Cymbelin v Trnave

William Shakespeare ma prenasleduje. Ale robí to tak prefíkane, že si vlastne myslím, že si to len nahováram. Každopádne ho však obdivujem. Vzťahy v jeho hrách sú prepletenejšie ako v argentínsko – mexickej telenovele, len on to stihol vtesnať do troch hodín, a dialógy či pointa sú neporovnateľné. A jeho majstrovstvo vyjadriť chvíle mučivého súženia, humoru či veľkej radosti zo šťastného rozuzlenia drámy v živote ním stvorených alebo historických postáv je jednoducho neopakovateľné. Neinak to bolo aj v premiére romance Cymbelin, ktorú uviedlo Divadlo Jána Palárika v Trnave v sobotu 2. júna tohto roku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zamotané rodinné vzťahy staroanglického kráľa Cymbelina byneboli také zamotané, keby nebol mal tri vlastné deti a jedno nevlastné.A keby tie vlastné deti o sebe aspoň vedeli. Teda keby tie dve z nich,čo o sebe vedeli, vedeli aj to, že sú Cymbelinovymi synmi a že majúsestru, ktorá vie že je princezná. A keby tá ich sestra Imogena nikdynestretla šľachtica Posthuma Leonata, tiež by to dej zjednodušilo. Možno by sajej macoche ľahšie podaril jej plán, aby si zobrala za muža jej vlastného synaClotena a nie Posthuma a tým mu (Clotenovi) zabezpečila anglický trón,ktorý sa však dostáva do ohrozenia Rimanmi, keďže im Cymbelin pod vplyvomkráľovnej odmietne platiť tribút...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale kráľovná sa nevzdáva. Ale nevzdáva sa ani Posthumovverný sluha Pisanio, ktorý sa počas Posthumovho odlúčenia od Imogeny staráo jej bezpečnosť. Keď zistí, že Posthumus prepadol klamnému presvedčeniu,že je mu Imogena neverná a chce aby ju Pisanio zabil, ten nesplní príkazsvojho pána ale posiela Imogenu v prestrojení za páža k veliteľovirímskych vojsk Caiovi Luciovi.

Imogena, šokovaná Posthumovým prístupom, nevediac prečo jutento zavrhol, ohrozovaná zo strany kráľovnej a jej syna Clotena sa ocitána úteku. V prestrojení za páža pod menom Fidélio stretáva svojich bratov,lež nevie o tom že sú to oni, pretože ako už bolo povedané ani netuší žeby nejakých bratov mala mať. Vypije však jed/nejed o ktorom si myslela žeje to posilňujúci liek a upadne do spánku podobnému smrti. A udalostisa hýbu. Starší z bratov utne v náhodnej potýčke hlavu Clotenovi,ktorý je v rámci svojho plánu oblečený v Posthumových šatácha čaká na Imogenu v prístave, pretože Pisanio mu povedal, že sa tammá stretnúť s Posthumom, a Cloten chce využiť príležitosťa zmocniť sa Imogeninho cnostného tela. Ale tá spí v chatrči omámenájedom/nejedom. Keď sa bratia so svojim únoscom Belariom o ktorom si mysliaod ranej mladosti že je ich vlastný otec, vrátia do chalupy, nájdu Imogenu/Fidelianehybnú(ého), tak si myslia že je mŕtva(y). A na dôvažok, starší bratdovlečie Cloténovo bezhlavé telo a Belarius v ňom spoznávakráľovského synka. Nechajú ich tam ležať obsypaných kvetmi. Imogena sa prebúdzaa vidí telo v šatách svojho manžela čím podľahne ilúzii, že je tomŕtvy Posthumus. Následne prepadne ukrutnému zúfalstvu a jej hnevpadá na Pisaniovu hlavu:

SkryťVypnúť reklamu

„Bodaj by všetkykliatby, ktorými Hekuba v hneve Grékov preklínala, na teba, Pisanio,dopadli, a navyše strp moje prekliatie! Spriahnutý s prekliatymClotenom si hlavu môjmu manželovi sťal.“

Zrazu však prichádza rímske vojsko a Caius Lucius prijmeImogenu/Fidelia do svojich služieb.

Medzitým sa Cymbelinovi unesení synkovia aj so starým Belariomdajú naverbovať do britskej armády, a takisto aj Posthumus ktorý už ľutujesvoje rozhodnutie nechať zabiť Imogenu, prechádza z rímskeho tábora, kdebol v exile, do britského a spolu zvrátia víťazstvo na Cymbelinovustranu. Caius Lucius aj s Imogenou/Fideliom padnú do zajatia. Kráľovnázomiera v šialenstve, aj preto, že nevie nič o Clotenovom osude. Nakoniecsa všetci živí ocitajú pred Cymbelinom, buď ako hrdinovia, alebo ako zajatci nastrane porazených.

SkryťVypnúť reklamu

O záverečnom rozuzlení sa mi nechce písať, pretože takdobre ako to „oni“ zahrali to ja neopíšem, a William to už raz aj tak napísal,tak čo sa budem oné, siliť do výkonu, keď je piatok. Choďte si to pozrieť sami.

Na záver snáď len už len pochváliť výkon Andreja Palka v náročnejdvoj roli Clotena a Posthuma (Cloten vyzeral ako mix NožnicovorukéhoEdwarda s členom skupiny Kiss – fotogaléria celého predstavenia tu: http://djp.sk/galeria_cymbelin.php), tiež výkon Andrei Ballayovej za stvárnenie Imogeny, a mimoriadneoceňujem poctivý herecký výkon skvelého Jozefa Bujdáka v rolinajslizkejšieho zvodcu Iachima. Originálny bol aj autor hudby Juraj Péč, ktorýsedel v kúte javiska v čiernom oblečení, s tvárou namazanou načierno (aby splýval a nerušil oko diváka), a sprevádzal výkony hercov hrouna gitaru a vínové poháre naplnené vodou. Bravo.

SkryťVypnúť reklamu

Poučenie na záver – Shakespearove umenie povznáša ducha (ainšpiruje tvorcov telenoviel :).

Vladimír Palko ml.

Vladimír Palko ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Historik a publicista Zoznam autorových rubrík:  kultúrazábavapolitikakomunizmusčo mám rádSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu