Podľa najnovších údajov až 60% európskych riek, potokov, jazier a mokradí nie je v dobrom stave. Za posledné desaťročia sme ich zničili, znečistili a nezodpovedne využívali.
Pokiaľ by sme v tomto trende pokračovali, ovplyvnilo by to všetko okolo nás – od drobností v každodennom živote, ktoré považujeme za samozrejmosť až po celkové fungovanie ekonomiky. Ovplyvní to prírodu a všetky druhy, ktoré potrebujú vodné prostredie na svoje prežitie.
Každý členský štát nesie zodpovednosť za to, že umožňuje využívať rieky, jazerá a mokrade spôsobmi, ktoré ich znehodnocujú. Napríklad priehrady a bariéry na tokoch poškodzujú prirodzený tok a mnohým rybám bránia pri reproducii. Nevhodné opatrenia v poľnohospodárstve zase spôsobujú znečistenie a nadmerné využívanie vodných zdrojov.
Členské štáty sa dohodli zastaviť drancovanie vodných zdrojov prostredníctvom Rámcovej smernice o vode – svoje sľuby ale nedodržali. Teraz chcú navyše tento dobrý predpis oslabiť.
Bez silných právnych predpisov sa ťažko menia veci k lepšiemu. V Európe však už máme dobrý predpis, ktorý chráni rieky, jazerá a podzemné vody. Je ním Rámcová smernica o vode, ktorej cieľom je okrem iného obnoviť vodné toky, ktoré nie sú v dobrom stave najneskôr do roku 2027. Aj napriek jej existencii je totiž tlak na vodné toky na Slovensku obrovský o čom svedčí nespočetné množstvo každodenných dôkazov, napr.:
Liptovská Mara: Koniec zeleného pásu?
Svetový deň vody a farizejstvo všedných dní
Zákulisné hry okolo MVE v Liptovskom Mikuláši
Ako by dopadli naše toky bez Rámcovej smernice o vode?
Aj Slovensko sa preto zapája do celoeurópskej kampane s názvom #ProtectWater (Chráň vodu) za zachovanie Rámcovej smernice EÚ o vode v súčasnej podobe.
MUSÍME KONAŤ: Odkáž Európskej komisii,aby zachovala silný právny predpis!
Prílohy:
Čaro rieky Dyje v Znojme (Foto: Rudolf Pado, 2018)
Zachované brehové a sprievodné porasty rieky, chodník pre peších turistov a cykloturistov, fitnes zóny ...




Zrevitalizovaná Chrudimka v meste Chrudim (Foto: Rudolf Pado, 2016)
Obnova meandrov, rôzne prúdivých a hlbokých úsekov, vegetácie, vybudovanie mestského náučného geologického chodníka ...





