Vedieť povedať nie

Je to umenie. Vyžaduje si to pevný postoj k morálnym hodnotám, byť si vedomý konzekvencií, ktoré po takom zásadnom nie môžu prísť. Napríklad pred rokom 1989. Prišiel za vami príslušník Štátnej bezpečnosti, slušne pozdravil, legitimoval sa a chcel sa s vami na chvíľu porozprávať, napríklad o nejakom vašom kolegovi z práce, vzdialenejšom či bližšom príbuznom, o farárovi vo vašom meste či obci...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Boli tri možnosti, ako ste mohlizareagovať. Prvý prístup bol pre dobu komunizmu bezrizikový a submisívny –začali ste vedome spolupracovať, plniť úlohy svojho riadiaceho pracovníka. Špicľovaniea donášanie vám stáli za rýchly postup v práci a ak ste boli na nejakomdôležitejšom poste z ktorého ste mohli vyťažiť a poskytnúťbezpečnosti viac informácii, plynuli vám z toho aj iné nezanedbateľné výhody– od bezproblémového prijatia vášho dieťaťa na VŠ, výhodného získania pozemku, domčeka (nehnuteľnosťpo emigrantovi) či vycestovacej doložky, cez zahladenie priestupkov až po napríklad darčeky od “nich“pri vašom životnom jubileu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý prístup bol vyhýbavý – lenste sa s pracovníkmi Štátnej bezpečnosti slušne porozprávali, ale dokopy munič nepovedali. Alebo povedali? Rozhodne ho ale dnes prezentujete ako vyhýbavýv tom zmysle, že ste nikomu neublížili. Naozaj? Ale je pochopiteľné že sastali aj také prípady, veď nie každý mal odvahu (používa sa aj expresívny výraz„gule“) na to, zabuchnúť dvere pred príslušníkom ŠtB a poslať hokadeľahšie.

Našťastie existujete aj vy,tretia skupina ľudí, občania druhej kategórie, ľudia so záporným vzťahomk „ľudovodemokratickému zriadeniu“ ktorí ste im to povedať dokázali anezradili svoje mravné zásady. Samozrejme vediac, že ste svojim postojom riskovali svoju prácu, možnosťvyššieho vzdelávania Vašich detí a možno aj nekrátky pobyt vo väzení. Stačilopovedať medzi dverami: „Nech sa páči, poďte ďalej, uvarím vám kávičku“, niečoby ste v lepšom prípade príslušníkom natárali a mali by ste pokojsvätý. A možno nemali. Ale Vy ste povedali „Nie, prepáčte, dovidenia.“A potom ste prežili bezsenné noci premýšľajúc, akým spôsobom sa k Vámtento bumerang vráti. Či sa v blízkej budúcnosti nedozviete, že sa Vašedieťa nemôže prihlásiť na gymnázium kvôli zlému kádrovému profilu svojichrodičov, alebo že vycestovaciu doložku dostanete až o sto svetelných rokov?V horšom prípade Vás príslušník rovno zobral na Krajskú správu, pretožemal v podstate neobmedzené právomoci a tam ste prežili poníženie,nátlak, alebo násilie reprezentujúce tuposť a všemocnosť sluhov komunizmu...

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí dnes vníma Štátnubezpečnosť ako bezmocnú bandu diletantov neschopnú akejkoľvek systematickejpráce. Ale ak by to čisto hypoteticky bolo tak, koho sa tu potom ľudia vyše 40rokov báli? Pred kým utekali do zahraničia, držali huby a krok? Kto ichsystematicky prenasledoval a zatváral do väzenia? Čo bolo hlavnou zbraňoukomunistického režimu? Snáď armáda? Verejná bezpečnosť? Nie. Od nepamäti bolanajsilnejšou zbraňou informácia, ktorá ruka v ruke so špicľovaníma udavačstvom najviac pôsobila na zastrašovanie ľudí. V Československu bola zosobnením tejto definície Štátna bezpečnosťa povedať jej nie vyžadovalo odvahu a presvedčenie.

Vladimír Palko ml.

Vladimír Palko ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Historik a publicista Zoznam autorových rubrík:  kultúrazábavapolitikakomunizmusčo mám rádSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu