Otváracie hodiny v Starom Meste, alebo ako to Aufrichtová dala na Nesrovnala, na Števčíka a nakoniec aj na Fica.

...ale je tu aj jedna dobrá správa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová sa stala známou tým, že musela na Nesrovnalovom magistráte znášať od nadriadených psychický nátlak. Nedávno psychickému nátlaku vystavila Staromešťanov.

Ale od začiatku. V septembri miestne zastupiteľstvo jednohlasne prijalo nové Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o prevádzkových hodinách. Návrh úradu sa mi nepáčil, preto som podal dva "pozmeňováky", ktoré našli podporu naprieč politickým spektrom. Spočíval v rozdelení týždňa na pokojnejší pracovný a búrlivejší víkend. V nedeľu - štvrtok budú musieť podniky zatvárať o 23:00, diskotéky 24:00, piatky a soboty budú reštaurácie a bary do 02:00 a diskotéky do 03:00. Sprísnilo sa aj posedenie na terasách.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viem, trochu nespravodlivé. Pre oba tábory. Ale pre prevádzky to mohlo dopadnúť aj horšie - poslanec Mikulášek z Tímu Vallo navrhoval cez týždeň zatváračku pre podniky o 22.00, našťastie získal len čiastočnú podporu v svojom klube.

Nechceme predsa mŕtve mesto, hľadal sa kompromis. A ako vidno, aj sa našiel.

Na Števčíka

Lenže starostka Aufrichtová obratom avizovala, že iniciuje otvorenie VZN ešte tento rok. Okamžite som si spomenul na bývalého starostu Števčíka, ktorý sa pred piatimi rokmi tiež zľakol tlaku prevádzok a organizátorov "Party u Rada", prísnejšie VZN nepodpísal a svoje konanie škandalózne zdôvodňoval narýchlo pozliepanou právnou analýzou.

Skryť Vypnúť reklamu

Aufrichtovej konanie je sofistikovanejšie než Števčíkove, zdôvodňuje ho rôznymi proxyproblémami, ktoré vraj nové VZN obsahuje. Je to však len dymovnica, vždy šlo, ide a pôjde len o otváracie hodiny. A bohužiaľ aj o ohýbanie názorov poslancov k tomu správnemu výsledku.

Na Nesrovnala

Teraz sa presunieme v čase pár týždňov dozadu.

Aufrichtová zvolala cez facebook 2. novembra stretnutie s obyvateľmi na štvrtok 4. novembra. Aj napriek šibeničnému termínu ľudia prišli. Nasledovalo však prekvapenie, keď rezidenti zistili, že do Zichyho paláca prišli aj prevádzkari. Pričom prevádzkari sa so starostkou stretli už pred tým. Stretnutie iniciovala Aufrichtová, obyvatelia ani poslanci sa ho však nezúčastnili - lebo o ňom nevedeli.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo samotného stretnutia "s obyvateľmi" sa stala veľká fraška. Namiesto aby sa väčšinovo vyjadrovali rezidenti, sa vyše hodinu vyjadrovala starostka a neprimerane veľký priestor dostal aj nočný primátor, ktorý tam ani nemal čo hľadať. A potom obyvatelia a prevádzkari približne 50:50. Že to bola viac hádka ako diskusia, asi neprekvapí.

V konečnom dôsledku Zuzana Aufrichtová buď náhodou, alebo cielene vytvorila psychický nátlak na obyvateľov (tých ktorí ešte nerezignovali na svoje práva). V skratke, dala to "na Nesrovnala".

Otvorená zostala otázka, či sa ešte stretne výlučne s rezidentmi bez účasti prevádzkarov. Pokiaľ viem, takéto stretnutie sa doposiaľ neuskutočnilo. Uskutočnila sa však iná fraška, keď Aufrichtová ustanovila pracovnú komisiu pre vznik VZN, ktorej výsledkom je nový návrh, ktorý ani v jednom bode nezlepšil postavenie rezidentov, práve naopak, maximálne vyšiel v ústrety prevádzkam práve v otázke otváracích hodín. Pretože ide len o ne.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Fica

V 25-minútovom Aufrichtovej úvodnom slove v Zichyho paláci však zaznela aj jedna pozitívna správa. Mestská časť vraj zavádza inštitút nočného inšpektora verejného poriadku. Skvelé! Lenže...

O tejto možnosti som písal na tomto blogu ešte pred troma rokmi a návrh na jej realizáciu som predložil na prvom možnom zasadnutí komisie pre verejný poriadok. Úradu sa komisia pýtala, či sa nápad dá uskutočniť. Prednosta miestneho úradu však návrh komisie vyhodnotil ako drahý a neuskutočniteľný. Ďalšie dva roky mi starostka hovorila to isté. Nedá sa

A zrazu sa dá.

Nie som nejaký útlocitný, čo sa týka krádeží mojich nápadov pre zlepšenie života Staromešťanov. Príbeh tejto ukradnutej myšlienky mi však pripomína náš parlament, keď bola dnešná koalícia v opozícii a vždy, keď predložili nejaký dobrý návrh, väčšinový Smer ho odmietol, okopíroval a o pol roka presadil ako svoj vlastný.

Dnes túto stratégiu Ficovho Smeru použila podpredsedníčka OKS a kandidátka SaS v parlamentných voľbách.

Ale ako som už naznačil vyššie, je to dobrá správa. Uvidíme ako sa inštitút nočného inšpektora osvedčí. Len škoda, že nám nikto z úradu neprišiel na komisiu pre verejný poriadok odprezentovať, ako bude vyzerať náplň práce a modus operandi inštitútu, ktorý vraj funguje už od 1. decembra... amatérčina.

Záverom

Fakty sú jasné. Mestská časť má schválené nové VZN, má začať platiť od 1. januára. Nový návrh VZN z Aufrichtovej dielne je jasne v neprospech rezidentov, pretože kumulatívne predlžuje otváracie hodiny terás, krčiem a diskoték o 17 hodín týždenne.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa budú meniť v čase a priestore názory jednotlivých poslancov miestneho zastupiteľstva. Skúsim im pripomenúť, že sú to obyvatelia Starého Mesta, ktorých záujmy zastupujú.

Rozhodne sa v utorok.

Vladimír Palko ml.

Vladimír Palko ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  128
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Človek, občan, zaujímajúci sa o dianie okolo seba. Poslanec MZ v bratislavskom Starom Meste. Bežec, lezec, cyklista, fanúšik kettlebells a workoutových ihrísk. Zoznam autorových rubrík:  kultúrazábavapolitikakomunizmusčo mám rádSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu