
Televízia Markíza – 28.03.2020, reportáž Odpad nosia k rieke
Podľa zákona o odpadoch je za nakladanie s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi zodpovedá obec. Citovaná právna norma zároveň v § 15 upravuje zodpovednosť za nezákonné umiestnenie odpadu vrátane administratívneho postupu po jeho ohlásení. V prípadoch, v ktorých nebola zistená zodpovednosť správcov, nájomcov či vlastníkov pozemkov na ktorých bol tento uložený, nebol stotožnený páchateľ, je komunálne i drobné stavebné odpady povinná odstrániť obec. Obcou vynaložené náklady sa zároveň premietajú – rozpočítavajú – do budúcoročných poplatkov za odpady a drobné stavebné odpady. Aj slušní ľudia zaplatia za ľahostajnosť gaunerov.
V Brzotíne sú páchatelia známi, ale ich predstava sveta je nastrčená ruka a ako starý drôt pokrútené paragrafy práv a povinností.
Napriek tomu, že na riešenie rómskej problematiky sa minuli desiatky miliónov eur, napriek stovkám absolventom odboru sociálna práca, ktorých chrlia naše početné vysoké školy, napriek blahorečeniu bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka a zatracovaniu Ábela Ravasza súčasným premiérom v nekorektnej a prvoplánovej politickej hre nájdi päť rozdielov, reálne výsledky v osadách sú zriedkavé a akcesorický roztrúsené ako opál v Dubnických baniach.
Značná časť obyvateľov rómskych komunít neplatí za nakladanie s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi, nevlastní nádobu na komunálny odpad, nezapája sa do všeobecne platnej povinnosti odpad triediť atď.
Aktivačné práce a drobné obecné služby financované prostredníctvom rôznych nástrojov aktívnej politiky zamestnanosti sú vykonávané na rôznej výkonnostnej i kvalitatívnej úrovni, väčšinou žiaľ ide o neefektívne mrhanie finančnými zdrojmi pri ktorom hodnotu za peniaze nenájdete ani pomocou lupy, iba náhodným spôsobom odstraňujú dôsledky namiesto systematického riešenia príčin.
Tento rozpor medzi literou zákona a realitou nielenže závažným spôsobom poškodzuje lokálne životné prostredie, ale generuje a stupňuje konflikt medzi marginalizovanými skupinami obyvateľstva a miestnymi obyvateľmi, je živnou pôdou pre pravicových populistov.

Pribylina, na brehu územia európskeho významu Belej
Kam až vedie kombinácia ľahostajnosti, pokrútených paragrafov a latentného rasizmu dokumentuje aktuálna situácia v obci Pribylina. Starosta obce túžiaci po pomste, niekoľko rokov ignorujúci metastázovanie problému v osade, za nečinnosti niekoľkých splnomocnencov vlády pre rómske komunity, sa dnes zubami – nechtami bráni vykonaniu rozhodnutia OÚ Liptovský Mikuláš o odstránení cca 1 100 ton nezákonne uložených odpadov do 31. mája 2020.
V korona atmosfére, v ktorej štát vyzýva občanov k maximálnej opatrnosti a my netušíme nič o spoľahlivosti kolektívnej imunity v rómskych osadách rozosiatych po celom Slovensku, z Pribyliny presakujú správy o tom, že hlavný guru obce tvrdohlavo odmieta objednať a nasadiť na likvidáciu skládky stavebnú techniku. Navrstvený, hnijúci a zapáchajúci odpad sú nútení odstraňovať príslušníci minority ručne.
A predstavte si, pán premiér Matovič, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Liptovský Mikuláš i vedenie Úradu verejného zdravotníctva, ľudia, ktorých nikto nenaučil kontextovému mysleniu, v tom nevidia ohrozenie verejného zdravia.

Darina Madajová, Úrad verejného zdravotníctva, Odbor hygieny životného prostredia
Svet verbálne prepálených a dĺžkou únavných tlačových konferencií nezrkadlí realitu v teréne. V regiónoch o nás rozhodujú konkrétni ľudia vegetujúci na početných flekoch štátnej správy a samosprávy, s ich odbornými a morálnymi obmedzeniami.
V rómskych osadách sa už dávno testuje. Trpezlivosť. A pod kotlom je naložené dostatočne.
Plavecký Štvrtok:



P.S:
Pokiaľ chcete podporiť OZ TATRY finančným príspevkom, tak máte nasledujúce možností: jednorazový dar, pravidelný mesačný príspevok prostredníctvom trvalého príkazu, venovanie 2%-nej asignácie dane. Všetky potrebné údaje nájdete tu. ĎAKUJEME.