Progresívci pridali úradníkom 420.000 EUR, teraz zdierajú rodičov škôlkarov

Na minulotýždňom zastupiteľstve som v „pozmeňováku“ navrhol, aby Staromešťania platili v škôlkach iba 30 EUR a nestaromešťania 180 EUR. Za môj návrh hlasovali až traja poslanci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Výsledkom hlasovania zastupiteľstva bolo zvýšenie mesačného poplatku na dieťa z 25 na 45 EUR a pre nestaromešťana 90 EUR.

Môj osobný názor je, že mestská časť má právo zadotovať, čo si vyberie. Niekto preferuje kultúru, iný škôlky. Lenže spravovať škôlky je jej zákonnou povinnosťou, dotovať kultúru nie.

Drvivá väčšina staromestských poslancov sa vydala cestou vyťahovania peňazí z rodičov budúcich daňových poplatníkov, namiesto hľadania iných rozpočtových riešení.

Ale pýtam sa, začala sa tá cesta minulý týždeň?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie. Treba sa vrátiť pol roka dozadu, keď Team Vallo a Staromestský klub v decembri 2018 schválili najnezodpovednejší rozpočet v dejinách Starého Mesta.

Schvaľovaný rozpočet bol pripravený exstarostom Števčíkom. Škrtol napríklad 51.000 EUR z kapitoly životné prostredie, z toho konkrétne 20.000 EUR určených na čistenie ulíc a vynášanie smetných košov, či 27.000 EUR z kapitoly verejná zeleň, atď.

Zoškrtané financie potom Števčík buldozérom nahrnul úradníkom. 420.000 EUR, čiže navýšenie o takmer 12%. A Team Vallo spolu so Staromestským klubom za to zahlasovali. Progresívne.

Starostka Aufrichtová urobila do Števčíkovho rozpočtu jediný zásah, keď na pôvodne desaťtisícovú položku cyklotrasy nahádzala lopatou ďalších 50.000 EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som protestoval, dostalo sa mi napríklad od dnešnej vicestarostky za KDH odpovede v podobe argumentu, že nalievanie peňazí do životného prostredia a odpadového hospodárstva nič nevyrieši a musia sa nastaviť kontrolné mechanizmy, ktoré proces zefektívnia. Čo by bolo samozrejme fajn, keby v kapitole služieb verejného poriadku, venujúcej sa presne tejto kontrole, neboli tiež výrazné škrty. Keď som na to upozornil, odpoveď som už nedostal.

Samozrejme, navrhol som pozmeňujúce návrhy, ktoré mali vrátiť peniaze do kapitol, z ktorých boli odobraté, rátajúce aj s rozumným navýšením pre administratívu (170.000 namiesto 420.000 EUR), dokonca by sa navýšilo aj na cyklodopravu. 

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapivo, moje pozmeňujúce návrhy sa najmenej páčili poslancom SaS Nicholsonovej a Osuskému. Nicholsonová sa dokonca tvárila, že im nerozumie.

Vnímam to tak, že im asi bolo blbé, že musia hlasovať za takú ficovinu a museli si to nejako obhájiť sami pred sebou.

Čo už.

Vráťme sa do súčasnosti.

Aj minulý týždeň zazneli rôzne argumenty navodzujúce dojem, že za zvyšovanie poplatku škôlkarom vlastne môže Danko so svojimi obedmi zadarmo, dovolenkovými poukazmi... ako keby už tieto veci neboli dlho známe. Už z populistickej povahy vládnej koalície sa malo počítať nielen so známymi, ale aj s ďalšími mimoriadnymi rozpočtovými výdavkami, najmä v predvolebnom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže realita ukázala niečo iné.

V priebehu roka sa samozrejme rozpočet mení, ale pochybujem, že sa pri dnešnom mentálnom nastavení progresívneho zastupiteľstva bude meniť v prospech rodičov škôlkarov, alebo občanov všeobecne.

Faktom zostáva, že staromestské zastupiteľstvo bez hanby hodilo svoju finančnú nezodpovednosť na mladé rodiny, keď im vyrúbilo takmer 100-percentné zvýšenie mesačných poplatkov na dieťa.

Som zvedavý, čoho sa ešte dočkáme od zastupiteľstva, ktoré je ochotné namiesto našej budúcnosti radšej zadotovať úradného šimľa.

Vladimír Palko ml.

Vladimír Palko ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, občan, zaujímajúci sa o dianie okolo seba. Poslanec MZ v bratislavskom Starom Meste. Zoznam autorových rubrík:  kultúrazábavapolitikakomunizmusčo mám rádSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu