V Demänovej pozabudli, že toky nie sú stoky

Keď verejný záujem končí pri bráničke domu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Po vyčistení potoka Jamníček pod obcou Jamník a Jalovčianky na sútoku s Váhom sa Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) a LIPA – Liptovskí aktivisti pozreli na Demänovský potok (Demänovka) v úseku od poľnohospodárskeho družstva v smere do mesta Liptovský Mikuláš.

Predakciové slova člena SRZ Liptovský Mikuláš Jozefa Kokošku: „Je to tak na trištvrte hodiny, bude tam pár vriec“, už o chvíľu narazili na realitu. Pneumatiky, stavebný odpad, plastové kanistre, dvere, zárubňa je len krátky výpočet ozdôb, ktoré lemovali inundáciu horského toku v predhorí národného parku Nízke Tatry. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva plné prívesné vozíky odpadu, ktorý bol odovzdaný v liptovskomikulášskom zbernom dvore, sú vizitkou ľudí pre ktorých verejný záujem končí pri ich vlastnom dome. 

Zároveň bolo zistené nelegálne zasypávanie inundácie potoka stavebným odpadom a výkopovou zeminou, ktoré sme už odstúpili okresnému úradu. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

OZ TATRY pred časom vyzvalo spolupracujúcich aktivistov – a v následnej fáze aj starostov v okrese Liptovský Mikuláš – k zaslaniu tipov na úseky vodných tokov, ktoré by si zaslúžili pozornosť v podobe očisty. Podmienkou je iba to, že obec zabezpečí odovzdanie vyzbieraného odpadu na zneškodnenie alebo zhodnotenie. Na základe spätnej väzby sme počas necelých dvoch týždňov zorganizovali tri brigády.     

Skryť Vypnúť reklamu

Alena Vlčková, starostka obce Jamník: „Chcem sa veľmi pekne poďakovať za akciu čistenia toku Jamníček. Som veľmi rada, že ste nám pomohli pri vyčistení časti toku a spolu s dobrovoľníkmi sa prispelo k záslužnej veci. Dúfam, že takáto dobrá spolupráca bude aj naďalej. Naposledy sme riešili s p. Vlčekom aj výsadbu stromov v spolupráci s Urbárskym spoločenstvom, ale podrobnosti budeme vedieť až po ďalších konzultáciách. V prípade nejakých návrhov na spoluprácu sa určite ozveme.“

Ľubica Rybárska, referent, OÚ Smrečany: „Pozdravujeme zo Smrečian, ďakujeme za Váš list s iniciatívou „Toky nie sú stoky“.  Posielame Vám náš  tip na potok, ktorý by si zaslúžil očistu. Ide o časť potoka Okoličianka (v Smrečanoch nazývaný Porubský jarok) v katastri Obce Žiar v mieste, kde cez potok prechádza cesta spájajúca Smrečany a Veternú Porubu. Dnes sme sa tam boli pozrieť s pánom starostom, urobili sme pár fotografií. V okolí „môstika“ či skôr potrubia popod cestu, je vzhľadom na dostupnosť autom pomerne veľa neporiadku, v koryte potoka i v okolí. Časť odpadu je na obrázkoch viditeľná, časť je prekrytá lístím.V prípade, že v rámci Vašich aktivít túto lokalitu, či  priľahlú časť Okoličianky, vyčistíte, Obec Smrečany v spolupráci s Obcou Žiar sa postará o zhodnotenie odpadu, prípadne jeho zneškodnenie v príslušnej organizácii. Ďakujeme za iniciatívu, v prípade otázok nás kontaktujte.“

Skryť Vypnúť reklamu

Milan Zuzaniak, starosta obce Jakubovany:  „Ďakujeme za Vašu ponuku.V našej obci Jakubovany a našom k.ú. dva krát do roka vykonávame kontrolu plôch, či nevznikla čierna skládka. Zároveň pri každom výjazde do okolia obhliadame terény. Tiež nám v tom pomáhajú poľovníci a urbárnici. V roku 2018 až 2020 sme vždy na jar vykonali čistenie nášho katastra, keď sme odstraňovali odpady , niektoré už aj zarastené v drevinách. Nad obcou máme protipožiarnu nádrž a pokiaľ túto kontrolujeme, tak z chatovej oblasti tu nie sú žiadne doplavené odpady. Problém ktorý sme mali každoročne - nájdené zvyšky z rozobratých motorových vozidiel - sme tohto roku zaznamenali len raz a tento odpad sme odstránili, keď bolo zahájené správne konanie Okresným úradom Liptovský Mikuláš, lebo sa tam nachádzali aj odpady stavebné a podnet dal p. Běhal.“       

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Podporte Občianske združenie TATRY pravidelným mesačným príspevkom (trvalý príkaz) alebo venovaním 2%-nej asignácie dane.

Pridajte sa k nám, informácie o akciách na Facebooku spolupracujúcej organizácie OZ LIPA – Liptovskí aktivisti.  

Foto: Roman Běhal, Jozef Kokoška    

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 437
  •  | 
  • Páči sa:  1 024x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu