Sú medzi nami občania, ktorí v súlade s § 15 ods. 1 a násl. zákona a odpadoch a zároveň v súlade s § 19 ods. 1 a násl zákona o správnom konaní sa posadia za stôl – a z dôvodov občianskych, osobných, altruistických – venujú vlastný čas a energiu, aby napísali formálne oznámenie na nezákonné uloženie odpadov t. j. čiernu skládku. Neanonymne – riskujúc klasické slovenské „odpovede“ zodpovedných inštitúcií i dotknutých občanov – adresujú podnet príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva (okresnému úradu odboru starostlivosti o životné prostredie) alebo obci.
Sú medzi nami občania, ktorí z dôvodu neformálnych vzťahov s predstaviteľmi miestnej samosprávy, osobných a iných väzieb, oznámia zistené skutočností neformálne osobným či telefonickým kontaktom. Zároveň uzavrú džentlmenskú dohodu o riešení zaznamenanej situácie.
Sú medzi nami občania, ktorí sa od roku 2012 rozhodli oznamovať nelegálne skládky odpadov prostredníctvom aplikácie TrashOut, dôverujúc vyhláseniam vtedajšieho vedenia Ministerstva životného prostredia SR a prevádzkovateľov portálu TrashOut.
Nakoľko neexistuje žiadna národná štatistika dokumentujúca počty občanmi formálne i neformálne ohlásených nelegálnych skládok odpadov, výpovednou sa stáva len aplikácia TrashOut. Z nej sa dozvieme, že od roku 2012 do času písania tohto textu ohlásili občania SR 7 847 lokalít z nelegálne uloženým odpadom. Vyčistených bolo 19% z nich.

Podľa teórie rozbitych okien (Broken windows theory) – túto hypotézu v roku 1982 publikovali politológ James Q. Wilson a kriminológ George Kelling v časopise The Athlantic Montthly) - môže zanedbané prostredie ako znečistenie odpadkami, posprejované steny, rozbitý mobiliár podporovať ďalšie (pokračujúce) protispoločenské konanie i rast kriminality. V prostredí, o ktoré sa nikto nestará, strácajú podľa autorov hypotézy ľudia zábrany konať proti verejnému záujmu.

Každá malá kopa si napokon vypýta viac (Zdroj: archív OZ TATRY)
Ignorovanie formálnych či neformálnych oznámení občanov, ako aj oznámení realizovaných anonymne prostredníctvom aplikácie TrashOut štátnou správou životného prostredia či samosprávami, vedie len k povzbudzovaniu páchateľov a k stupňovaniu všeobecnej spoločenskej akceptácie nezákonného konania, a to nielen v prípadoch vytvárania čiernych skládok.
V obciach, ktoré ignorujú hlásenia v TrashOut nielenže rastie objem odpadov uložených na už existujúcich čiernych skládkach, ale pribúdajú ďalšie a ďalšie lokality s takto uloženým odpadom. V samosprávach, v ktorých sa oznámenia riešia ad hoc, pristupuje sa k intenzívnej osvete i prijímaniu zásadných logistických opatrení (skvalitňovanie infraštruktúry zberu odpadov vrátane ich triedenia, rozmiestnenie fotopascí, zvýšená občianska kontrola, premena lokality s nelegálne ukladaným odpadom na „zelenú oázu“), začne po istom prechodnom období klesať početnosť lokalít s nelegálne uloženým odpadom i objem takto nezákonne uloženého odpadu.

Takto asi nie? (Zdroj: archív OZ TATRY)
Vyspelosť samosprávy identifikujeme nie podľa politických deklarácií v mediálnych nosičoch, ale podľa fyzického stavu jej katastrálneho územia, ba aj podľa schopnosti vytvoriť si registráciu v TrashOut a neformálne pracovať s touto databázou v prospech slušných občanov.
Vyspelosť občanov sa prejavuje v neanonymnom konaní, v schopností vidieť problém a ohlásiť ho – v súlade so zákonom – príslušným inštitúciám, lebo len byrokratický formálny úkon môže v budúcnosti generovať konzekvencie voči nekonajúcim úradom.
Teória rozbitých okien varuje pred ľahostajnosťou, ktorej výsledkom môže byť postupná degradácia rozsiahlych oblastí verejného priestoru, a to len preto, že sa nám nechcelo páliť si prsty.
P.S:
Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) zaslalo v súvislosti s ignorovaním výstupov aplikácie TrashOut štátnou správou životného prostredia i samosprávami list ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (23.03.2020), ministrovi vnútra Romanovi Mikulecovi (23.03.2020) a prezidentke Zuzane Čaputovej (01.05.2020). Ani na jeden doporučený list sme k dnešnému dňu nedostali odpoveď. A reálne kroky žiadne.