom pod stromček

Lámete si hlavu nad tým, čím obdariť na Vianoce svojich priateľov alebo rodinu?

Strom pod stromček
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Obrázok blogu

Súkromná prírodná rezervácia Vlčia má rozlohu 21,24 ha a nachádza sa v Prešovskom kraji v pohorí Čergov, v katastri obce Olejníkov v pramennej oblasti riečky Ľutinka. Pôvodne patril les súkromnému majiteľovi, od ktorého LZ VLK les odkúpil. Sumu potrebnú na kúpu lesa - 3,2 milióna korún, sa podarilo získať zbierkou Kúp si svoj strom medzi občanmi z 19-tich krajín celého sveta.

LZ VLK je majiteľom lesa už od roku 1998 a od toho času sa v tomto lese nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Les sa nachádza v závere doliny Jarabinčík v mikropovodí rieky Ľutinky, geologickým podkladom je paleogénny flyš. V nižších polohách lesa prevláda jedľová bučina, na podhrebeňových svahoch buková javorina a v závere buková javorina obmedzeného vzrastu. Prevládajúcimi drevinami sú buk, javor horský a jedľa, primiešaný je javor mliečny, brest, breza, vzácna vŕba sliezska a v podhrebeňovej časti sa vyskytuje aj jarabina vtáčia.

Obrázok blogu

Zbierka pokračuje s cieľom vykúpiť čo najviac hektárov lesa v okolí Vlčej. Ak sa chcete pripojiť k tým, ktorí pomohli zachrániť prvých 21 hektárov, kúpte si svoj strom podľa pokynov. Stav zbierky TU.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi šťastnými symbolickými majiteľmi alebo kupcami stromov sú aj známe osobnosti, ako napríklad spisovateľky Jana Bodnárová či Oľga Tokarczuková, speváci Janko Kuric z kapely Vidiek, Kuly z DESMODu, Yxo z HEXU a Jaromír Nohavica, herec Jevgenij Libezňuk, filozof Erazim Kohák, historik Pavel Dvořák a mnoho ďalších. Strom robil radosť aj dnes už nebohým lesným dobrodincom - nositeľke Nobelovej ceny za literatúru Wislawe Szymborskej či hercovi Leopoldovi Haverlovi.

Obrázok blogu

Vianočné upozornenie: Nezabudnite, že ak chcete venovať strom ako vianočný dar, treba na to myslieť v dostatočnom predstihu. Keďže každý certifikát symbolického majiteľa stromu je ručne vypísaný originál, neposielame ho e-mailom, ale výlučne fyzickou poštou.

Skryť Vypnúť reklamu

 

 

 

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 458
  •  | 
  • Páči sa:  1 477x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu