Mestská polícia: nielen Nesrovnalova hanba

Písmo: A- | A+

Nezasahovanie v problematických oblastiach, naozaj podivné štatistiky, absencia rešpektu,  neschopnosť využiť kamerový systém na potieranie priestupkov? Vitajte vo svete primátorovej Mestskej polície.

Môže nám primátor Nesrovnal rozprávať, ako Bratislava pracuje, ale stačí desaťminútový rozhovor s obyvateľom jednej z problematických oblastí v centre mesta a cítite sa ako v Kocúrkove.

Pred dvoma rokmi som sa zastal obyvateľov Podhradia, ktorí sa vďaka porušovaniu nočného pokoja, agresívnym opilcom a nenažratým šenkárom z Beblavého, Židovskej a Mikulášskej málokedy vyspia. Žiadna dlhodobá pozitívna zmena nenastala, len výhovorky Mestskej Polície, zľahčovanie problému, výčitky, ako im chýba kamerový systém. Medzitým už kameru majú, ale údajne na nej nič nevidieť a keď aj vidieť, nemôžu zasiahnuť, lebo je ich málo a zasahovať v dave nie je pre nich bezpečné. Na otázku, prečo nezasiahnu ešte pred tým, ako sa v Podhradí zgrupí dav, veď to vidia na nie lacnej kamere kúpenej za peniaze daňových poplatníkov, len habkanie a ďalšie výhovorky. Začarovaný kruh.

Takúto skúsenosť máme (nielen) z mimoriadnej komisie pre dopravu a verejný poriadok z augusta tohto roku, ktorú som zvolal aj na žiadosť občanov z Podhradia, aby sa mohli konfrontovať so zástupcom Mestskej polície. Teda konkrétne tí občania, ktorí ešte nie sú demotivovaní neschopnosťou a nečinnosťou mestských bezpečnostných zložiek, ale aj Policajného zboru SR.

Občania tvrdia toto (tri výňatky z mailovej komunikácie za posledné dva roky):

Ignoracia zo strany oboch policii je ocividna, statni sa minuly piatok presli v aute medzi tym davom bez zastavenia, mestski ma odporucili na statnych a zaradili do poradia, ze poslu hliadku ked sa uvolni. Este rano o 3 na zemi pred Certom valali opilci.

Kamera je zbytocna.

Tabule so zakazom pitia zmizli.

Policia (mestska aj statna) nadalej nekona efektivne alebo nekona vobec a to aj po mnohonasobnych urgenciach zo strany obyvatelov v priebehu jednej noci. Maximalne vykonaju preverenie oznamenia, resp. “kontrolu” prevadzkarni na Beblaveho ul. avsak toto nema ziadny efekt a hlucni a podnapiti zakaznici prevadzkarni vo velkych poctoch (cez teple noci aj 100-200 ludi) ostavaju nepovsimnuti na uliciach (Beblaveho, Mikulasska). Pripadne sa policajti (statni aj mestski) len prevezu cez ulice v aute (vystupit by bolo pre nich asi namahave alebo dokonca nebezpecne), alebo nepridu vobec.

Naviac, novoinstalovana kamera na Beblaveho/Mikulasskej ul. napojena na Mestsku policiu vobec nepomaha, napriek tomu, ze Mestska policia takto v priamom prenose vidi za jeden vecer/noc desiatky poruseni viacerych platnych VZN, vsetko toto vsak ignoruje.

Mestská polícia častokrát zareaguje slovami, že je limitovaná svojím personálom a nemôže ho vystavovať "hrozbe", ktorú predstavuje cca 200 ľudí opíjajúcich sa na našich uliciach.

Inými slovami, spomínaná hrozba zostáva a je priamo prenášaná na nás, obyvateľov.

Ja osobne rozumiem, že mestskí policajti nechcú dostať "do držky", mňa samotného niekoľkokrát ožrani verbálne napadli, lebo som si dovolil ich požiadať, aby sa presunuli na iné miesto. Nečudoval by som sa, ak by sa na mňa vrhli aj päsťami. Vlastne to už aj očakávam.

Doplňte si k tomu kopanie do vchodových dverí od opilcov, ktorí boli upozornení, aby boli tichšie, atď., level pomoci a ochrany obyvateľov nula celá nula, hanba na sto rokov.

Naozaj podivné štatistiky

Keď som Mestskej polícii adresoval otázku, či neposilní hliadky v Podhradí, zaznela odpoveď, že museli povinne alokovať hliadku na Obchodnú ulicu po vražde Henryho Acordu a na viac nemajú personálnu kapacitu. A medzi riadkami mi bolo naznačené, že občania Podhradia sa asi ani veľmi na rušenie nočného pokoja nesťažujú, čo mi následne potvrdila aj štatistika volaní na číslo 159 od zástupcu Mestskej polície. V oblasti ohľadne rušenia nočného pokoja za rok 2017 a prvú polovicu roku 2018 evidovala Mestská polícia len 11 podnetov, z čoho 3 riešila blokovým konaním.

Viem, čo si myslíte - tak Palko sa tu bije za občanov a tí sú leniví zavolať policajtov???

Zopár overovacích telefonátov a mailov s printscreenmi obrazoviek telefónov rezidentov Podhradia ukázalo, že okolo desať hovorov na čísla 158 a 159 kvôli porušovaniu nočného pokoja občania Podhradia vykonajú za jeden víkend! Za rok a pol ich muselo byť koľko? Dvesto? Tristo? Nevieme. Systém Mestskej Polície ich eviduje jedenásť. Bodka.

Nielen Nesrovnalova hanba

Po všetkých týchto informáciách a konfrontáciách sa ukázali dva poriadne zhnité fakty.

Prvý, primátor Nesrovnal totálne kašle na Mestskú políciu. S výnimkou, keď ju môže využiť na PR (napríklad stráženie nedokončeného Starého mosta pol roka dvoma hliadkami celú noc) a pretŕčať sa s ministerkou Sakovou a vyškierať sa nám do očí, ako ide posilňovať bezpečnosť ľudí. Teda konkrétne ľudí na Obchodnej, ale nikde inde, lebo musia stáť tam.

Druhý fakt je, že podfinancovaná a personálne podvýživená Mestská polícia, aby bola krytá, sa musí oháňať prapodivnými „štatistikami zo systému“, aby si mohla lepšie odôvodniť nezasahovanie v niektorých oblastiach. Štatistikami, ktoré sa ani zďaleka nezhodujú s realitou. Štatistikami, ktoré dodávali miestnemu úradu, ale úradník si nedokázal zrátať dve a dve. Štatistikami, ktoré mal starosta Starého mesta k dispozícii, ale nechal sa buď oklamať, alebo ich ignoroval. V oboch prípadoch zlyhanie.

Riešenie

V prvom rade je nutné okamžite zvýšiť počet príslušníkov Mestskej polície v nočnej službe na všetkých miestach, kde sa občania dožadujú ich prítomnosti a zásahu. Dúfam, že nový primátor sa situácii bude venovať prioritne.

V druhom rade je nutné zabezpečiť monitorovanie hovorov na číslo 159 spoľahlivým systémom, s ktorým sa nedá manipulovať a bude verne zaznamenávať všetky podnety porušovania nočného pokoja.

Tretím opatrením, ktoré zlepší životné podmienky rezidentov, je založenie nočnej verzie inšpektorov verejného poriadku. Je jasné, že verejný poriadok sa v Starom Meste porušuje najmä v noci, ako zo strany návštevníkov, tak zo strany prevádzok. Inšpektori verejného poriadku s pracovnou dobou od 8 do 16 tieto problémy nevyriešia, vlastne sa ani o väčšine z nich nedozvedia, ak budú informácie čerpať z oficiálnych štatistík Mestskej polície.

Tento rok boli Staromešťania svedkami mnohonásobného vandalizmu, lúpeží, krádeží, nekalých činností podvodníkov, vraždy, bitiek, a takmer neustáleho porušovania Všeobecne záväzných nariadení o porušovaní nočného pokoja, verejného poriadku, atď. Zároveň politici robili všetko preto, aby do Bratislavy prilákali čo najviac turistov. Nechápu však, že ruka v ruke s dobrou reklamou musí prísť aj posilnenie bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov Starého Mesta. Vedenie Starého Mesta a vedenie magistrátu túto úlohu priam tragicky nezvládli. Je čas na zmenu. 

Autor je kandidátom na poslanca Miestneho zastupiteľstva Bratislava - Staré Mesto za koalíciu NOVA - OKS - SaS - OĽANO - SME RODINA - KDH - ZZ. Na post starostu podporuje Zuzanu Aufrichtovú.

Skryť Zatvoriť reklamu